Italijanski rok bend Maneskin pobedio je 22. maja na 65. takmičenju Evrovizije, zahvaljujući glasovima publike koja je širom Evrope pratila finalno veče u Roterdamu, na kojem je najveći gubitnik završila Velika Britanija, koja nije osvojila nijedan glas, kako od žirija, tako i od publike.
“Rokenrol neće umreti nikada”, poruka je pevača Damiana Davida iz italijanskog glem-rok benda Maneskin, koji je za pesmu “Zitti e buoni” dobio ukupno 524 glasa, nadmašivši tako francusku predstavnicu Barbaru Pravi koja je takođe imala veliku šansu za pobedu pesmom “Voila”. Među najuspešnijima bila je i Švajcarska, koja je nakon glasanja žirija izbila na prvo mesto, te Island, čiji su se pojedini predstavnici za vreme polufinalnih večeri razboleli od Covid-19.
Sa po nula bodova od publike završile su i Nemačka, Španija i Holandija, koje su i bile pri dnu lestvice na osnovu glasanja žirija iz 39 evropskih zemalja. Srbija je takođe bila među poslednjim finalistima, ali je tročlana ženska grupa Uragan (Hurricane), zahvaljujući 82 glasa koja je dobila od publike, završila na 15. mestu pesmom “Loco Loco”.
Italija je treći put pobednik Evrovizije, a do sada su domaćini tog evropskog takmičenja bili Rim i Napulj.
Nakon pobede na 71. festivalu u San Remu, pesmom “Zitti e Buoni” (Ćuti i ponašaj se lepo), Maneskin je odabran da bude predstavnik Italije, koja je direktno ušla u finale, kao i Velika Britanija, Nemačka, Francuska i Španije. Njihova pesma "Zitti e Buoni" bila je najslušanija na servisu Spotify, a nalazi se na nedavno objavljenom albumu "Teatro d'ira-Vol.1", koji je najavljen singlom "Vent'anni" koji je dostigao platinasti tiraž. Prethodni album grupe "Il ballo della vita” dostigao je dvostruki platinasti tiraž.
Britanski predstavnik Džejms Njumen nastavio je razočaravajuću tradiciju Velike Britanije, koja je poslednji put pobedila na Evroviziji 1997. godine, kada su nastupili Katrina i Vejvs. Britanija je već jednom imala nula bodova od žirija, ali prvi put joj se desilo da ne dobije nijedan glas i od publike.
Poslednji put slučaj nula poena u finalu dogodio se 2015. godine, kada su Austrija i Nemačka završile bez bodova.
Srbija je jedina iz regiona imala finaliste, za koje su domaći mediji danima prognozirali mnogo bolji rezultat, veličajući “pobedu” na Jutjubu, odnosno broj pregleda nastupa atraktivnih pevačica u polufinalu.
Erotski izgled, šljokice, čizme iznad kolena i sama pesma “Loco Loco” komentarisana je, s druge strane, u pojedinim stranim medijima kao svojevrsna kopija Destiny’s Child.
Prošle godine takmičenje za Pesmu Evrovizije otkazano je zbog pandemije korona virusa širom Evrope, a više zemalja poslalo je izvođače koji su planirani za 2020. godinu, ali sa novim pesmama.
Ovoga puta bio je dozvoljen ograničen broj publike u roterdamskoj Ahoj areni, a uslov za 3.500 njih da prisustvuju bio je da imaju negativan test na korona virus.
Uz 26 finalista, gledaoci su imali priliku da vide i neke ranije pobednike, koji su nastupili na krovovima Roterdama, a među njima je bio i finski rok bend Lordi.
Među voditeljima šoua bila je i Niki de Jager, poznata po YouTube kanalu NikkieTutorials, ambasadorka dobre volje UN i prva transrodna osoba koja je dobila voditeljsku ulogu u istoriji Evrovizije.
Prema navodima organizatora, oko 6.000 ljudi učestvovalo je u produkciji 65. Pesme Evrovizije, realizovane uz striktno poštovanje epidemioloških mera. Obavljeno je više od 26.000 testova na korona virus, a obuhvaćeni su bili i učesnici, njihove epike saradnika, predstavnici nacionalnih delegacija, volonteri i predstavnici medija.
*Foto: EBU / Andres Putting
(SEEcult.org)