Vesti

34. Grad teatar uprkos koroni

22. jul 2020.
SEEcult.org
34. Grad teatar Budva
34. Grad teatar Budva

Festival “Grad teatar” u Budvi više puta je već prilagođavao program 34. izdanja epidemiološkoj situaciji, a najnovije izmene usvojene su nakon novih mera borbe protiv epidemije korona virusa, koja je ponovo proglašena u Crnoj Gori 21. jula. Dramski i muzički programi tako su odloženi do 1. avgusta, dok će književni razgovori i likovni program biti održani prema planu.

Ceremonijalnog otvaranja 34. festivala “Grad teatar” neće biti, što je uslovljeno situacijom u vezi sa epidemijom korona virusa, saopštili su 22. jula organizatori, ističući da je obavezno poštovanje svih propisanih mera zaštite.

Uprkos mnogobrojnim poteškoćama i, verovatno, nikada bliži svojim korenima - ideji da festival oživi grad, 34. “Grad teatar” počeće 24. jula otvaranjem izložbe “Savremena crnogorska skulptura”, odnosno dela fonda Centra savremene umetnosti (CSU) Crne Gore. Izložba je zasnovana na hronološkom pregledu fonda CSU od 1958. do danas, u izboru muzejske savetnice Marine Čelebić, a trajaće do 22. avgusta u prostoru crkve Santa Marija. Izložbu će moći da obiđu u isto vreme samo dve osobe.

Osnovan u vreme kada je Budva bio grad koji se, kako fizički tako i duhom oporavljao posle razornog zemljotresa, “Grad teatar” ponovo predstavlja duhovnu podršku u trenutku verovatno najveće globalne krize novijeg vremena. Stoga su i trajanje i programa 34. festivala “Grad teatar” uslovljeni i prilagođeni novonastalim okolnostima - da bi se omogućilo ne samo izvođenje uz prisustvo publike, već i bezbednost svih učesnika, istakli su organizatori.

Ovogodišnji festivalski moto Kako se do mora dolazi preuzet je iz dramatizacije romana “Zelena čoja Montenegra” Moma Kapora i Zuka Džumhura, koju je uradio Stevan Koprivica. Ta predstava trebalo je da bude premijerno izvedena ove godine, ali će se na to ipak pričekati do sledeće. Tema koja je proizilazila iz prvobitnog programskog odabira je: sukob čoveka i istorije, ali se ipak pokazalo da priroda menja tok istorije, kao i sudbinu čoveka, na sebi svojstven način.

U programskom konceptu 34. festivala, koji su novinarima predstavili direktorka JU “Grad teatar” Milena Lubarda Marojević, glavna urednica programa Svetlana Ivanović i predsednik Saveta prof. dr Siniša Jelušić, zastupljena su uobičajena četiri segmenta – dramski, književni, likovni i muzički. Poseban akcenat ove godine stavljen je na nezavisnu domaću umetničku scenu i predstave za različite uzraste dece, jer organizatori smatraju da su upravo najmlađi u uslovima epidemija i kriza posebno pogođeni i da im je naročito i potrebno posvetiti pažnju.

Kroz segment dramskog programa, planirane su predstave crnogorske produkcije, i to manje forme koje je moguće uklopiti u epidemiološke standarde. To su: “Sobe” Ilije Đurovića, u režiji Mirka Radonjića dramskog studija “Prazan prostor” iz Podgorice; “Kučka” prema tekstu Arpada Šilinga i Eve Zabežinski, u režiji Arpada Šilinga i izvođenju Kraljevskog pozorišta “Zetski dom” sa Cetinja; “Persona” Ingmara Bergmana u adaptaciji Dragane Tripković, u režiji Stevana Bodrože, nastala u saradnji NVO ATAK iz Podgorice, Centra za kulturu “Vojislav Bulatovic-Strunjo” iz Bijelog Polja i KIC “Budo Tomović” iz Podgorice.

Poseban ciklus činiće dečje predstave: “Maca Papučarica” prema motivima istoimene priče Ele Peroci, u dramatizaciji i režiji Davora Dragojevića i produkciji Gradskog pozorišta Podgorica, zatim “Crvenkapa” prema tekstu Luke Bojovića, u produkciji Teatra mladih iz Podgorice, te “Kraljević i prosjak” prema motivima istoimenog romana Marka Tvena, u režiji Zorana Rakočevića i produkciji Nikšićkog pozorišta.

Književni program sastojaće se od pregleda književne scene Crne Gore kroz različite žanrove i interdiciplinarne pristupe. Biće reči o poeziji Andrije Radulovića i Stanke Stanojević, zatim o romanima “Ministar” Stefana Boškovića, dobitnika nagrade Evropske unije za književnost za 2020. godinu i “Sirene za uzbunu” Nikole Nikolića. Predviđeno je i predstavljanje teatrološke studije Janka Ljumovića “Svjet umjetničkih profesija drama i pozorišta”, a biće reči i o istoriji pozorišnog graditeljstva Crne Gore u okviru razgovora o graditeljskoj zaostavštini Josipa Slade Šilovića sa arhitektom Slobodanom Bobom Mitrovićem, autorom monografije “Arhitekt Josip Slade Šilović, graditeljska đela u Knjaževini Crnoj Gori 1877-1900”.

Deo pregovora o gostovanjima još uvek je u toku, pa će javnost biti naknadno oabveštena o novim imenima i temama.

U sklopu muzičkog programa, nastupiće gitarista Danijel Cerović, koji će predstaviti novi CD, a najavljeni su i gitarista Petar Dobričanin, kontrabasista Vasilije Gagović

Za završnicu je planirana predstava “Upotreba čoveka” prema romanu Aleksandra Tišme, delu koje je prvi put obrađeno kao pozorišni komad u režiji Borisa Liješevića, a nastalo je u koprodukciji festivala “Grad teatra”, East - West Centra i Teatra mladih iz Sarajeva, te Novog tvrđava teatra iz Čortanovaca u Srbiji. Iako je reč o projektu koji je trebalo da otvori 34. “Grad teatar”, to je iz epidemioloških razloga u ovom trenutku nemoguće, pa se organizatori nadaju da će se stvoriti uslovi da tom predstavom bude zatvoren festivalski program.

Organizatori 34. “Grada teatra” naglasili su i da je od velike važnosti da publika, kao i svih ovih godina, poštuje njihove molbe i da posebno bude odgovorna u ovom trenutku, pridržavajući se svih aktuelnih mera u vezi sa epidemiološkom situacijom. Ujedno, izrazili su nadu da će posetioci imati razumijevanja i za eventualna opravdana odstupanja u realizaciji najavljenog programa, koja će zavisiti od trenutka i epidemiološke situacije.

Crna Gora ponovo je proglasila epidemiju korona virusa 21. jula, kada je registrovano gotovo sto novih slučajeva zaraze od oko 600 testiranih.

Sajt "Grada teatra" je gradteatar.me, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Tagovi