Ministarstvo kulture i informisanja Srbije nagovestilo je mogućnost pomoći samostalnim umetnicima u vreme trajanja vanrednog stanja zbog pandemije korona virusa, pozivajući Vladu i ostale nadležne za finansije da razmotre način za takvu vrstu podrške.
“Razumevajući u potpunosti situaciju u kojoj su se našli naša zemlja i veliki broj zaposlenih u svim oblastima društva, Ministarstvo kulture i informisanja poziva sve zainteresovane aktere, uključujući Vladu Republike Srbije, Ministarstvo finansija i Krizni štab za privredu, da se u okviru postojećih mogućnosti razmotri način za pomoć samostalnim umetnicima za vreme trajanja vanrednog stanja”, navedeno je 7. aprila u saopštenju MKI.
Prema evidenciji koju je Ministarstvu kulture i informisanja dostavio Koordinacioni odbor reprezentativnih umetničkih udruženja, ukupan broj samostalnih umetnika je 2.373. S obzirom na to da oni trenutno nemaju mogućnosti za obavljanje svojih delatnosti i da je pojedinima ugrožena egzistencija, Ministarstvo kulture i informisanja smatra da bi samostalni umetnici trebalo da budu obuhvaćeni određenim vidom državne pomoći “u nekom razumnom i za državu mogućem iznosu”.
“Mere pomoći radnicima u kulturi za vreme trajanja pandemije već su odobrene u više evropskih zemalja. Na taj način poslata je jasna poruka da kulturni poslenici nisu zaboravljeni i da je značaj kulture ključan za napredak svake civilizacije”, navedeno je u kratkom sapštenju koje je potpisala v.d. pomoćnika ministra u Sektoru za savremeno stvaralaštvo i kreativne industrije Ivana Dedić.
Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, Koordinacioni odbor reprezentativnih umetničkih udruženja i Srpski PEN centar odvojeno su uputili nedavno zahteve za sprovođenje hitnih mera u oblasti kulture zbog posledica pandemije korona virusa, pozivajući ujedno i druge kolege da im se aktivno pridruže.
Koordinacioni odbor reprezentativnih umetničkih udruženja, nakon višednevnih konsultacija, uputio je nadležnima na svim nivoima vlasti dopis u kojem posebno ukazuje na težak položaj samostalnih umetnika. Na nadležne organe Srbije, Vojvodine, Beograda i lokalnih samouprava apelovano je da razmotre mogućnosti za pružanje pomoći samostalnim umetnicima u vanrednom stanju i donesu odluku o vidovima pomoći, a da se nakon prestanka vanrednog stanja razmotre opcije poreskih olakšica za samostalne umetnike zbog nemogućnosti rada i prometa u vanrednom stanju. Takođe, reprezentativna udruženja očekuju da gradski, pokrajinski i republički konkursi za programe budu sprovedeni onako kako su i bili predviđeni.
Povodom situacije u kojoj se nalazi veliki broj umetnika (naročito u statusu samostalnih) od početka vanrednog stanja, ULUS i NKSS pripremili su i upitnik pomoću kojeg bi se stekao uvid u dosadašnje i očekivane posledice krizne situacije. Upitnik je preuzet od Culture Venture i prilagođen trenutnoj lokalnoj situaciji, a može se naći na ovom linku.
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije za sada je produžilo rok za aktuelne konkurse Sektora za međunarodnu saradnju i evropske integracije do 15. maja, dok je rad komisija za konkurse čiji su rokovi prošli odložen do završetka vanrednog stanja, odnosno potpune normalizacije životnog i poslovnog procesa u zemlji. Reč je o konkursima u oblastima savremenog stvaralaštva i kreativnih industrija, zaštite kulturnog nasleđa, međunarodne saradnje i digitalizacije.
Za razliku od Ministarstva, Gradska uprava Beograda obustavila je jedini godišnji gradski konkurs za kulturu, koji je bio otvoren do 6. marta, obustavila uz obrazloženje da je zbog mera povodom epidemije koronavirusa potrebno da se sva pažnja usmeri na zaštitu stanovništva od te zarazne bolesti, pa “nema uslova za realizaciju javnog konkursa za finansiranje ili sufinansiranje projekata u kulturi u 2020. godini”. I u Novom Sadu su obustavljeni svi konkursi koji su planirani u okviru projekta “Novi Sad 2021– EPK”, ali je najavljeno da će biti ponovo raspisani kada situacija to bude dozvoljavala.
Kultura je stala širom regiona i sveta zbog pandemije koronavirusa, a dok se od nje očekuje da se preseli u virtuelno okruženje i tako olakša građanima period izolacije, učestali su apeli kulturnih radnika i umetnika za podršku u uslovima krize kako bi uopšte opstali. Od zemalja u regionu, najkonkretniju podršku obezbedile su Hrvatska i Slovenija, mada akteri tamošnjih kuklturnih scena nisu u potpunosti zadovoljni interventnim merama. Slična je situacija i širom Evrope, gde po pomoći sektoru kulture prednjače Nemačka i Francuska.
(SEEcult.org)