Muzej savremene umetnosti u Beogradu predstavlja narednih godinu dana u svom Parku skulptura izložbu “Efekat pregleda” koja je deo međunarodnog projekta posvećenog ekološkoj pravdi, odnosno analizi neraskidivih veza klimatskih promena i drugih oblika nepravde u današnjem svetu.
Izložba “Efekat pregleda”, čiji su kustosi Blanka de la Tore i Zoran Erić, u središte pažnje postavlja umetnike i umetnička gledišta koja se prema životnoj sredini odnose s poštovanjem, nasuprot nadmenosti i oholosti (hybris) koje odlikuju savremeno društvo.
Projekat se bavi problemom ekološke pravde kojem se može pristupiti samo analizom neraskidivih veza klimatskih promena i drugih oblika nepravde u pogledu rodne i rasne pripadnosti, korporativnog imperijalizma, starosedelačkog suvereniteta i značaja dekolonizacije i izmeštanja čoveka iz središta sveta, radi stvaranja novog stanja svesti koje neće ugrožavati biodiverzitet planete, naveli su kustosi, koji su 1. oktobra predstavili projekat medijima, a prisustvovaće i otvaranju 2. oktobra u 17 sati.
Kustoska strategija usmerena je na istraživanje različitih formata donošenja odluka i pružanja odgovora na rizomsku zamisao ECO_LAB-ova, u okviru šest područja koja predstavljaju zasebna ali međusobno povezana potpitanja: Rod, rasa i kolonijalni trag; Vodotopije; Bez ivica! (problematika ekologije zemljišta); Pouke starosedelaštva, Nakon antropocena (posthumanizam, animizam i mnogostrukost vrsta živog sveta) i Povratak u budućnost (futurologija i spekulativni realizam). Svaki od ECO_LAB-ova preuzeće ulogu centra za razmatranje umetnosti i proizvodnje znanja u odnosu na potpitanja koja su razvijena iz glavne zamisli, unutar sveukupnog metodološkog pristupa postavci izložbe. Na taj način, ECO_LAB-ovi će postaviti dinamičnu i cirkularnu strukturu na osnovu transverzalnosti kao ključnog načina mišljenja, u vidu transdisciplinarnog pristupa iz raznih disciplina, poput umetnosti, humanistike i društvenih nauka, naveli su autori projekta, koji će biti predstavljen u Parku skulptura MSUB-a od 2. oktobra do 20. septembra naredne godine.
Termin efekat pregleda skovao je Frenk Vajt u istoimenoj knjizi objavljenoj 1987. godine da bi opisao kognitivni pomak iz perspektive astronauta koji su posmatrali planetu Zemlju iz svemira. "Pitanje koje se nameće jeste da li je nama potrebna tako udaljena tačka gledišta u odnosu na planetu koju nastanjujemo kao 'posada svemirskog broda Zemlja' – da upotrebimo metaforu Bakminstera Fulera – kako bismo shvatili da taj 'svemirski brod' polagano ostaje bez 'goriva' i da je posadi potreban 'kiseonik'", naveli su kustosi projekta.
U skladu sa uverenjem da umetnost treba da doprinosi javnim raspravama o politici održivosti, razvijajući stvaralačke zamisli koje će i formom i sadržajem ponuditi alternativne oblike pravednog korišćenja životne sredine i saradnje radi stvaranja održivije budućnosti za sve, utvrđene su i smernice održivosti kako bi projekat ostavio što manji karbonski trag i razvijao se na ekološki način.
Zbog izbijanja zaraze novim korona virusom, projekat će se odvijati u dve faze. Prvi deo otvaranja izložbe “Efekat pregleda” počinje 2. oktobra u vidu instalacija u Parku skulptura MSUB-a, murala, umetničkih intervencija u gradskim i vangradskim područjima, aktivitističkih projekata u saradnji s lokalnim ekološkim inicijativama i lokalnim zajednicama, radionica sa umetnicima i obrazovnim programima, kao i predavanjima (uvodno predavanje profesora Timotija Mortona) i panel diskusijama sa ograničenim brojem ljudi u Muzeju i partnerskim ustanovama ili preko interneta - sve do otvaranja drugog dela izložbe koja će obuhvatiti radove više od 50 umetnika u zgradi MSUB-a od 19. juna do 20. septembra 2021. godine.
U prvoj fazi učestvuju umetnici: Anka Benera i Arnold Estefan, Regina Hoze Galindo, Markus Hislajtner, Kinga Kjelžinska, Tomas Kolbengtson, Elena Laveles, Tea Makipa, Meri Metingli, Ana Moreno, Branislav Nikolić, mirko nikolić, PSJM, Škart, Mariele Videler i Tanja Vujinović.
Svi umetnici koji učestvuju u prvoj fazi predstaviće nove radove ili će konceptualno povezati svoje projekte iz eksterijera s radovima koji će biti prikazani na izložbi u MSUB-u 2021. godine.
Pored njih, na izložbi će učestvovati i umetnici: Ravi Agarval, Maria Tereza Alveš, Vasko Araužo, Ejmi Balkin, Luna Bengoečea, Ursula Biman, Tania Kandiani, Huanli Karion, Karolina Kaisedo, Sian Dairit, Dirk Flajšman, Nina Galić, Asunsion Molinos Gordo, Kiti Gostola, Lungisva Gkunta, Tue Grenfort, Mihaela Gril, Igor Grubić, Kristina Hermauer & Roman Keler, IC-98, Ingela Irman, The Institute of Queer Ecology, ISUMA, An Duk He Džordan, Tamaš Kasaš, Džujon Kim, Jakob Kirkegard, Diana Lelonek, Ernst Logar, Nemanja Milenković, Amor Munjos, Kevin Majkl Marfi, N55, Mihael Najar, Nils Norman, Fernando Palma, Marjetica Potrč, Mina Rainio & Mark Roberts, Vera Stevanović, Robertina Šebjanič & Đino Šutić, Tomas Tvejts, Adrien Ujhazi, Mari Velardi, Huan Zamora i Bo Ženg.
Škart, Voda pamti - ljubaznošću umetnika
Osim toga, da bi se zauzela globalna perspektiva koja bi mogla da obuhvati i viziju za čitavu planetu, u projektu će učestvovati i transnacionalna mreža saradnika i partnera koji će dalje istraživati glavne teme i problem ove inicijative. Zato će u mreži učestvovati, između ostalih, više organizacija i muzeja, kao što su: Muzej umetnosti Lođ; Muzej umetnosti Pori; Atlantski centar za modernu umetnost (CAAM), Las Palmas; MUCA – Roma i Casa del Lago UNAM, Meksiko Siti; Škola staklarstva "Pilčuk”, Sijetl; ARTPORT_making waves, Frankfurt; ARTSail, Majami; Institut za istraživanja društva, rada i politike pri Univerzitetu Vistvatersranda, Johanesburg; Galerija Božidar Jakac, Kostanjevica na Krki, između ostalih. Te i druge institucije baviće se lokalnom problematikom, što će omogućiti da se u okviru projekta zamisli i drugačija, nova integralna ekološka svest.
Meri-Metingli, Vući, 2015_2020 amfibijska arhitektura, ljubaznošću umetnice i Galerije Robert Man
Prevazilazeći dvojne odnose utopija i distopija, te tačku na kojoj se sadašnjost i budućnost stapaju u istu vremensku simboličku dimenziju, projekat može da doprinese mnoštvu mogućih scenarija, budući da sposobnost umetnosti da proizvodi nova znanja i doživljaje sveta može da uobliči promenu paradigme. Takva promena biće moguća samo zauzimanjem posthumanog gledišta iz kojeg će transdisciplinarnost, suživot svih vrsta živog sveta i postantropocentrizam prokrčiti put ka novom dobu kapitalizma posle fosilnih goriva.
Regina Hoze Galindo, Zemlja koja guta žene 2020 - ljubaznošću umetnice
Posetioci su zamoljeni da se prilikom razgledanja radova u Parku skulptura pridržavaju propisanih epidemioloških mera i drže propisanu distancu.
Mirko Nikolić, Voda je (ne)život 1, Posle carstva, 2020, foto: Christopher Hewitt
Otvaranje izložbe u Parku skulptura 2. oktobra u 17 sati biće praćeno prenosom performansa Regine Hoze Galindo iz Gvatemale na Fejsbuk strani MSUB-a, a posetioci će moći da ga prate i u sali “Miodrag B. Protić” (maksimalnih 20 mesta za sedenje), uz obavezno nošenje zaštitnih maski. Pri ulasku u zgradu MSUB-a obavezna je dezinfekcija ruku i beskontaktno merenje telesne temperature.
Markus Hislajtner, Zemaljska kontrola - u društvu glista 2020 - ljubaznošću umetnika
Projekat su podržali: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Fondacija Hajnrih Bel, Fondacija za otvoreno društvo Srbija, Telenor Fondacija, ERSTE Fondacija, Danski umetnički savet, “AC/E”, Pro Helvecija, Mondrijan Fondacija, “Frame”, “Iaspis”, Gradsko veće Madrida, “Canarias Crea”, Austrijski kulturni forum Beograd, Gete institut Beograd, ambasada Švajcarske u Srbiji i Kanadski savet za umetnost.
U MSUB-u je, inače, u toku izložba Refleksije našeg vremena: Akvizicije Muzeja savremene umetnosti 1993 – 2019, osmišljena kao uvid u jednu od najznačajnijih delatnosti MSUB-a - strategije i politike otkupa umetničkih dela od 1993. do danas, tokom kojih je taj muzej bio i zatvoren deset godina zbog odlagane rekonstrukcije. Deo izložbe akvizicija postavljen je u Legatu Čolaković.
*Foto: Bojana Janjić
(SEEcult.org)