Istorijskoj Palati Karćoti (Palazzo Carciotti) u Trstu sa početka 19. veka, jednom od najznačajnijih zdanja evropskog neoklasicizma u tom gradu, preti prodaja na osnovu odluke gradskih vlasti, zbog čega je grupa umetnika i kulturnih radnika, na inicijativu Trieste Contemporanea, pokrenula onlajn peticiju za spas tog spomenika i tršćanskog simbola.
Strahujući da bi slavna palata mogla da bude pretvorena u hotel ili upotrebljena u druge komercijalne svrhe, pokretači peticije naveli su u pismu gradonačelniku da bi bilo nezamislivo da to zdanje ne pripada više građanima Trsta, zbog čega ga pozivaju da potvrdi da do najavljene aukcijske prodaje neće doći.
“Srećom, Trst još nije doživeo nepopravljivu štetu i iskreno nam je drago što aukcija Palate Karćoti još nisu privukla bilo kog kupca. S obzirom da je reč o najvažnijem i najvoljenijem simbolu Trsta, koji još uvek pripada građanima, zahtevamo da grad zadrži vlasništvo tog zdanja i nameni mu javnu funkciju”, poručili su potpisnici peticije, smatrajući da prodaja još nije došla do tačke u kojoj bi bilo nemoguće proglasiti Palatu Karćoti za javno dobro i odrediti stručnjake koji bi redizajnirali njen enterijer za potrebe lokalne zajednice.
Palata Karćoti na gradskoj rivi predstavlja izvanredan primer neoklasicističke arhiotekture Centralne Evrope, a u vlasništvu je gradskih vlasti od 1932. godine. Izgradio ju je grčki trgovac Demtrio Karćoti, koji je došao u Trst 1775. godine. Delo je švajcarsko-nemačkog arhitekte Matea Pertša (Matteo Pertsch), koji je, zauzvrat, izabrao Trst za svoj dom i potom osmislio još nekoliko značajnih zdanja (Teatro Verdi, Rotonda Panciera, Casa Steiner, Lanterna). Palata Karćioti završena je 1805. godine, a dekorisali su je skulptor Antonio Bosa i slikar Đuzepe Bernardino Bison.
Smeštena na ulazu Kanala Grande u more, na centralnom delu istorijskog kvarta Borgo Teresiano iz doba Marije Terezije od Austrije, Palata Karćioti jedna je od omiljenih među građanima Trsta. Ne samo što je Palata Karćoti jedna od gradskih ikona, već je neizostavni deo istorije i identiteta Tršćana.
Peticiju za spas Palate Karćoti moguće je potpisati na sajtu palazzocarciotti.org, a potpisi će biti predati gradskim vlastima u septembru.
*Naslovna foto: Luca Aless/CC BY-SA
(SEEcult.org)