Ustanove kulture u Srbiji ponovo su zatvorene za publiku od 17. do 21. marta, na osnovu novih epidemioloških mera, za koje još nije izvesno da li će naredne nedelje biti nastavljene, odnosno pooštrene ili pak ublažene.
Iako su ustanove kulture donedavno mogle da budu otvorene do 21 sat, proteklog vikenda su ponovo vraćene u stroži režim epidemiološke zaštite koji važi od 17. marta do kraja predstojećeg vikenda, a ne odnosi se samo na prodavnice prehrambene robe, apoteke i benzinske pumpe.
U skladu sa novim merama koje je Vlada Srbije usvojila na predlog Kriznog štaba za zaštitu zdravlja stanovništva od zarazne bolesti COVID-19, sa korisnicima ne rade do 21. marta ni Narodna biblioteka Srbije i Biblioteka grada Beograda. U Biblioteci grada korisnici mogu da produže rok za vraćanje pozajmljene građe telefonom, imejlom ili preko elektronskog kataloga.
Muzeji su takođe zatvorili vrata za publiku, otkazujući ili odlažući inače retke događaje, koji su i bili predviđeni za ograničen broj posetilaca i uz poštovanje epidemioloških mera.
Narodni muzej u Beogradu podsetio je objavama na društvenim mrežama na prvih nekoliko meseci 2020. godine, kada je publika bez maski posećivala izložbe, predavanja i nove izložbe, kada su dolazili gosti iz inostranstva, organizovane konferencije za medije... "Verujemo da će u dogledno vreme sve biti kao nekada", poručio je Narodni muzej.
Muzej grada Beograda, koji je planirao od 17. marta da primi prve posetioce retrospektivne izložbe Mire Brtke, takođe ne radi do početka sledeće nedelje, kao i svi muzeji u njegovom sastavu.
Većina ustanova najavila je da će informacije o radnom vremenu tokom naredne nedelje istaći blagovremeno, odnosno u skladu sa daljim preporukama Vlade Srbije.
Krizni štab je već mesecima duboko podeljen u vezi sa epidemiološkim merama, što znatno otežava planiranje programa u sektoru kulture, pa više nema klasičnih mesečnih repertoara u pozorištima, a publika je pozvana da konstantno prati društvene mreže kako bi se informisala o izmenama planova i mogućnostima vraćanja karata za otkazane ili odložene predstave.
U Narodnom pozorištu, koje je za 19. april bilo zakazalo premijeru predstave "Iluzij(a)e", 17. marta održava se samo državna Svečana akademija povodom obeležavanja godišnjice pogroma na Kosovu i Metohiji, uz direktan prenos na RTS-u od 13 sati.
Do 21. marta ne rade ni bioskopi lanaca Cinemaxx i Cinestar, a zbog neizvesne epidemiološke situacije, ponovo su ovih dana, inače, odloženi i 49. FEST i dupli, 67. i 68. Martovski festival.
Direktorka Beogradskog festivala igre (BFI) Aja Jung izjavila je da programi 18. BFI, koji zvanično treba da počne 23. i 24. marta gostovanjem švajcarske tripe Alias, neće biti otkazivani, već mogu biti samo odloženi. Ukazala je, međutim, da je i odlaganje jako teško u situaciji kada se od dana do dana menjaju pravila.
Prema njenom mišljenju, pozorišta su "najbezbednija mesta u celoj ovoj situaciji", s obzirom da su praktično svi zaposleni vakcinisani i da primaju samo trećinu kapaciteta publike, koja sedi na distanci i sa maskama. "Ovo su strašna vremena i niko to ne spori, ali ne smatram da su pozorišta tome doprinela", rekla je Aja Jung za N1, dodajući da treba pokazati ko je dobro radio i odgovorno, te zapitati se zašto je dopušten rad skijališta, na primer.
"Problem je kada je situacija na ovaj način vođena da informacije o zatvaranju pozorišta imate dan za dan", rekla je ona. "Ostaje samo da se nadamo da će već u ponedeljak pozorišta moći da prime taj mali deo publike", dodala je Aja Jung, napominjući da su međunarodne sportske manifestacije koje su unapred dogovorene dozvoljene i da bi stogapa trebalo da postoji "neki prozor" i za manifestacije u kultiri koje su mnogo ranije dogovorene.
Premijerka Ana Brnabić izjavila je 16. marta da su nove epidemiološke mere "kompromisno rešenje", jer će važiti pet dana, iako je medicinski deo Kriznog štaba tražio da budu najmanje 14 dana.
"Da li će se mere od ponedeljka produžiti ili ne zavisi od svih nas. Apelujem na maksimalnu disciplinu, razumevanje situacije u kojoj se nalazi naš zdravstveni sektor koji radi u ovako teškim okolnostima već godinu dana", istakla je premijerka, koja je najavila i razgovore sa onima koji su u privredi pogođeni merama, uključujući i muzičare.
Prema njenim rečima, razgovarala je i s predsednikom Aleksandrom Vučićem i ministrom finansija Sinišom Malim o dodatnim merama podrške ugostiteljima, muzičarima, vlasnicima bioskopa...
(SEEcult.org)