Vesti

58. Oktobarski salon na leto 2021.

20. oktobar 2020.
SEEcult.org
58. oktobarski salon
58. oktobarski salon

Kulturni centar Beograda najavio je 58. Oktobarski salon za leto 2021. godine, a uz promenu termina, modifikovana je i lista učesnika, kao i kustoski koncept, koji će podrazumevati veći broj umetničkih intervencija u javnom prostoru.

Kao što je nedavno objavljeno, 58. Oktobarski salon odložen je za 2021. godinu na preporuku Grada Beograda i odlukom Sekterarijata za kulturu, a usled aktuelne pandemije, otežanog planiranja i realizacije međunarodnih događaja. Nakon ispitivanja mogućnosti korišćenja određenih izložbenih prostora, u dogovoru sa kustosima i vodeći računa i o drugim sličnim događajima koji su već odloženi za drugu polovinu 2021. godine, odlučeno je da 58. Oktobarski salon bude realizovan od 4. juna do 22. avgusta 2021, saopštio je 20. oktobra KCB.

Izložba 58. OS, koji su kustosi Iliria Marota i Andrea Baćin osmislili na temu "Sanjari", biće postavljena u Muzeju Jugoslavije, galerijama i bioskopu KCB-a i u javnim prostorima u gradu.

Revidirana lista umetnika biće objavljena do kraja ove godine, najavio je KCB, dodajući da će se potruditi da u program koji je planiran tokom trajanja 58. OS "budu uključeni i različiti predstavnici lokalne savremene umetničke scene:.

“Realizacija Salona tokom letnjeg perioda je izuzetak, još jedna u nizu specifičnosti rada u aktuelnom vremenu, no verujemo da će se već naredno, 59. izdanje planirano za 2023. godinu realizovati u periodu za koji se vezuje nastanak i ime ove manifestacije”, naveo je KCB.

Prvobitno je bilo planirano da 58. Oktobarski salon bude otvoren 18. septembra, ali je odlozen najpre za 16. oktobar, a potom za 2021. godinu.

Kustosi su najavili bili radove 56 umetnika iz 20 zemalja iz celog sveta.

Oktobarski salon likovnih i primenjenih umetnosti Srbije osnovao je 1960. godine Narodni odbor grada Beograda, a godinama je otvaran 20. oktobra - u čast Dana oslobođenja Beograda. Između ostalog, Oktobarski salon trebalo je da doprinese “umetničkom vaspitanju naših ljudi i umnogome stimulira stvaranje samih umetnika”, kako je navedeno u katalogu prvog izdanja Oktobarskog salona 1960. godine.

Oktobarski salon i zvanično ima dodatak Beogradsko bijenale u nazivu, na osnovu odluke Programskog odbora 57. OS (Gordana Goncić - predsednica, Nikola Božović, Đorđe Stanojević, Dejan Đorić, Božidar Plazinić i Dragana Palavestra).

Prethodno, 57. izdanje Oktobarskog salona, koje su kustosi Gunar i Danijel Kvaran osmislili kao “Čudo kakofonije”, doživeo je u završnici oštre kritike struke, uz niz pitanja u vezi sa načinom na koji je osmišljen i organizovan, ali i uz pohvale kustoskom timu KCB-a za intenzivan prateći program.

Koncept “Čudo kakofonije”, kojim su Kvaranovi želeli da ukažu na različitost i policentričnost savremene umetnosti u današnjem globalizovanom svetu naišao je na oštre kritike stručne javnosti, koja je negodovala i zbog afirmisanja pojedinih privatnih galerija na manifestaciji finansiranoj javnim sredstvima, a posebno zbog odsustva odgovora članova tadašnjeg Odbora OS (Gordana Goncić, Nikola Božović, Dejan Đorić, Đorđe Stanojević i Božidar Plazinić) na niz otvorenih pitanja u vezi sa načinom na koji je organizovana najveća međunarodna izložba savremene umetnosti u Srbiji, koja je postala bijenalna odlukom Skupštine grada 2014. godine. I tada su bile burne reakcije u javnosti. Posle dve godine pauze, OS je ponovo održan 2016. godine, a umetnički direktor Dejvid Eliot osmislio ga je na temu "Ljubavni zanos".

OS je 1960. godine osnovao Grad Beograd kao izložbu najboljih ostvarenja u oblasti likovnih umetnosti (od 1967. i primenjenih umetnosti), tada po ugledu na izložbe Pariskog salona. Oktobarski salon menjao je koncepciju i oblike organizovanja, a 2004. dobio je međunarodni karakter.

Dosadašnji kustosi međunarodnih izdanja Salona bili su: Anda Rotenberg, Darka Radosavljević i Nebojša Vilić, Rene Blok, Loran Heđi, Bojana Pejić, Branislava Anđelković, Johan Pousete i Selia Prado, Alenka Gregorič i Galit Eilat, Branislav Dimitrijević i Mika Hanula, kustoska grupa Red Min(e)d, Nikolaus Šafhauzen, Dejvid Eliot, Gunar i Danijel Kvaran.

(SEEcult.org)

Tagovi