Vesti

Prvomajski apel za kulturu i dostojanstven rad za sve

30. april 2020.
SEEcult.org
kultura
kultura

Udruženja aktivna u oblasti kulture i umetnosti u Srbiji zatražila su, povodom Međunarodnog praznika rada, 1. maja, hitne mere za ublažavanje posledica pandemije korona virusa za hiljade umetnika i kulturnih radnika i njihovih porodica, koji su ostali bez bilo kakvih prihoda.

Od nadležnih je zatražena hitna realizacija finansijske pomoći u iznosu od po 30.000 dinara neto za sve samostalne umetnike i stručnjake u kulturi koji delaju kroz strukovna i reprezentativna udruženja, kao i kroz samoorganizovana udruženja, neformalne grupe i druge oblike vaninstitucionalnog udruživanja.

Takođe, zatražena je realizacija godišnjih konkursa za projekte po ubrzanim procedurama u Ministarstvu kulture, Sekretarijatu grada Beograda i drugim gradskim i pokrajinskim sekretarijatima, kao i uključenje predstavnika stručnih udruženja i institucija kulture u konkursne komisije kako bi se obezbedila stručna i fer raspodela sredstava, budući da su to jedina sredstva sa kojima čitav sektor može da nastavi da angažuje hiljade umetnika u narednom periodu.

Zatražena je i zagarantovana isplata minimalne zarade (u iznosu od 30.000 dinara neto mesečno) za sve u sektoru kulture koji rade u nesigurnim uslovima, a koji ne podležu gore navedenim merama.


“Očekujemo da se pokrene korenita promena sistema kulture u kojoj niko neće biti žrtva svog profesionalnog bavljenja umetnošću i kulturom i u kome će se taj rad vrednovati kao rad koji je društveno koristan, angažovan i emancipatorski, jer kultura je neodvojivi deo identiteta svih nas!”, naveli su u zajedničkom saopštenju Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS), Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV), Stanica Servis za savremeni ples, Granski sindikat kulture, umetnosti i medija “Nezavisnost”, srpska sekcija Međunarodnog udruženja likovnih kritičara (AICA), Srpski PEN centar, Udruženje filmskih glumaca Srbije (UFGS) i Udruženje kompozitora Vojvodine (UKV).

Nakon više od 40 dana od uspostavljanja vanrednog stanja u Srbiji, u osvit Međunarodnog praznika rada, potpisnici apela ukazuju na “nefunkcionalni i nepravedni sistem koji je u nastaloj krizi brutalno ponizio i isključio sve radnice i radnike u polju umetnosti i kulture, kao i sve druge koji su se prvi našli na udaru globalne pandemije - radnice i radnike u zdravstvu, uslužnim delatnostima i sve one čiji životi zavise od volje vlasnika fabrika, preduzeća i trgovačkih lanaca”.

“U trenutku u kome naše društvo, kao i čitava globalna zajednica, prolazi kroz istorijski potres koji sa sobom nosi strah, zbunjenost, neizvesnost, ali i svest o greškama i mogućnostima da se one isprave u budućnosti, naše resorno ministarstvo, Vlada i lokalne samouprave, nisu realizovali nijedan oblik podrške očigledno ugroženim umetnicima i kulturnim radnicima, dok se jedina izrečena mera Vlade Srbije - jednokratna pomoć od 100 evra za sve punoletne građane - u međuvremenu pretvorila u svojevrsnu instrumentalizaciju”, navedeno je u saopštenju.

Brojna udruženja u prethodnih nekoliko nedelja pozivala su nadležne - od Ministarstva kulture i informisanja i Ministarstva finansija do Vlade Vojvodine i Grada Beograda, da pokrenu raspoložive mehanizme za pomoć koja je neophodna onima koji su ostali bez ikakvih prihoda u nastaloj situaciji. Pritom su se u apelima pozivali na istraživanja koja su promptno sproveli među više stotina umetnika i stručnjaka samozaposlenih u kulturi, te onima koji svoju delatnost obavljaju kroz uglavnom mala udruženja u kulturi. Ti apeli sadržali su i predloge mera koje mogu biti brzo i lako donete, a na primerima brojnih evropskih država i suseda koji ih već primenjuju, vršeći javnu funkciju brige o svim građanima.

U međuvremenu, mere hitne pomoći pokrenuli su sami umetnici i kulturni radnici kako bi pomogli one među sobom koji su u najtežoj situaciji i solidarno sa njima podelili minimalne raspoložive resurse: NKSS je osnovala Solidarni fond za svoje članove i članice, ULUS je pokrenuo akciju ULUS65+ za pomoć svojim starijim članovima u potpunoj izolaciji, dok mnogi kulturni radnici zaposleni u javnom sektoru kulture i obrazovanja pokreću mini akcije solidarnosti sa kolegama iz nezavisnog sektora.

Sve to, kako je istaknuto, govori da ima načina da se solidarno pomogne kada je potrebno, ali i da “pomoć ne sme da ostane samo van državnih mehanizama i da vladajuća politička elita ne sme sama da pravi izbor “povlašćenih”, poput velikih domaćih i stranih kompanija, proizvođača zastava, investitora sa kojima svakodnevno patetično saoseća”.

“Jasno je da je sektor kulture u ovoj zemlji na prekretnici i da posle ovakvog ponašanja, neodgovornosti i nemoći, on ne može da ostane zarobljenik nefunkcionalne i oportunističke strukture koja zaposeda Ministarstvo kulture i informisanja, Vladu RS, Vladu AP Vojvodine, Sekretarijat za kulturu Beograda, Gradsku upravu za kulturu Novog Sada i većinu drugih lokalnih samouprava”, navela su udruženja.

Ujedno, pozvala su sve zaposlene u javnom sistemu kulture da “dignu glas protiv nepromišljenog izlaganja riziku na radnom mestu koje dolazi kao kruna dugogodišnjeg uništavanja svakog profesionalnog i društveno-odgovornog rada u javnim institucijama kulture”.

Uz poruku “Kultura za sve! Dostojanstven rad za sve!”, potpisnici apela pridružili su se i svim ostalim radnicima i radnicama u obeležavanju Međunarodnog praznika rada u ovom teškom i neizvesnom trenutku, uz poziv svima na solidarnost i zajedničku borbu kao jedini put izlaska iz ove duge, iscrpljujuće i sveopšte krize.

Asocijacija NKSS, Koordinacioni odbor reprezentativnih umetničkih udruženja i Srpski PEN centar odvojeno su prethodno uputili zahteve za sprovođenje hitnih mera u oblasti kulture zbog posledica pandemije korona virusa, pozivajući ujedno i druge kolege da im se aktivno pridruže.

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije saopštilo je 29. aprila da je dobilo uveravanja od Vlade da će pomoć za samostalne umetnike biti razmotrena u okviru naredne faze sektorskih mera podrške. Ujedno, Ministarstvo je saopštilo da su sredstva kojima raspolaže u 2020. godini umanjena rebalansom budžeta, te da nema čarobni štapić za rešavanje problema u kulturi, ali će uložiti trud da što pre okonča započete konkursne aktivnosti, što bi trebalo da dovede do izvesne stabilizacije prilika.

(SEEcult.org

Tagovi