Vesti

Preminuo Marko Sosič

4. februar 2021.
SEEcult.org
Marko Sosic
15.6.2012 Ljubljana, Slovenija. Marko Sosic, slovenski pisatelj in reziser.FOTO:JURE ERZEN/Delo

Istaknuti slovenački pisac i pozorišni reditelj Marko Sosič preminuo je 3. februara u Trstu u 63. godini, posle teške bolesti.

Rođen 1958. godine, Marko Sosič je režirao predstave u više slovenačkih i italijanskih pozorišta, a najveći deo pozorišne karijere upravnika i umetničkog direktora proveo je u Slovenskom stalnom gledališču u Trstu, gde je rođen i gde je i živeo.

Pored pozorišne, Sosič je imao i uspešnu književnu karijeru - autor je knjiga priča “Rosa na staklu” (1990) i “Iz zemlje i snova” (2011), autobiografske pozorišne hronike “Hiljadu dana, dvesta noći” (1996), kao i pet romana: “Balerina, balerina” (1997), “Tito, amor mijo” (2005), “Odakle olaziš u moju blizinu” (2012), “Кratki roman o snegu i ljubavi” (2014) i “Hleb, prašina” (2018).

Pisao je scenarija za dokumentarne filmove RAI, kao i za igrane i igrano-dokumentarne filmove.

Sosič je dobitnik niza književnih, pozorišnih i filmskih nagrada. Za roman “Balerina, Balerina” dobio je specijalno priznanje “Umberto Saba”, nagradu “Uskrsnuće” i prvu nagradu “Città di Salò” 2005. Roman “Balerina, Balerina” dramatizovan je u Trstu 1998. godine, a slovenačka kompozitorka Petra Strahovnik, inspirisana tim Sosičevim romanom, napisala je muzičko delo Panisterija. Sosičev roman “Balerina, Balerina” uvršćen je kao jedan od deset najboljih slovenačkih romana objavljenih posle pada Berlinskog zida u antologijsku ediciju 100 slovenskih romana.

Roman “Balerina, balerina” objavljen je i na srpskom jeziku u izdanju Arhipelaga, u ediciji 100 slovenskih romana.

Prema navodima Arhipelaga, to je po svemu retka knjiga u savremenoj književnosti, Balerina, roman o 15-godišnjoj autističnoj devojci koja je na mentalnom nivou trogodišnjeg deteta. Roman “Balerina, balerina” prati njenu bolnu i poetičnu rekonstrukciju sveta, sazdanu na problematičnoj prirodi realnog i snolikog, stvarnog i izmaštanog, doživljenog i naslućenog, na detaljima iz porodičnog života i odlomcima medijske stvarnosti koja teče tamo negde, izvan granica dvorišta njene kuće.

Kritika je povlačila paralelu između Sosičeve Balerine i Foknerovog Bendžija iz “Buke i besa”. Junakinja Sosičevog romana pokazuje se kao neobičan i dragocen hroničar uzbudljivog sveta.

Sosič je više puta boravio u Srbiji, književnim ili pozorišnim povodima, a bio je i član Srpskog PEN centra.

“Pamtićemo Marka Sosiča kao divnog, osećajnog i dobrog čoveka, uvek osmehnutog i dobronamernog, kao promišljenog intelektualca, kao dragog kolegu i kao odličnog saradnika”, istakao je Arhipelag povodom njegove smrti.

*Foto: Arhiva Arhipelaga

(SEEcult.org)

Tagovi