Vesti

Pomoć umetnicima, nastavak donekle redukovanih konkursa

7. maj 2020.
SEEcult.org
ministarstvo kulture i informisanja srbije
ministarstvo kulture i informisanja srbije

Vlada Srbije ozvaničila je 7. maja najavu dodele bespovratne pomoći samostalnim umetnicima, a Ministarstvo kulture i informisanja najavilo je i nastavak sprovođenja preostalih konkursa za 2020. godinu, s tim što su za pojedine oblasti sredstva umanjena.

Ministarstvo kulture i informisanja istaklo je u saopštenju da je Vlada Srbije na njegovu inicijativu usvojila zaključak kojim je za 2.353 samostalna umetnika opredeljena pomoć u iznosu od po 90.000 dinara, odnosno po 30.000 dinara za mart, april i maj. Ta bespovratna sredstva, u ukupnom iznosu od 211.770.000 dinara, biće transferisana na račune lokalnih samouprava radi dalje distribucije, što je najavila dan ranije i premijerka Ana Brnabić.

Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević izjavio je tim povodom da je kultura suštinski izraz nacionalnog i državnog identiteta i kao takva ne sme imati manji značaj od ostalih oblasti privrednog i društvenog života. “Naprotiv, njen uticaj na ukupni razvoj zajednice je nemerljiv. Siguran sam da će efekti pomoći koju su Vlada i Ministarstvo kulture i informisanja opredelili, i u simboličkom i u faktičkom smislu, prevazići nominalni iznos sredstava koji je namenjen za pomoć samostalnim umetnicima”, izjavio je Vukosavljević, navedeno je u saopštenju.

Ministarstvo kulture i informisanja istaklo je i da je od samog početka vanrednog stanja zauzelo jasan stav da samostalni umetnici moraju da budu obuhvaćeni merama državne pomoći, kao i svi drugi građani u različitim društvenim oblastima koji usled pandemije virusa Kovid-19 nisu mogli da obavljaju poslovne aktivnosti, a to je i isticano u dopisima koje je MKI slalo Vladi i Kriznom štabu za privredu. “Država je ovim činom pokazala da kultura nije marginalizovana i da samostalni umetnici nisu u nepovoljnijem položaju u odnosu na druge profesije, naprotiv, imajući pre svega u vidu da je doneta odluka da iako je vanredno stanje trajalo manje od dva meseca samostalni umetnici dobiju pomoć za tri meseca”, izjavio je Vukosavljević.

Kao izuzetno važno, Vukosavljević je naveo da je Ministarstvo kulture i informisanja, "uprkos u savremeno doba nezapamćenoj situaciji i nepovoljnim okolnostima po čitavu ekonomiju, odlučilo da očuva instituciju konkursa, koji će biti realizovani u što skorijem roku u donekle redukovanom finansijskom obimu".

Medijski konkursi za 2020. godinu već su gotovo u celini završeni, i to u punom kapacitetu, a prema najavi Ministarstva, tako će biti i sa konkursima u oblasti zaštite kulturnog nasleđa, dok su sredstva za savremeno stvaralaštvo, Gradove u fokusu, digitalizaciju i međunarodnu saradnju umanjena. Za otkup knjiga za biblioteke planirano je povećanje budžeta.

“U skladu sa rebalansom budžeta i objektivnom nemogućnošću realizacije određenih projekata, sredstva za konkurse u oblasti savremenog stvaralaštva umanjena su za oko 25 odsto. Nažalost, došlo je i do smanjenja sredstava za konkurs Gradovi u fokusu i to za 45 posto. Tu se isto išlo logikom da deo lokalnih samouprava neće imati vremena da realizuje svoje, inače odlične projekte koje su pripremili. Ipak, konkurs Gradovi u fokusu će biti sproveden u većem delu”, naveo je Vukosavljević.

Planirano je da rezultati konkursa iz savremenog stvaralaštva budu objavljeni najkasnije do 8. juna.

Kako bi se pomoglo sektoru izdavaštva, Ministarstvo kulture i informisanja razmatra mogućnost da se preraspodelom postojećih sredstava poveća iznos namenjen za konkurs za otkup publikacija za biblioteke za 2020. godinu i to za 30 odsto.

S obzirom na okolnosti, u oblasti međunarodne saradnje iznos sredstava za konkurse umanjen je za 30 procenata, dok je u oblasti digitalizacije iznos smanjen za oko 20 odsto, a prema oceni Ministarstva kulture i informisanja, to neće suštinski ugroziti smisao i ciljeve ovih konkursa.

“Navedene aktivnosti i napori koje je uložilo Ministarstvo kulture i informisanja, prvenstveno zalaganje za pomoć samostalnim umetnicima i očuvanje institucije konkursa za sufinansiranje projekata, maksimum je koji je u okolnostima vanredno teškim za celokupnu privredu zemlje bilo moguće ostvariti, ali to predstavlja dobar osnov za nastavak kulturnog života u državi i njegov dalji razvoj. Kultura nikada ne sme biti ni budžetsko ni političko pastorče jednog istorijski zrelog i svesnog naroda, već samo njegovo mezimče, ponos i nada”, poručio je ministar Vukosavljević.

Ministarstvo kulture  i informisanja odlučilo je i da obustavi Konkurs za predlaganje programa/projekata u oblasti kulture i umetnosti za Kulturni centar Srbije u Parizu u 2020. godini, koji je bio raspisan od 11. marta do 11. aprila, pa produžen do 15. maja. Taj konkurs obustavljen je zbog vanrednog stanja u Francuskoj, usled kojeg je KC Srbije u Parizu do daljeg prekinuo realizaciju godišnjeg programa. Programi koji nisu održani biće realizovani u izmenjenim datumima od oktobra do decembra 2020. godine, čime se popunjavaju i svi termini godišnjeg programa tog kulturnog centra. Isti konkurs će stoga biti ponovo raspisan krajem 2020. godine, po usvajanju državnog budžeta za 2021. godinu.

(SEEcult.org)

Tagovi