Vesti

Gojković: Neophodno prožimanje nasleđa i savremenosti

25. februar 2021.
SEEcult.org
Vukova nagrada
Vukova nagrada

Ministarka kulture i informisanja i potpredsednica Vlade Srbije Maja Gojković istakla je 25. februara da su kulturno nasleđe i savremeno stvaralaštvo „žile kucavice svake kulture“, te da bez njihovog prožimanja „nema ni jake države, ni srećnog društva“.

Na svečanoj dodeli Vukove nagrade za 2020. godinu, Maja Gojković rekla je da nema mnogo nagrada koje imaju tako dugu tradiciju i čiji su nosioci najznačajnije ličnosti domaćeg kulturnog života.

„Činjenica da su Vukovu nagradu poneli velikani srpske kulture kao što su naš nobelovac Ivo Andrić, Desanka Maksimović, Vasko Popa, Dobrica Ćosić i mnogi drugi, predstavlja veliku čast kako za prethodne tako i za ovogodišnje dobitnike. Ujedno, daje podstrek za budući rad, ali sobom nosi i nemalu dozu odgovornosti u daljem stvaranju“, rekla je Maja Gojković na svečanosti u Predsedništvu Srbije.

Ističući da je Ministarstvo kulture i informisanja čvrsto opredeljeno ka osnaživanju oblasti kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva, ona je naglasila i da MKI aktivno radi na decentralizaciji kulturnog života, te na jačanju kulturne diplomatije, napominjući da je među današnjim i ranijim dobitnicima Vukove nagrade veliki broj onih koji su stvarali i živeli u manjim sredinama, kao i umetnika koji su postigli veliki uspeh i širom sveta.

„Ukoliko želi da ima visoke domete, kulturna scena ne sme da bude ni rob pseudoelite, niti treba da bude usmerena isključivo na domaću publiku. Kultura mora da pripada svima, a kvalitetni kulturni sadržaji su najefikasniji put za bolju sliku o našoj zemlji u međunarodnim okvirima“, istakla je Maja Gojković i kao još jedan bitan pravac razvoja kulture navela uvođenje umetnosti i kulturnih sadržaja u škole, imajući u vidu da je obrazovanje jedna od ključnih uloga ustanova kulture.  

Gojković je rekla da biti na tragu Vuka Karadžića, i truditi se, onoliko koliko je to moguće, da se svojim delom dopre do prestola srpske kulture i nauke, gde pored Vuka stoluju i Dositej, Njegoš, Andrić, Tesla, Pupin i Milanković, zadatak i dobitnika današnjih priznanja i mladih generacija koje tek stupaju na scenu, saopštilo je MKI.

„Možda to sada zvuči nestvarno, ali ni kada je Vuk krenuo u svet iz svog malenog Tršića malo je verovatno da je iko mogao da pretpostavi koliko će njegov rad postati bitan za čitav srpski narod“, podsetila je Maja Gojković, čestitajući dobitnicima Vukove nagrade, koju dodeljuje Kulturno-prosvetna zajednica Srbije. Poručila im je i nisu samo nosioci vrednih priznanja, već i nastavljači dela Vuka Stefanovića Karadžića, „neimari naše kulture i čuvari naše kulturne baštine za buduće generacije i da moraju biti istovremeno i ponosni i svesni ’vetra u leđa’ i podsticaja koje donosi ovo vredno priznanje“.

Dobitnici Vukove nagrade za 2020. godinu su slikari Miladin Mikan Aničić i Ljiljana Bursać, istoričari književnosti Zlata Bojović i Nebojša Kuzmanović, teatrolog i filmolog Zoran Đerić, muzikološkinja i muzička kritičarka Gordana Krajačić, glumica Vjera Mujović, kompozitor i muzički pedagog Nemanja Savić, naučni radnik Svetomir Stamenković i književnik Slobodan Stanišić.

Dobitnici Izuzetne Vukove nagrade su Gradska biblioteka Novi Sad, Karić fondacija i Međuopštinski istorijski arhiv Čačak.

Povelju su dobili voditeljka Jasmina Nikitović Stojčić i publicista Milijan Stojanić.

KPZ Srbije je 57. put dodelila Vukovu nagradu za naročite rezultate ostvarene u stvaralačkom radu na širenju kulture, obrazovanja i nauke u Srbiji i na svesrpskom kulturnom prostoru.

*Foto: MKI

(SEEcult.org)

Tagovi