Vesti

Regionalnom književnošću protiv dosade, letargije, a i korone

29. avgust 2020.
SEEcult.org
12. Krokodil
12. Krokodil

Energična i dobro raspoložena beogradska performerka i aktivistkinja Zoe Gudović vodila je publiku kroz program prve festivalske večeri tokom koje su se uživo predstavile gošće Radmila Petrović, Ana Vučković, Lejla Kalamujić, Lana Bastašić, Adelina Teršani i Milica Vučković, dok su se onlajn uključile Maša Kolanović, Suzana Tratnik i Olja Savičević Ivančević.

Književni kritičar i osnivač Partizanske knjige Vladimir Arsenić podsetio je putem video linka na velikog ženskog pisca postjugoslovenske scene - prerano preminulu Dašu Drndić (1946-2018) i njen prkosni opus, ali i veliku ljubav i podršku mlađim generacijama. O Daši Drndić i njenom uticaju govorila je i gošća iz Sarajeva Lejla Kalamujić, sa kojom je na festivalskoj sofi razgovarala Nađa Bobičić

Publika ima priliku i da kupi na festivalskom štandu knjigu Daše Drndić "April u Berlinu", upravo objavljenu u izdanju Partizanske knjige i Kulturnog centra Novog Sada.

Razgovori sa gošćama KROKODIL-a, osim o njihovim delima, čije su odlomke čitale, odnosili su se i na situaciju izazvanu pandemijom virusa korona, pa je Maša Kolanović u onlajn uključenju iz Zagreba konstatovala da je “situacija malo jeziva”, poput sveta koji opisuje i u svojoj knjizi “Poštovani kukci”. “Uvek kada pišem nešto, vrati mi se u stvarnost. Osećaj kao da smo živi zakopani i postali kukci. Malo je zastrašujuće”, rekla je ona, dodajući da “književnost ima posebno osetljivo osvetljenje na stvarnost” i da trenutno čeka da se njena knjiga zaboravi i da krene iznova, jer ne voli da se ponavlja.

Poruka Maše Kolanović je i da treba biti kreativan u svakodnevici, što ne znači samo pisanje, slikanje i slično. “Nekakve senzore treba jako smanjiti. Nema velikih planova, spektakla, već samo malih stvari koje znače. Vozim bicikl, vidim prijatelje na pikniku, popijem s njima koje pivo. Nije loše vratiti se zahvalnosti malim stvarima, koje bi nam prošle inače  ispod radara”, dodala je Maša Kolanović, dobitnica nagrade Evropske unije za književnost za 2020.

I slem pesnikinja Adelina Teršani sa Kosova, osvrćući se na posledice pandemije, rekla je da jos izuzetno znači učešće na KROKODIL-u, jer joj je bio potreban prostor za svojevrsnu osvetu groznoj godini koja ju je naterala da piše tužne pesme, iako je posvećena pre svega ljudskim pravima ženama. Deo tog opusa imala je priliku da čuje i festivalska publika, kojoj je čitala stihove na engleskom i albanskom, uz titlovan prevod na srpski.

Milica Vučković, čije je gostovanje zatvorilo prvo festivalsko veče, rekla je da jeste sve grozno, ali da to nije prva grozna stvar koja nam se desila, te da zato ne treba lamentovati nad sudbinom.

Zasićena i temom 90-ih i ratova, Milica Vučković smatra da treba da se promeni paradigma, makar i žanrovski samo. “Trebalo bi da probamo da vidimo to u nekom drugom ključu – šta možemo da uradimo pametnije i bolje i da to prenesemo mlađim generacijama”.

I drugo festivalsko veče biće u znaku istaknutih regionalnih pesnikinja i proznih spisateljica - nastupiće Magdalena Blažević, Rumena Bužarovska, Jasna Dimitrijević, Biljana Đurđević, Senka Marić, Maša Seničić i Tanja Stupar Trifunović, kao i Luiza Buharova, Monika Herceg i Svetlana Slapšak putem video linka.

Beogradska debata o Evropi 2020, posvećena temi “Mogućnost Evrope 2.0”, biće održana 30. avgusta takođe u amfiteatru ispred Muzeja Jugoslavije, a okupiće eminentne evropske i regionalne intelektualce i stručnjake iz različitih oblasti, uz moderaciju Ljubice Gojgić, Igora Štiksa i Uroša Krčadinca.

Učesnici tri debatna kruga baviće se nekim od najvažnijih pitanja sa kojima se Evropa i Evropljani danas suočavaju, a glavna tema biće pandemija virusa korona i njene globalne, te posebno evropske implikacije. U debatama na teme Budućnost stabilokratija (u svetlu pandemije Covid-19), Centralna Evropa (između utopijskih snova i distopijske stvarnosti) i Nova normalnost učestvovaće: Florian Biber, Katarina Peović, Boris Buden, Jelisaveta Blagojević, Mihal Kozlovski, Migel Roan i drugi.

Tribinski program, koji će biti održan 29. i 30. avgusta u KROKODILovom centru, posvećen je aktuelnim društveno-političkim temama iz perspektive kulture, pa će ga otvoriti razgovor Između jezika o stvaralačkoj tranziciji u drugi jezik. Sledi debata Osvajanje slobode o tri važne regionalne inicijative: Deklaraciji o zajedničkom jeziku, Deklaraciji Odbranimo istoriju i Deklaraciji o regionalnoj solidarnosti, te o njihovom mogućem sinergijskom efektu.

Za 30. avgust najavljena je debata Anti/Fašizam o antifašističkom nasleđu, ali i o ideji i realnosti zajedničke književnosti jezika naspram regionalnih ili čak etničkih književnih selekcija. Potom će biti reči i o temi Solidarnost, posvećenoj nedavnoj eksploziji u Bejrutu koja je rezultirala desetinama poginulih i hiljadama povređenih, ostavivši čak 350.000 ljudi bez krova nad glavom. Biće reči o ideji i konkretnim primerima globalne ili regionalne solidarnosti, te o njenoj važnosti mimo kompleksnih odnosa nacionalnih država i njihovih politika.

U debatnim programima učestvovaće: Mia David, Božena Jelušić, Andrej Nikolaidis, Filip Balunović, Igor Štiks, Dubravka Stojanović, Vladimir Simović, Olga Kavran, Silvija Monros, Rumena Bužarovska, Nikoleta Kosovac, Svetlana Slapšak, Jelena Đurainović, kao i Milena Berić i Vladimir Arsenijević, organizatori KROKODIL-a.

KROKODIL četvrtu godinu ima i humanitarni karakter, a ovoga puta prikuplja sredstva za pomoć onima koji su, nakon razorne eksplozije u glavnom gradu Libana, ostali bez elementarnih životnih uslova. Putem platforme donacije.rs, pokrenuta je humanitarna akcija Remake-Remodel Lebanon, uz poziv svima da pomognu žrtvama katastrofalne tragedije koja je pogodila Bejrut.

U skladu sa epidemiološkom situacijom, broj posetilaca je ograničen, pa je za prisustvo potrebno prijavljivanje preko e-mail adrese office@krokodil.rs. Prilikom dolaska neophodno je nošenje zaštitne maske, a mnogi posetioci prve festivalske večeri to su činili i tokom programa, raspoređeni u amfiteatru ispred Muzeja Jugoslavije na propisanoj udaljenosti.

Celokupan program prenošen je uživo na YouTube kanalu KROKODIL-a, a zbog težine ekonomske situacije prouzrokovane pandemijom, besplatan je. Umesto kupovine karata, publika je pozvana da izvrši simboličnu donaciju na račun Udruženja KROKODIL (broj računa: 170-0030039599000-25, Prima: Udruženje KROKODIL Karađorđeva 43, Beograd s napomenom Donacija za Festival KROKODIL 2020) ili putem donatorske kutije u KROKODILovom centru ili na samom Festivalu.

Festival KROKODIL (Književno regionalno okupljanje koje otklanja dosadu i letargiju) održan je 2019. godine prema novoj koncepciji koja je podrazumevala iskorak iz regionalne na evropsku i svetsku knjizevnu scenu, kao i naplaćivanje ulaska na glavni program. Najveća zvezda 11. KROKODIL-a - francuski pisac Mišel Uelbek, ipak se nije pojavio, a nedolazak u poslednjem trenutku uoči otvaranja u Kombank dvorani obrazložio je bio neprijatnošću na letu kompanije Air Serbia. Zvezda KROKODIL-a tako je bio mađarski autor Laslo Krasnahorkai, koji je uoči Beograda učestvovao i na Festivalu evropske kratke priče u Zagrebu.

Na dosadašnjih 11 letnjih izdanja KROKODIL-a i više od 15 gostujovanja u devet evropskih zemalja, učestvovalo je više od 300 pisaca iz Srbije, regiona i  Evrope.

Festival su ove godine pomogli: Muzej Jugoslavije, Evropska unija kroz program Kreativna Evropa i projekat Reading Balkans, te Traduki, forumZFD Srbija i nacionalna platforma Srbija stvara, pokrenuta na inicijativu Saveta za kreativne industrije pri kabinetu premijerke Ane Brnabić. Nemačka ambasada u Beogradu pomogla je Beogradsku debatu o Evropi.

Program 12. KROKODIL-a sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: Bojan Kovačević/SEEcult

(SEEcult.org)

Tagovi