Vesti

Ispravljen deo sajta EU o Tesli

11. maj 2020.
SEEcult.org
Nikola Tesla
Nikola Tesla

Evropska unija ispravila je na svom sajtu deo teksta o Nikoli Tesli, u kojem je bilo navedeno da je “čuveni Hrvat”, saopštilo je 11. maja Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, koje je s Ministarstvom spoljnih poslova reagovalo tim povodom.

“Nakon pravovremene i oštre reakcije državnih organa Republike Srbije – Ministarstva spoljnih poslova i Ministarstva kulture i informisanja, na zvaničnoj internet prezentaciji Evropske unije izbačen je sporni deo teksta u ‘uglu za učenje’, u kome je bilo navedeno da je Nikola Tesla ‘čuveni Hrvat’”, navedeno je u saopštenju MKI.

Ministarstvo kulture i informisanja izrazilo je zadovoljstvo zbog učinjene ispravke, “prevashodno imajući u vidu da je navedeni sadržaj interaktivna igra namenjena obrazovanju mladih”.

“Nadamo se da se ovakve i slične greške više neće ponoviti, s obzirom da ovo nije prvi put da se u različitim okolnostima, a sa istim motivima, netačno prikazuje nacionalnost čuvenog svetskog naučnika”, saopštilo je MKI, koje je ranije izrazilo i nadu da će doći do izvinjenja EU srpskom narodu.

Teslina urna u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu

Srbija je povodom informacije o Tesli na sajtu EU uputila bila i protestnu notu evropskoj komesarki za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i omladinu Mariji Gabrijel, a reakcije državnih organa preneli su i strani mediji.

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ponovio je 9. maja ocenu da bi Tesla - da je "živeo u Jugoslaviji (tokom Drugog svetskog rata), završio u koncentracionom logoru Jasenovac".

Teslin spomenik u Zagrebu

Ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević prethodno je ocenio da je reč “o već bezbroj puta ponavljanom falsifikatu koji se uporno natura iz određenih krugova u Hrvatskoj sa ciljem bestidnog svojatanja i kroatizovanja srpskog kulturnoistorijskog identiteta”.

Vukosavljević je i ranije reagovao povodom izjava hrvatskih zvaničnika o Tesli (1856-1943), pa je tako u avgustu 2019. godine imao polemiku preko medija sa koleginicom Ninom Obuljen Koržinek, koju je na kraju pozvao da razmišljaju o saradnji u budućnosti, a da različita viđenja u vezi sa temom debate pripišu složenim istorijskim okolnostima iz prošlosti.

U Srbiji se od 2011. godine dan rođenja Tesle, 10. jul, obeležava kao Dan nauke. Različiti programi tradicionalno se organizuju tim povodom i u SAD, gde je Tesla i proveo najveći deo života i umro 7. januara 1943. godine, kao i u Hrvatskoj, gde je rođen 1856. godine - u Smiljanu, u srpskoj porodici pravoslavnog sveštenika Milutina i majke Georgine. Selo Smiljan, danas u Hrvatskoj, nalazilo se tada u Vojnoj granici (u Lici, češće nazivanoj Vojna krajina), posebnoj oblasti Habzburške monarhije.

(SEEcult.org)

Tagovi