Vesti

Završnica prvog dela BFI predstavom Sanje Ninković

23. septembar 2020.
SEEcult.org
17. BFI
17. BFI

Septembarski deo 17. Beogradskog festivala igre (BFI) završava se predstavom “Jedan”, debitantskim celovečernjim komadom srpske igračice i koreografkinje Sanje Ninković, dobitnice novoustanovljene nagrade “Veruj u sebe” koju dodeljuju Erste banka i BFI.

Predstava “Jedan”, u produkciji Udruženja baletskih umetnika Srbije (UBUS) na repertoaru je 24. septembra na sceni “Raša Plaović” Narodnog pozorišta u Beogradu, gde je premijerno i izvedena 2019. godine na Festivalu koreografskih minijatura (FKM). Sanja Ninković dobila je tada nagradu “Ohrabrenje” kojom FKM pruža priliku mladim autorima za realizaciju celovečernje plesne predstave u produkciji UBUS-a.

Poziv za učešće na BFI za Sanju Ninković i celu ekipu predstave, kako je navela, takođe je posebna nagrada.

“Pratim BFI od osnivanja, gledala sam radove najvećih svetskih koreografa i utoliko mi je veća čast što je moja predstava uvrštena u program festivala. A kada sam saznala da sam dobitnica nagrade ‘Veruj u sebe’, to mi je bio dodatni podstrek za budući koreografski rad”, izjavila je ona 23. septembra na konferenciji za novinare u Geozavodu, ističući da je za svaku predstavu važno, pored uspeha na premijeri, da nastavi dalje da se igra, da ne ostane na jednom ili dva izvođenja.

“Poziv na BFI je jedan od načina da ova predstava dopre do šire publike i da nastavi svoj život”, rekla je Sanja Ninković, izrazivši zahvalnost i Narodnom pozorištu koje je već omogućilo više izvođenja na sceni “Raša Plaović”.

Inspiracija za predstavu bio je film “Jastog” grčkog reditelja Jorgosa Lantimosa.

“To je priča o distopijskom društvu gde je ljudima zabranjeno da budu samci. Govori o podeli na one koji imaju i one koji nemaju emotivne partnera, koja su nepisana pravila nametnuta i jednima i drugima, kojim pritiscima podležu i koje pritiske ljudi ustvari sami sebi nameću. Ova tema otvara i pitanja da li možda postoje drugačiji načini da se ophodimo jedni prema drugima i da na kraju budemo zadovoljni svojim izborom zato što je on naš takav kakav je”, izjavila je Sanja Ninković.

Originalnu muziku komponovali su Maja Ćurčić i Marko Đukić, asistent koreografa bila je Maja Bajčetić, a rediteljka i koreografkinja Sanja Ninković potpisuje i kostim, scenografiju i tekst, u saradnji sa izvođačima - prvacima i solistima Baleta NP. U ansamblu su Dejan Kolarov, Ivana Savić Jaćić, Brankica Mandić, Miloš Marjan, Olga Olćan, Miloš Živanović, Dušan Milosavljević, Sanja Ninković, Ana Ivančević i glumica Aleksandra Bibić Kolarov.

“Nemam prave reči da im zahvalim za divnu saradnju zasnovanu na entuzijazmu, podršci UBUS-a i na velikoj kreativnoj slobodi koja nam je bila pružena. Sve to nam je dalo vetar u leđa da se svako od nas iskaže u svojoj ulozi”, naglasila je Sanja Ninković.

Predsednica UBUS-a Marija Bajčetić pomenula je teškoće u organizaciji kulturnih i umetničkih programa u vreme pandemije i izrazila zadovoljstvo što su uspeli da se izbore.

“Uspeli smo da stavimo umetnost ispred svega i da u ma kom obliku pružimo publici doživljaj, a umetnicima priliku da ponovo rade, da ponovo uživamo u nekim lepim stvarima. Svi smo pod stresom i mislim da je svaki ovakav događaj veliki pomak za nas uopšte, ne samo za kulturu nego i za naše zdravlje koje je u ovom trenutku ugroženo”, rekla je Marija Bajčetić.

U ime UBUS-a zahvalila je direktorki BFI Aji Jung na pozivu i na ostvarenoj dobroj saradnji.

“Samo saradnjom možemo promovisati umetnost, specijalno igru, na mnogo bolji način. Igra, ples, bilo savremeni ili klasični, kod nas je nedovoljno afirmisana, nedovoljno se poštuje, nema svoje mesto na našoj kulturnoj sceni. Treba da se okupimo oko istih ideja jer ćemo zajednički brže i bolje igru i balet staviti na mesto koje zaslužuju”, rekla je Marija Bajčetić.

Festival koreografskih minijatura, kako je dodala, daje mogućnost nagradom “Ohrabrenje” mladom autoru da napravi samostalni projekat. To je “kod nas jako teško jer velike institucije zovu već afirmisane koreografe, a oni koji su na početku karijere nemaju priliku ni prostor da ostvare svoj projekat”, dodala  je Marija Bajčetić. “BFI je prepoznao i podržao tu inicijativu i dao mogućnost i autorki i našem Udruženju da se na festivalu prikažemo, zajedno s mnogim eminentnim inostranim kućama i trupama, da pokažemo da i Srbija ima ljude i autore koji imaju šta da pruže”, izjavila je Marija Bajčetić.

Direktorka marketinga Erste banke Aleksandra Kosanović istakla je da je ta banka već treću godinu partner BFI, te izrazila nadu da će u narednom periodu zajedno predstaviti ovdašnjoj publici još veće projekte i sadržaje. Erste banka podržala je 2019. godine 35 velikih manifestacija i projekata u oblasti kulture i umetnosti, a pomaže i programe u manjim sredinama.

“Nagrada ‘Veruj u sebe’ ustanovljena je na inicijatvu celog kolektiva. Posebno nam je zadovoljstvo što možemo da podržimo mlade domaće autore, da im damo vetar u leđa, da se vrednuju njihov rad, ambicija i hrabrost u ovim teškim vremenima”, rekla je Aleksandra Kosanović, dodajući da je Erste banci posebno drago što je “prvi laureat jedna dama jer znamo koliko im je teško pogotovo u kulturi”.

Program 17. BFI biće nastavljen u novembru, budući da je gostovanje kompanije Olivijea Diboa iz Pariza predstavom “Moje telo”, planirano za 26. septembar, odloženo iz zdravstvenih razloga, kako je rekla direktorka BFI Aja Jung.

Prethodno su, počev od 11. septembra, na 17. BFI gostovale trupe iz Barselone, Kana, Buenos Airesa i Rijeke. Još nekoliko predstava 17. BFI, čiji je program odložen u martu zbog pandemije virusa korona, biće izvedeno u novembru, a deo programa 2021.

“Deo programa biće izveden dogodine, ali ništa iz repertoara 17. BFI nije otkazano”, naglasila je Aja Jung, navodeći da BFI i dalje pomno prati epidemiološke mere i protokole u Srbiji i čak 12 zemalja iz kojih dolaze gostujući umetnici savremene igre.

(SEEcult.org)

Tagovi