Izdavačka kuća Valiz objavila je knjigu “Feminist Art Activisms and Artivisms” koja obuhvata radove 39 umetnica, kustoskinja, novinarki, profesorki i istraživačica o širokom spektru feminističkog umetničkog aktivizma, a povodom Dana žena, 8. marta, poziva sve da pomognu njenu viralnu promociju i doprinesu svojim idejama i praksama javnoj diskusiji o pokrenutim pitanjima. Među autorkama u toj publikaciji o umetničkom aktivizmu i savremenim raspravama o identitetu, intersekcionalizmu, strukturama moći i politici, povezanim sa vizuelnim umetnostima, je i umetnica Tanja Ostojić iz Srbije, koja živi i radi u Berlinu.
Šta bi se dogodilo kada bi stavovi žena, posebno feminističkih umetnica i aktivistkinja, bili prisutniji u javnom prostoru i javnim debatama? U 2020. godini i dalje se suočavamo sa strukturalnom manjom zastupljenošću žena na uticajnim pozicijama – današnji svet podređen je muškim liderima koji ignorišu žene, pa čak i izražavaju mizoginističke stavove i politike (SAD, Brazil, Poljska, Mađarska, Turska… i mnoge druge zemlje). Kako da osiguramo da se taj trend ne nastavlja i kako zamišljamo drugačiju budućnost? Dobra umetnost igra se postojećim modelima, nudi nove i drugačije perspektive sveta i otvorena je prema neočekivanim modelima zamišljene budućnosti. Feministička umetnost ide korak dalje – ona istražuje i kritikuje status quo u vezi sa ograničenjima žena, njihovih pozicija, mogućnosti, uloga i života, navela je izdavačka kuća Valiz povodom izlaska knjige “Feminist Art Activisms and Artivisms”.
Prema navodima urednice tog izdanja Katy Deepwell, feministički umetnički aktivizam i artivizam dve su strane medalje koje se susreću, razvijaju ili transformišu. Umetnost se u oba ta polja pojavljuje u različitim formama političkih intervencija, kako na individualnom, tako i na kolektivnom nivou. Publikacija “Feminist Art Activisms and Artivisms” želi da ukaže stoga na raznolikost tih praksi i realnosti, istražujući i reflektujući kroz priloge odabranih umetnica širok spektar feminističkih intervencija u oblastima savremene umetnosti, socijalnih procesa, javne sfere i politike. Time dotiče i šira pitanja kulturne različitosti, istorije, klase, ekonomske pozicije, ekologije, politike, seksualne orijentacije, kao i načine na koji se prepliću.
Valiz poziva sve da i sami doprinesu feminističkom umetničkom aktivizmu i stavovima iznetim u knjizi tako što će je iskoristiti kao “kamen temeljac” za javno predstavljanje svog rada i prakse 8. marta, ili tako što će informaciju o njenom izlasku poslati na što više adresa prijatelja, kolega, poznanika… Svi su pozvani da doprinesu drugačijoj budućnosti učešćem u diskusiji sa Valizom ili međusobno preko društvenih mreža (Instagram, Facebook, LinkedIn), njuzletera, blogova, podkasta ili linkovanjem Fejsbuk i Instagram naloga Valiza, po mogućstvu sa haštagom #feministart.
Osim Tanje Ostojić, u publikaciji “Feminist Art Activisms and Artivisms”, zastupljene su i: Linda Aloysius, Marissa Begonia, Sreyashi Tinni Bhattacharyya, Marisa Carnesky, Paula Chambers, Amy Charlesworth, Emma Curd, Katy Deepwell, Tal Dekel, Emma Dick, Lior Elefant, Christine Eyene, Abbe Leigh Fletcher, GraceGraceGrace, Alana Jelinek, Sonja van Kerkhoff, Alexandra Kokoli, Elke Krasny, Loraine Leeson, Laura Malacart, Rosy Martin, Alice Maude-Roxby, Kathleen Mullaniff, Louise O’Hare, Martina Pachmanová, Gill Park, Pune Parsafar, Roxane Permar, Anne Robinson, Stefanie Seibold, Pam Skelton, Mare Tralla, Christina Vasileiou, Camille Melissa Waring, Michelle Williams Gamaker i Virginia Yiqing Yang.
Knjiga se može naručiti na sajtu Valiza, nezavisne internacionalne izdavačke kuće sa sedištem u Amsterdamu, koja je posvećena savremenoj umetnosti, teoriji, kritici, dizajnu i urbanim pitanjima, a bavi se i organizovanjem predavanja, debata I drugih događaja i projekata u kulturi.
Zainteresovani mogu naručiti uvodnik ili dobiti određeni deo knjige u pdf formatu posredstvom imejl adrese info@valiz.nl
Knjiga “Feminist Art Activisms and Artivisms” je prvo izdanje u ediciji Plural kuće Valiz, fokusirane na intersekciju identiteta, moći, reprezentacije i emancipacije u okviru umetničkih i kulturnih praksi. Cilj izdanja u toj ediciji je da ukažu na pluralitet glasova, iskustava i perspektiva društva i umetnosti, pružajući kritički pogled iz ugla teoretičara, umetnika, profesioanalaca u umetnosti i aktivista.
(SEEcult.org)