Kultni album pokojnih rok muzičara Milana Mladenovića i Mitra Subotića Sube “Angel’s Breath”, snimljen 1994. godine u Brazilu, doživeo je reizdanje u saradnji Zadužbine Milana Mladenovića i Croatia Records.
“Angel’s Breath” je poslednji projekat Mladenovića, legendarnog beogradskog rok muzičara i frontmena Ekatarine Velike, i novosadskog muzičara i producenta Mitra Subotića Sube, koji je u Brazilu, gde je tragično i stradao 1999. godine, postao prominentni producent pred kojim su bile najbolje profesionalne godine. Album “Angel’s Breath”, na kojem su ukršteni brazilski i balkanski imotivi, snažno podcrtani Milanovom gorčinom, bila je poslednja saradnja dva najkompletnija autora kraja 20. veka sa ovih prostora, budući da je Mladenović preminuo u novembru 1994. godine u Beogradu, ne dočekavši ni promociju svog albuma.
Zadužbina Milana Mladenovića
Ekskluzivno i limitirano reizdanje sa remasterizovanim snimcima naći će se u prodaji 29. maja kao CD i na svim striming servisima, a bogato LP izdanje (180-gramski papir, vinil u boji i download kod) biće u prodaji od juna.
Croatia Records i Zadužbina Milana Mladenovića udružili su snage kako uspomena na Milana i Subu ne bi izbledela. “Više od godinu dana smo radili na pripremi reizdanja Milanovog poslednjeg albuma Angel’s Breath koji je do sada publici bio dostupan samo kao limitirano CD izdanje. U dogovoru sa porodicom Mitra Subotića Sube, Milanovog prijatelja i koautora ovog albuma koji je snimljen 1994. godine u Subinom studiju u Brazilu, smatrali smo da Angel’s Breath treba ponovo objaviti, jer predstavlja važan dokument stvaralaštva oba autora i kruna je njihove dugogodišnje saradnje. Želja nam je bila da i nekoj novoj publici približimo ove pesme i da ih učinimo dostupnim u jednom osveženom izdanju sa dobrim kvalitetom zvuka. Srećni smo što je Croatia Records prepoznao značaj ovog albuma i što će, uz njhovu podršku, Angel’s Breath dobiti novi život kao vinilno, CD i digitalno izdanje. Na ovaj način smo jedno umetničko remek-delo spasili od propadanja i zaborava, a na radost Milanovih i Subinih poštovalaca i svih ljubitelja kvalitetne muzike”, saopštila je Zadužbina Milana Mladenovića, osnovana radi očuvanja uspomene na Milana i njegove autorske i lične zaostavštine.
U knjižici izdanja Mladenović je zapisao: “Ovo vreme je vreme ponovne podele, ponovnog usitnjavanja geopolitičkih celina, cepanja država i lokalnih ratova. Ovo vreme je takođe vreme u kojem dominira uska specijalizacija u svim domenima ljudske aktivnosti – od nauke preko privrednih grana do umetnosti”. Ta izjava i danas je više nego tačna.
“Projekat za ovaj CD uradili smo Milan, Žoao, Fabio i ja. Sama činjenica da smo sva četvorica različiti i da posedujemo različite muzičke senzibilitete i iskustva bila je izazov za stvaranje jednog zajedničkog projekta. Na generalnom planu bio je to brazilski projekat, na kome su se susreli evropski i brazilski muzički uticaji i izmešali se u nekim višim energetskim sferama. Sva ta četiri posebna jezika izgradila su jedan poseban, peti jezik, koji je proizveo muziku bez tipičnog pečata ijednog od muzičara koji je svirao i učestvovao u kreiranju muzike”, napisao je Suba u tekstu “Muzika četvrtog sveta”.
“Angel’s Breath” rezultat je posebne sinergije različitih senzibiliteta i to se čuje u svakoj od 11 pesama, počev od Praia do ventu eternu preko Metak, pa sve do pesme Crv.
Subotić je objavio u Brazilu i album "Sao Paulo Conffesions”, sarađujući sa Žoaom Parahibom (Joao Parahyba), Sibel (Cibelle), Katiom B... Dva dana pre objavljivanja tog albuma u Evropi, 2. novembra 1999, stradao je u požaru u svom studiju dok je spasavao mastere albuma "Tanto Tempo" brazilske zvezde Bebel Žilberto.
Zadužbina Milana Mladenovića najavila je od 1. juna i novi, drugi regionalni konkurs za nagradu "Milan Mladenović" za muzičko delo izuzetne umetničke vrednosti, koja je ustanovljena 2019. godine, a dodeljena je beogradskom bendu Artan Lili. Članovi žirija ove godine biće muzičari Darko Rundek, Srđan Gojković Gile i Mirela Priselac Remi.
*Naslovna fotografija: Angel's Breath, ilustracija Zorana Janjetova
(SEEcult.org)