Muzej savremene umetnosti u Beogradu (MSUB) prvi put u 55-godišnjoj istoriji predstavlja izložbu visoke mode – postavku venčanica francuskog modnog kreatora Žan-Pola Gotjea, koja gostuje na inicijativu v.d. direktora Viktora Kiša uprkos protivljenju kustoskog tima, a otvorena je virtuelno, uz poruke Gotjea i kustosa tog projekta u produkciji Muzeja lepih umetnosti u Montrealu Tijeri-Maksima Lorioa. Izložbu "Ljubav je ljubav - radost venčanja za sve" proglasila je otvorenom pop pevačica Ida Prester, koja je bila i voditeljka onlajn "ceremonije", započete izrazima zahvalnosti institucijama i sponzorima, kao i dugogodišnjoj Gotjeovoj saradnici Jelki Musić, koja je poreklom iz Srbije.
Nakon jednonedeljnog odlaganja zbog slučajeva zaraze korona virusom u MSUB-u, izložba Gotjeovih venčanica otvorena je 28. novembra posredstvom YouTube kanala, a posetioci će moći da je obiđu u manjim grupama i u unapred zakazanim terminima sve do 14. februara 2021. godine, po ceni od 600 dinara. Za te pare mogu da vide i deo izložbe akvizicija MSUB-a, koja je zbog Gotjeove izložbe na petom spratu okrnjena, a dosad je mogla da se obiđe za 300 dinara.
Uklanjanje delova izložbe akvizicija MSUB-a bio je i jedan od razloga negodovanja celog kustoskog tima MSUB-a, koji smatra da je time narušena prvobitna koncepcija, ali i da eksponatima kao što su Gotjeove venčanice nije mesto u muzeju savremene umetnosti. Kustosi smatraju i da je, u vreme kada se “muzeji globalno suočavaju sa problemom zatvaranja ili smanjenog broja posetilaca usled širenja pandemije, ideja investiranja u izuzetno skupu putujuću ‘blokbaster’ izložbu, od koje se očekuje da donese profit velikom posetom, odraz krajnje nestručnog, nekompetentnog i društveno neodgovornog vođenja instititucije”.
Uprava MSUB-a veruje, međutim, da je upravo Gotjeova putujuća izložba odraz praćenja svetskih trendova i način za sticanje nove publike.
“Prateći najsavremenije muzejske trendove, i MSUB otvara vrata za novu publiku i sadržaje visoke mode”, rekla je Ida Prester na otvaranju, ističući da se MSUB time našao “u društvu svetskih muzeja, poput njujorškog Metropolitena, Muzeja savremene umetnosti - MoMA i Muzeja Viktorija i Albert”, koji “visoku modu prikazuju kao vrhunsku savremenu umetnost”. U tom kontekstu je pomenula i rekord po broju posetilaca (595.000) koji drži izložba “Kristijan Dior: Dizajner snova” u Muzeju Viktorija i Albert u Londonu, posvećenom primenjenoj umetnosti i dizajnu.
Ida Prester, screenshot
Izložba “Ljubav je ljubav: radost venčanja za sve” obuhvata 38 venčanica visoke mode, kreiranih u periodu od 1990. do 2000. godine, a nastala je kao finale retrospektive “Modni svet Žan Pola Gotjea: od trotoara do modne piste” koja je od 2011. godine u 12 gradova širom sveta (Montreal, Dalas, San Francisko, Madrid, Roterdam, Stokholm, Bruklin, London, Pariz, Minhen, Seul) privukla više od dva miliona posetilaca. Ekskluzivitet beogradske izložbe je svetska premijera osam Gotjeovih venčanica, budući da ranije nisu bile deo postavke.
Prema rečima kustosa montrealske izložbe Tijeri-Maksima Lorioa, neke od prvobitnih 38 venčanica više ne postoje, neke su prodate ili ne postoji mogućnost da budu prikazane, zbog čega je napravio novu selekciju tih eksponata, od kojih mu je svaki omiljen – kako je rekao u video poruci emitovanoj u okviru virtuelnog otvaranja.
V.d. direktor MSUB-a Viktor Kiš rekao je izložbu bilo teško organizovati, ali je jako zadovoljan time što je “svetska savremena scena danas prisutna” u MSUB-u.
Viktor Kiš, screenshot
“Ovu izložbu je stvarno bilo jako teško organizovati, ali uspeli smo. Dinamičan rad, čitava struktura, način dovođenja izložbe čak iz Kanade zaista je zahtevna stvar”, rekao je Kiš, koji je naveo i da je “ovo što sada dešava u MSUB-u - savremena scena koja se odnosi na visoku modu”. Kako je napomenuo, ni Gotje, međutim, nije samo reprezent visoke mode - on je umetnik sam po sebi. Gotje šalje izložbom venčanica, kako je istakao Kiš, poruku uvažavanja različitosti, tolerancije… Takođe, “šalje poruku koje bi svi trebalo da se pridržavamo - budi svoj, ne dozvoli da okolnosti i svet oko tebe utiču na tebe. Biraj svoj put. Budi dobar svakako, ali budi svoj, oslobodi se”, poručio je Kiš, koji je nedavno izazvao burne reakcije stručne javnosti i zbog ideje o izgradnji kafea u prizemlju MSUB-a, od koje je morao da odustane nakon intervencije Ministarstva kulture i informisanja i Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda.
I sam Gotje izrazio je radost zbog svoje izložbe u Beogradu, kao i nadu da će epidemiološka situacija dozvoliti da je poseti pre zatvaranja.
“Da, istina je - ljubav je ljubav, a ja volim Beograd. Srećan sam da ćete videti izložbu o stvarima koje čine da sanjamo, ukoliko imamo lepe uspomene. Srećan sam, ali nažalost ne mogu da budem sa vama, još uvek sam u Parizu zbog pandemije. Ali misliću na vas, a imam sjajnog ambasadora, koja radi sa mnom već 12 godina - Jelka Musić, inače Srpkinja. Hvala svima vama, nadam se da ćete voleti izložbu i obećavam da ću pokušati da dođem pre nego što se završi. Voleo bih da je vidim u Beogradu, da još jednom vidim vaš lep grad. Šaljem vam moju ljubav, jer ljubav je ljubav”, poručio je Gotje, čija je izjava emitovana i dan ranije na konferenciji za novinare u MSUB-u, na koju nisu, inače, bile pozvane sve redakcije.
Žan-Pol Gotje, screenshot
Kustos Gotjeove izložbe Tijeri-Maksim Lorio rekao je da se njegova uloga svela zapravo na instrukcije kako da se određeni eksponati pomere levo ili desno, a pohvalio je tim MSUB-a, navodeći da je važno imati takve ljude kada se prvi put sarađuje.
Tijeri-Maksim Lorio, screenshot
Ističući da je Gotjeova izložba bila na svetskoj turneji od 2011. do 2016. godine po raznim muzejima, Lorio je rekao da je “veoma različita od postavke savremene umetnosti ili bilo koje druge klasične postavke”.
“Neki misle to je samo moda, ali to je i scenografija, a tu su i projekcije likova - animirani manekeni, čime se pokazuje raznolikost u radovima Gotjea, jer nije bio toliko inspirisan modnim trendovima koliko ljudskim bićima i njihovom različitošću”, naveo je Lorio, koji je dan ranije izjavio odabranim medijima i da je MSUB “verovatno jedini muzej u svetu koji se odvažio da napravi izložbu u trenutku kada je za umetnost sve stalo”.
“Najinteresantije za posetioce će biti to što će haljine moći da vide uživo bez zaštitnog stakla, kao što je bilo u svim drugim muzejima u svet, od Pariza, preko Njujorka… Na taj način će u potpunosti doživeti čar rukom rađenih umetničih dela – venčanica”, naveo je Lorio.
Posebne zasluge za gostovanje Gotjeove izložbe u MSUB-u, kako su istakli svi učesnici virtuelnog otvaranja, ima Jelka Musić kao jedna od najbližih Gotjeovih saradnica, koja je navela da su na tom projektu počeli da rade još 2009. godine.
S obzirom na dugogodišnju saradnju s Gotjeom, kazala je i da zna njegove razne takne, a “otkrila” je da voli slatkiše, pa to mogu da vide i posetioci izložbe, budući da je deo venčanica postavljen na formu u obliku torte.
Jelka Musić je, inače, kao direktorka komunikacija u Gotjeovoj modnoj kući, gostovala u Beogradu 2017. godine u organizaciji Metropolitan univerziteta, kada je održala predavanje o svom iskustvu PR rada u okviru modne industrije.
Prema navodima MSUB-a, budžet Gotjeove izložbe je 55.000 evra uz dodatne troškove promocije, a realizovana je uz “velikodušnu podršku” brojnih partnera i sponzora: Vlade Srbije, Delegacije Evropske unije u Srbiji, ambasade Kanade u Srbiji, Francuskog instituta u Srbiji, Narodnog pozorišta u Beogradu, kompanije Galenika kao glavnog sponzora i organizacije “Svaka limenka se računa”.
Izvršni direktor za investicione projekte i međunarodni razvoj poslovanja kompanije Galenika Milorad Ilić ocenio je da je Gotjeova izložba izuzetno važna, posebno u vreme pandemije, kada su “svima potrebne i trajne vrednosti, i pozitivni sadržaji i nada”.
Prema njegovim rečima, Galenika je posvećena budućnosti i inovacijama, a Gotjeova izložba je odličan primer inovativnog pristupa tradicionalnim vrednostima kakva je ljubav.
Ulaznice za izložbu “Ljubav je ljubav: radost venčanja za sve” mogu se nabaviti putem servisa Ticket.rs ili na biletarnici MSUB-a.
*Foto: Bojana Janjić
(SEEcult.org)