Predstavnici Kriznog štaba upozorili su 21. avgusta, povodom odluke da dozvole pozorišne, filmske i koncertne događaje u zatvorenom prostoru, da odgovornost za sprečavanje širenja virusa korona snose i organizatori, i posetioci, te da je zato neophodno striktno poštovanje mera zaštite.
Odluka o otvaranju pozorišta i bioskopa ne znači da će taj deo kulturnog života oživeti već 24. avgusta – od kada je formalno moguće, jer je potrebno pripremiti sve uslove koji će sprečiti širenje epidemije, rečeno je na konferenciji za novinare Kriznog štaba, na kojoj je naglašeno i da noćni klubovi ostaju zatvoreni, a nisu mogući ni koncerti na otvorenom, jer nose poseban rizik.
Posetioci pozorišta, bioskopa ili koncerata u institucijama moraće da nose maske tokom celog trajanja događaja kojem prisustvuju, a neophodno je i da budu udaljeni najmanje 1,5 metar. Maksimalan broj publike je 500, a to važi i za dvorane koje tehnički mogu da prime znatno više posetilaca.
Razmak od 1,5 metra znači, kako je objasnio epidemiolog Predrag Kon, da za svaku osobu mora da bude obezbeđeno devet kvadratnih metara prostora.
“To kada se shvati, dođe se do toga kako se određuju mesta. U određenim situacijama može da bude slobodno svako drugo mesto, jer jedno je udaljeno od drugog u proseku oko 90 cm. Od sredine jedne do sredine druge stolice to je 1,5 metar. To isto tako mora i pozadi da obezbedi. Uz to se traži nošenje maski, i imate potpis onoga ko je tražio da se o tome raspravlja da će to obezbediti i preuzeti odgovornost”, rekao je Kon i dodao da organizovanje događaja u kulturi podrazumeva i moralnu odgovornost.
“Ako neko hoće da radi bioskop – mora da obezbedi uslove… Ako mu gledaoci ne poštuju mere, onda mora da zatvori bioskop”, rekao je Kon i naglasio da i svako ko odlazi u bioskop ili u pozorište i “sam prihvata rizik”.
I dr Darija Kisić-Tepavčević rekla je da svi koji budu dolazili u bioskope i pozorišta treba da budu svesni da to “jeste određeni rizik za prenošenje infekcije, i da bez obzira koliko se osećamo lepo, moramo da poštujemo mere”.
Odluka Kriznog štaba ne znači da će od 24. avgusta odmah biti spremni repertoari, jer je potrebno pripremiti uslove da se poštuju striktne poreporuke, koje se odnose i na zaposlene, i na posetioce, dodala je Darija Kisić-Tepavčević.
Kada su u pitanju glumci, zbog prirode njihovog posla nije predviđeno da tokom predstave nose maske, ali jesu predviđeni određeni zdravstveni pregledi i, naravno, potrebno je da redovno proveravaju telesnu teperaturu i da prilikom pojave bilo kakvog simptoma, pre svega respiratorne infekcije, odu u kovid ambulantu, rekla je ona, dodajući da je to zapravo odgovornost svih.
“Možda su mnogi od nas preležali dosad razne respiratorne infekcije na nogama, ali sada moramo biti mnogo odgovorniji”, ponovila je ona.
Krizni štab je koncerte sa pevanjem definisao kao dodatni rizik, za razliku od koncerata u zatvorenom prostoru tokom kojih se poštuje propisana udaljenost.
“Druga je stvar kada imate glasno pevanje - tada je mogućnost transimisije (virusa) neuporedivo veća”, rekao je Kon.
Kon je rekao i da bi pozorišta i bioskopi mogli ponovo da budu zatvoreni “onog momenta kada dođe do pogoršanja epidemiološke situacije”.
Kultura je izuzeta iz zabrane okupljanja više od deset osoba – koja i dalje važi – zato što je, kako je rekao Kon, “tu bilo najviše pritisaka, primedbi, upita, najviše molbi, najviše svega je došlo upravo iz te oblasti”.
Epidemiolog Branislav Tiodorović, koji se najglasnije zauzimao za popuštanje mera u oblasti kulture, istakao je da je to važno i za kulturne poslenike, ali i za ukupno stanovništvo.
“To je važno zbog stvaranja duhovne atmosfere u kojoj će ljudi dobiti potencijal da celu ovu situaciju, koja dugo traje, lakše prevaziđu i da budemo spremni kao društvo da na organizovan način, i uz pomoć kulture i duha, savladamo ovaj globalni problem”, rekao je Tiodorović.
U Srbiji je, inace, u protekla 24 sata preminulo još troje ljudi, a potvrđeno je 169 novih slučajeva zaraze virusom korona (od testiranih 11.618 lica).
*Foto: Pixabay / screenshot
(SEEcult.org)