Nemačka je odobrila dosad najveći budžet za kulturu, vredan čak 2,1 milijarde evra, što je povećanje od 155 miliona u odnosu na 2020. godinu, a ujedno i nastavak kulturne politike koja uvažava suštinski značaj kulture za razvoj celokupnog društva, kao i potrebu za dodatnom pomoći umetnicima i kulturnim radnicima u vreme pandemije korona virusa.
Značajno povećanje budžeta za kulturu u 2021. godini odraz je želje nemačkih vlasti da osnaže kulturni sektor posle godine obeležene otkazivanjem, zatvaranjem i smanjenim brojem publike.
Parlamentarni komitet odobrio je državni budžet za kulturu u iznosu od 2,1 milijarde evra, što je povećanje od 155 miliona u odnosu na 2020. godinu. Potrebno je još da budžet potvrdi i gornji dom parlamenta, što se očekuje pre 1. januara 2021.
“Investiramo u nemačku kulturnu infrastrukturu i zato je ovo konkretan korak ka budućnosti”, izjavila je ministarka Monika Gruters. “Snažna posvećenost parlamenta kulturi i medijima značajan je signal u ovim teškim vremenima”, dodala je ona, preneli su nemački mediji.
Foto: Bernhard Mülhens/Pixabay
Gotovo 85 miliona evra namenjeno je renoviranju Bayreuth Festspielhaus, teatra posvećenog operama Riharda Vagnera, dok je 67 miliona predviđeno za renoviranje zgrada o kojima se stara Pruska fondacija za kulturno nasleđe. Za projekte u vezi sa nemačkom kolonijalnom istorijom predviđeno je 1,75 milion evra, a 1,5 milion za Nemačku fondaciju za nestalu umetnost, koja obezbeđuje grantove za institucije koje se bave istraživanjem umetničkih dela koja su opljačkali nacisti, kao i akvizicijama za vreme kolonijalizma, te umetnošću konfiskovanom u bivšoj Demokratskoj Republici Nemačkoj.
Nemački grad Kemnic dobiće 25 miliona evra za pripremu programa za Evropsku prestonicu kulture 2025. godine.
Muzeji u Nemačkoj i drugi prostori za kulturu i umetnost najveći deo protekle godine proveli su zatvoreni. Nakon otvaranja početkom leta, ponovo su zatvoreni početkom novembra.
Nemačka prednjači u Evropi u pogledu pomoći kulturnom sektoru, budući da je u junu već odobrila milijardu evra za podršku radu pozorišta, muzeja i drugih aktera na sceni, kako bi mogli što pre ponovo da otvore vrata za publiku po okončanju prinudne pauze u radu, kako je istakla ministarka Monika Gruters.
Ipak, ni u Nemačkoj nisu svi zadovoljni, smatrajući da ni odobreni budžet nije dovoljan za jačanje industrije sa oko 1,7 miliona zaposlenih, koja ostvaruje godišnji promet od 170 milijardi evra, kako se procenjuje. Kao primer se navodi nacionalna avio'kompanija Lufthansa, koja će dobiti devet milijardi evra državne podrške, uprkos odluci da smanji broj zaposlenih za čak 22.000 radnih mesta.
Ipak, nemački budžet za kulturu može se uporediti još samo sa budžetom Evropske unije za program Kreativna Evropa, koji je nedavno najavljen u iznosu od 2,8 milijarde, ali će taj novac biti raspoređen u narednih sedam godina.
Britanski budžet za kulturu u 2021. godini iznosi 320 miliona funti, odnosno 426 miliona evra.
*Naslovna fotografija: Peggy und Marco Lachmann-Anke/Pixabay
(SEEcult.org)