Katalog Muzeja korupcije (Museum of corruption – MoC) Ilustrovani vodič kroz korupciju za početnike biće predstavljen na izložbi u Centru za kulturu Sopot 12. februara, kada će biti snimljen i prvi u seriji podkasta na teme koje MoC obrađuje sa piscem i publicistom Goranom Gocićem.
Zamišljen kao svojevrsni brevijar za “opušteno razmišljanje o korupciji”, Ilustrovani vodič kroz korupciju za početnike je prvi katalog Muzeja korupcije, participativnog umetničkog projekta koji ZMUC realizuje od 2016. godine u različitim formatima i geografskim, kulturnim i političkim kontekstima. Vodič sadrži tekstove i ilustracije koji problematizuju korupciju ličnosti, kulture, jezika, vremena, podataka i institucija, što su ujedno i odeljenja Muzeja korupcije.
Postavka i Sopotu sadrži i radove iz Budve - Selfie – nove akvizicije, nastale 2017. godine, kada je Muzej korupcije svečano i otvoren na bilbordima u tom crnogorskom gradu.
Podkast Muzeja korupcije, u produkciji ZMUC-a, biće nastavljen sa stručnjacima u različitim disciplinama u beogradskom studiju Multimedia Music u narednom periodu, kada će biti predstavljeni i rezultati istraživanja o različitim oblicima korupcije, koje su uradili Raluka Buturoiu (Rumunija) i Uroš Đurović (Srbija).
Deo postavke u Centru za kulturu Sopot
Rezultati istraživanja, obavljenog za potrebe šest odeljenja Muzeja korupcije u martu 2020. godine, namenjeni su stručnjacima, laicima i umetnicima, a analiza bi, kako sugerišu autori, mogla da bude podjednako korisna i za publiku, budući da bi ideje koje se vezuju za koncept korupcije bile prepoznatljivije, prihvaćenije i moguće imale veću šansu da rezultuju u manje pokvarenim stavovima i ponašanjima. Metodologija se sastojala od naporedne analize pregleda pokrivenosti svakog pojedinačnog odeljenja Muzeja korupcije na internetu, percepcije korupcije u javnosti, kao i analize akademskih tekstova na teme korupcije vremena, kulture, jezika, podataka, institucija i ličnosti.
Detaljna analiza svakog muzejskog odeljenja urađena je istraživanjem akademskih članaka dostupnih na internetu u poslednjih 30 godina, tj. od pada Berlinskog zida do danas. Vremenski okvir je zasnovan na ideji da taj trenutak predstavlja prekretnicu u priči o slobodi - bilo kao početak ili kraj slobode, što je takođe često povezano sa konceptom korupcije.
Istraživanje sadrži dubinsku analizu svakog od muzejskih odeljenja, a prema definiciji korupcije na koju se oslanja MoC, a koju je dao brazilski advokat Kalil Simao 2011. godine: "Korupcija je moralna nesposobnost pojedinca da interes zajednice stavi iznad sopstvenog".
Prvo predstavljanje Vodiča kroz korupciju, Babe, 2020, foto: Aleksandar Slavković
“Ilustrovani vodič kroz korupciju za početnike” štampan je kao litografija u tiražu od 50 primeraka, dok ga je u digitalnom izdanju moguće preuzeti sa sajta Muzeja korupcije.
Seriju podkasta podržao je Evropski fond za Balkan, dok je istraživanje rađeno uz podršku Tandem Ukrajina i Fondacije za otvoreno društvo u Srbiji.
(SEEcult.org)