Radna grupa Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, formirana u okviru platforme "FDU protiv nasilja" na inicijativu Studentskog parlamenta, objavila je izveštaj o prijavljenim slučajevima uznemiravanja i neprihvatljivog ponašanja nastavnog osoblja FDU, prema kojem je u proteklih nešto više od mesec dana primljeno 12 prijava, od kojih se devet odnose na seksualno uznemiravanje različitog stepena. Tri prijave odnose se na vređanje, omalovažavanje i ismevanje studenata/kinja.
Prijavljeno je ukupno šest osoba, pri čemu se na jednu od njih odnosi pet prijava, na dve osobe se odnose po dve prijave, a na tri osobe po jedna prijava, saopštila je 1. marta Radna grupa "FDU protiv nasilja".
Prijava za jednu osobu, koja nije imenovana u saopštenju FDU, biće prosleđena nadležnim organima tog fakulteta na dalje procesuiranje, a za ostale prijave je u toku prikupljanje informacija.
Kvalitativna analiza svih prijavljenih slučajeva seksualnog uznemiravanja i neprihvatljivih praksi u nastavi biće dostupna dekanu u zasebnim izveštajima, naveli su članovi Radne grupe “FDU - Protiv nasilja” redovni profesori Biljana Srbljanović, Srdan Golubović i dr Ana Martinoli, koja je i prodekanka FDU, vanredna profesorka dr Irena Ristić, docent Stefan Ivančić, sudentkinja-prodekanka Andrea Pjević i članovi Studentskog parlamenta Jovana Jankov i Nemanja Obrenović.
Prijave su dostavljane putem e-formulara podeljenog sa studentima, kao i putem elektronske pošte na adresu Radne grupe protivnasilja@fdu.bg.ac.rs, ili su upućene direktno određenim članicama, odnosno članovima Radne grupe.
Radna grupa formirana je 20. januara na inicijativu Studentskog parlamenta FDU, u nameri da se otvori direktna komunikacija sa studentima i studentkinjama koji su, na bilo koji način, izloženi seksualnom uznemiravanju, zlostavljanju, kao i drugim oblicima ugrožavanja i nedozvoljenog ponašanja u okviru obrazovnog procesa.
Članovi Radne grupe “FDU protiv nasilja” zahvalili su svim studentima i studentkinjama koji su u periodu od 21. januara do 17. februara odlučili da prijave svoja iskustva i ujedno moli za strpljenje kako bi se svaki pojedinačni slučaj obradio u skladu sa postojećim procedurama i propisima FDU i Univerziteta umetnosti.
“Samo na taj način dalji rad platforme, ali i svaki pojedinačni učesnik/ca ovog procesa, mogu biti adekvatno zaštićeni, u postupcima koji su lišeni bilo kakve zloupotrebe i manipulacije”, poručili su članovi Radne grupe i ponovili apel na medije da o pitanjima u vezi sa seksualnim uznemiravanjem i zlostavljanjem izveštavaju profesionalno, balansirano i objektivno, štiteći žrtve i ugrožene.
Mediji su zamoljeni i da adrese platforme "FDU protiv nasilja" ne koriste za upite o pojedinačnim slučajevima, budući da je ta platforma osmišljena kao kanal namenjen isključivo komunikaciji sa studentkinjama i studentima, kao i alumnijima koji osećaju potrebu da se obrate za podršku, savet i pomoć.
(SEEcult.org)