Centar za promociju nauke (CPN) najavio je od 1. do 14. septembra peto izdanje programa art+science, koji je posvećen spoju nauke i umetnosti, a predstaviće publici na više lokacija u Beogradu radove domaćih umetnika i transdiciplinarnih projektnih timova koji se bave širokom oblašću veštačke inteligencije (AI). Međunarodni karakter obezbeđen je kroz zajedničke programe sa partnerskim manifestacijama u okviru evropskog projekta AI Lab - konferencijom EuroScience Open Forum (ESOF) u Trstu i festivalom Ars elektronika u Lincu.
Beogradski deo manifestacije art+science lab biće održan u Magacinu u Kraljevića Marka, Francuskom institutu i Naučnom klubu CPN-a, a pored izložbe, ponudiće i edukativne sadržaje i prateći program.
Kao i svake godine, centralno mesto na izložbi pripada pobedničkom radu nacionalne AI Lab selekcije - kroz projekat Digital Prayer, koristeći tehnike mašinskog učenja, mlada umetnica Kristina Tica uspostavlja vezu kanonske strukture pravoslavne ikone i slike koja je veštački generisana pomoću računarskog programa. Na osnovu baze podataka sa više hiljada digitalnih reprodukcija pravoslavnih ikona, program uči da stvara potpuno novu sliku, sa konačnim vizuelnim izlazom koji stvara AI ikonu 21. veka. Naučni mentor projekta je dr Miloš Milovanović sa Matematičkog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti.
Pored produkcije pobedničkog rada nacionalne AI Lab selekcije, organizatori su najavili i radove nastale nakon niza susreta, radionica i zajedničkih istraživanja naučnika i umetnika, na osnovu kojih su mapirane ključne teme i koncepti mogućeg doživljaja i predstavljanja veštačke inteligencije. Takav kontekst je omogućio formiranje dva transdisciplinarna tima čiji će umetnički rezultati biti premijerno prikazani na izložbi, na kojoj će biti izložena i dela etabliranih domaćih umetnika aktivnih i na međunarodnoj sceni.
Robdilo‘clock, Benjamin Aster (Austrija)
Tokom prve nedelje manifestacije program je povezan sa konferencijom ESOF u Trstu - Evropskom gradu nauke 2020. U pitanju je deveto izdanje događaja koji povezuje vodeće naučnike, mlade istraživače, naučne komunikatore, poslovne ljude i kreatore naučnih politika.
Pored učešća u naučnim programima konferencije, CPN učestvuje i u pratećem festivalu Science in the City, u okviru izložbe Both Ways: Art & Science from Central and Eastern Europe. Kroz taj regionalni pregled savremene evropske umetnosti, timovi umetnika i naučnika iz Srbije su uključeni u tršćansku izložbu, dok će izložba u Beogradu biti deo zajedničke virtuelne postavke. Selekciju iz Srbije CPN realizuje u saradnji sa kustoskinjom dr Majom Ćirić iz Beograda.
Zajednički virtuelni program razvija se i sa festivalom Ars elektronika iz Linca, najznačajnijom globalnom tačkom kada je u pitanju interdisciplinarno povezivanje nauke, umetnosti i novih tehnologija. Nakon prošlogodišnjeg jubilarnog, 40. izdanja Ars elektronike, koje je okupilo dosad najveći broj umetnika i stručnjaka iz čitavog sveta, ove godine su zbog pandemije korona virusa predviđeni svedeni fizički događaji, pa će najveći deo sadržaja biti realizovan u virtuelnom prostoru, povezujući brojne svetske lokacije i partnere od 9. do 13. septembra.
CPN će se predstaviti programom Ars Electronica Garden Belgrade, kao jedna od 120 lokacija širom sveta koje će učestvovati u svojevrsnom putovanju i mapiranju "novog" sveta. Ars elektronika tim programom postavlja važna pitanja današnjice, koja je podstakla i pandemija novog korona virusa, a objedinjuje ih opšta neizvesnost i pitanje načina na koji će globalna kriza uticati kako na pojedince, tako i na društvo, odnosno čitavo čovečanstvo. U fokusu su posebno pitanja autonomije i demokratije, kao i tehnologije i ekologije.
Manifestacija art+science lab deo je programskih aktivnosti CPN-a u okviru projekta Evropska laboratorija veštačke inteligencije (European ARTificial Intelligence Lab − AI Lab), finansiranog kroz EU program Kreativna Evropa. AI Lab okuplja 13 raznovrsnih institucija koje se bave vezama umetnosti, tehnologije i društva.
Pokretanjem dijaloga i iniciranjem interdisciplinarnih saradnji, otvaraju se brojne teme koje generiše veštačka inteligencija i analizira budućnost zasnovana na ovoj supertehnologiji. Projekat se ne zadržava na tehnološkim aspektima, već uzima u obzir i tumači kulturne, filozofske, etičke, psihološke i duhovne aspekte promena koje AI nesumnjivo donosi.
*Naslovna fotografija: Ars Electronica - Robert Bauernhansl
(SEEcult.org)