Reprezentativna umetnička udruženja u Srbiji predlagaće godišnje po tri ličnosti za dodelu priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno kulturi nacionalnih manjina, saopštilo je 9. oktobra Ministarstvo kulture i informisanja nakon sastanka s predstavnicima esnafskih organizacija.
Javni poziv za dostavljanje obrazloženog predloga za dodelu priznanja biće objavljen na sajtu Ministarstva kulture i informisanja i u dnevnim novinama koje se distribuiraju na celoj teritoriji Srbije i trajaće 30 dana. Za svako područje kulture u toku godine reprezentativna udruženja u kulturi moći će da predlože najviše tri umetnika, odnosno stručnjaka u kulturi.
Pomoćnica ministra za savremeno stvaralaštvo i kreativne industrije Ivana Dedić i savetnik za normativne poslove Vladimir Nedeljković predstavili su aspekte primene nove Uredbe o bližim uslovima i načinu dodele priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno kulturi nacionalnih manjina.
Osnovni cilj nove uredbe, kako je naglašeno, jeste jačanje civilnog sektora i reprezentativnih udruženja u kulturi i njihovo aktivnije i odgovornije uključivanje u selekciju kandidata koji će konkurisati za to prestižno nacionalno priznanje. Istaknuto je da je prvi važan korak donošenje zvaničnog akta o kriterijumima i merilima za ocenu kandidata u određenom području kulture, što će udruženja iz srodnih područja kulture učiniti na zajedničkoj sednici.
Ministarstvo kulture i informisanja je, u saradnji sa Zavodom za proučavanje kulturnog razvitka, organizovalo treću seriju sastanaka sa predstavnicima reprezentativnih udruženja u kulturi, kao subjektima koji će u budućnosti predlagati kandidate za priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi odnosno kulturi nacionalnih manjina.
Predstavnici 19 reprezentativnih udruženja zahtevali su krajem 2019. godine obnovu dodele tih priznanja, obraćajući se državnim rukovodiocima, ali i Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU) i javnosti.
I Odbor SANU za kulturu i umetnost krajem decembra 2019. godine ocenio je da je “naprasnim ukidanjem nacionalnih priznanja stvaraocima u kulturi naneta šteta i stvorena neravnopravnost među zaslužnim umetnicima. Trebalo bi da nadležni državni organi, na osnovu preciznih i strogih kriterijuma, nastave da dodeljuju nacionalna primanja istaknutim stvaraocima u kulturi i umetnosti”, navedeno je tada u saopštenju SANU.
Priznanja za vrhunski doprinos kulturi, kolokvijalno poznata kao nacionalne penzije, predvidjena su članom 14. Zakona o kulturi, a ne dodeljuju se od decembra 2013. godine, kada ih je tadašnji ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac obustavio. Ta priznanja bila su i predmet burne rasprave prilikom izmena i dopuna Zakona o kulturi u februaru 2016. godine, kada je, uprkos protivljenju Tasovca, ostala zakonska mogućnost dodele novih priznanja. Iako je i parlamentarna većina bila za predlog o ukidanju njihove dodele, preokret se dogodio nakon burnih reakcija u javnosti i iznenadnog apela tadašnjeg premijera Aleksandra Vučića, uz kratko obrazloženje da “više vredi jedna Milena Dravić nego 30-40 grešaka koje su napravile prethodne vlade”.
Tako je umesto brisanja člana o dodeli priznanja za vrhunski doprinos kulturi - za šta se ministar Tasovac zalagao od početka javne rasprave 2014. godine, izmenjeni Zakon o kulturi naveo da Vlada Srbije, izuzetno, može dodeliti priznanje u vidu doživotnog mesečnog novčanog primanja umetniku, odnosno stručnjaku u kulturi. To priznanje se dodeljuje umetniku koji je ostvario pravo na penziju, a lično je i neprenosivo pravo, isplaćuje se iz budžeta i na način koji utvrdi vlada.
Dosadašnji dobitnici zadržali su pravo na mesečni novčani iznos tog priznanja, koje je izazivalo kontroverzne reakcije proteklih godina - kako zbog pojedinih ličnosti koje su ga dobile, tako i zbog onih koje su izostale, što je i bio jedan od argumenata nekadašnjeg ministra Tasovca za njihovo ukidanje.
*Foto: MKI
(SEEcult.org)