Sarajevo film festival (SFF) prikazaće od 13. do 20. avgusta 47 filmova u četiri takmičarske selekcije za nagrade Srce Sarajeva, odabranih od gotovo 700 dugometražnih igranih, dokumentarnih, kratkih i studentskih iz 20 zemalja regiona Jugoistočne Evrope, koji je u fokusu SFF-a.
Ukupno će 18 filmova imatu svetsku premijeru, tri međunarodnu, jedan evropsku, 24 filma regionalnu i jedan bosanskohercegovačku premijeru, saopštili su 22. jula organizatori 27. SFF-a, čiji je selekcioni tim, pod vođstvom kreativne direktorke Izete Građević, pogledao ukupno 683 filma: 135 dugometražnih igranih, 153 dokumentarna, 245 kratkih i 150 studentskih.
Selektorka Takmičarskog programa igranog filma Elma Tataragić odabrala je devet 9 filmova, od kojih će dva imati svetsku, a sedam regionalnu premijeru.
Svetsku premijeru imaće film “Elegija lovora” Dušana Kasalice, koprodukcija Crne Gore i Srbija, kao i “Stvari vredne suza” Cristine Grosan iz Mađarske.
Regionalne premijere imaće filmovi “Bebia, jedina čežnja moje duše” (2020) Juje Dobrachkous, koprodukcija Gruzije i Velike Britanije, zatim “Brdo na kojem riču lavice” (2021) Luàne Bajrami, koprodukcija Kosova i Francuske, “Kelti” (2021) Milice Tomović iz Srbije, grčko-francuska koprodukcija “Mesec, 66 pitanja” (2021) Jacqueline Lentzou, te “Murina” Antonete Alamat Kusijanović, dobitnice nagrade proteklog 74. Kanskog festivala za najbolji debitantski film, koja učestvuje tom koprodukcijom Hrvatske, Brazila, SAD i Slovenije i u trci za Zlatnu arenu aktuelnog 68. Pulskog filmskog festivala. Regionalnu premijeru u trci za Srce Sarajeva imaće i kosovskifilm “Tražeći Veneru” (2020) Norika Sefa, te austrijski “Velika sloboda” (2021), čiji je reditelj Sebastian Meise.
Nagrada Srce Sarajeva za najbolji dugometražni igrani film vredna je 16.000 evra, najbolji reditelj dobija 10.000 evra, a glumačke nagrade iznose po 2.500 evra.
Selektorka Takmičarskog programa dokumentarnog filma Rada Šešić odabrala je 16 filmova, od kojih će osam imati svetsku premijeru, jedan evropsku, šest regionalnu i jedan bosanskohercegovačku.
Svetske premijere imaće filmovi “Bosanski Brodvej” Jasmine Beširević iz Hrvatske, “Disturbed Earth”, koji su režirali Kumjana Novakova i Guillermo Carreras-Candi, a koprodukcija je BiH, Španije i Severne Makedonije, zatim “Dive” Mátéa Kőrösija iz Mađarske, “Horizont” Tanje Deman iz Hrvatske, “Isti san” Vlada Petrija iz Rumunije, “Kad smo mi bili oni” oskarovca Danisa Tanovića i Damira Šagolja iz Bosne i Hercegovine, kiparski “Nedeljom” Keti Papadema, te “ŽŽŽ (Žurnal o Želimiru Žilniku)” Janka Baljka iz Srbije.
Evropsku premijeru imaće dokumentarac “Sunny” Keti Machavariani iz Gruzije, a regionalne “Les Enfants Terribles” Ahmeta Necdeta Çupura iz Turske, koprodukcija sa Francuskom i Nemačkom, “Looking For Horses” Stefana Pavlovića, koprodukcija BiH, Holandije i Francuske, “Pomirenje” Marije Zidar iz Slovenije, kopropdukcija sa Srbijom, Crnom Gorom i Kosovom, “Potreba za mržnjom” Filipa Čolovića iz Srbije, “Soldat Ahmet” Jannisa Lenza iz Austrije, te “Tvornice radnicima” Srđana Kovačevića iz Hrvatske.
Bosanskohercegovačku premijeru imaće “Pejzaži otpora” Marte Popivode, koprodukcija Srbije, Francuske i Nemačke, koja je posle svetske premijere u Roterdamu osvojila više nagrada. Novi film beogradske autorke Marte Popivode, koja živi i radi u Berlinu, beleži sećanje jedne od prvih partizanki u Srbiji, 97-godišnje Sofije Sonje Vujanović (Stanišić), koja je bila i među vođama pokreta otpora u Aušvicu.
Srce Sarajeva za najbolji dokumentarni film vredno je 3.000 evra, koliko i Nagrada za ljudska prava, a Specijalna nagrada žirija 2.500 evra.
Pejzaži otpora, Marta Popivoda
Takmičarski program kratkog filma 27. SFF-a, čija je dugogodišnja selektorka Elma Tataragić, nudi deset ostvarenja, od kojih će četiri imati svetsku, a šest regionalnu premijeru. Osim za nagradu Srce Sarajeva, vrednu 2.500 evra, kratki filmovi takmiče se i za kvalifikacije za prijavu za nagradu Oskar, kao i za nominaciju za kandidaturu za nagradu Evropske filmske akademije.
Svetsku premijeru imaće kratki filmovi “Drhtaj srca” Azera Gulieva iz Azerbejdžana, “Sa Balkona” Arisa Kaplanidisa iz Grčke i “Solo mod” Tamare Kotevske, koprodukcija Severne Makedonije, Turske i SAD, te “Sve što dolazi” Matea Ugrina iz Hrvatske, koprodukcija sa Francuskom. Regionalne premijere imaće filmovi “Brutalia, dani rada” Manolisa Mavrisa, koprodukcija Belgije i Grčke, rumunski “Interfon 15” Andreija Epurea, “Kazneni udarac” Roka Bičeka, koprodukcija Hrvatske, Slovenije i Austrije, “Raseljeni” Samira Karahode sa Kosova, Severni pol” Marije Apchevske, koprodukcija Severne Makedonije i Srbije, te “Steakhouse” Špele Čadež, koprodukcija Slovenije, Nemačke i Francuske.
Selektorka Takmičarskog programa studentskog filma Asja Krsmanović odabrala je 12 ostvarenja, od kojih će četiri imati svetsku, tri međunarodnu, a pet regionalnu premijeru.
U trci za Srce Sarajeva za najbolji studentski film, koje je vredno hiljadu evra, svetsku premijeru imaće filmovi “Ječam” Andrije Mugoše iz Crne Gore, “Kad jutro svane” Karmen Obrdalj iz BiH, “Kad tama izgubi” Asterisa Tziolasa iz Grčke, te “Letnji planovi” Alexandrua Mironescua iz Rumunije, dok će međunarodnu premijeru imati “Čekaj me” Damira Markovine iz Hrvatske, “Otava” Lane Bregar iz Slovenije, te “Stan X” Mariusa Papare iz Rumunije. Regionalnu premijeru imaće “Fonica M-120” Olivera Rudolfa iz Mađarske, “Jesti zemlju” Laure Weissenberger iz Austrije, “Ljubavne priče u pokretu” Carina-Gabriele Dașoveanu iz Rumunije, “Redukcija” Réke Anne Szakály iz Mađarske, te “Sumrak” Bálinta Bíra, koprodukcija Mađarske, Belgije i Portugala.
Program obuhvata filmove i autore iz Albanije, Jermenije, Austrije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Kosova*, Severne Makedonije, Malte, Moldavije, Crne Gore, Rumunije, Srbije, Slovenije i Turske.
Žirijem Takmičarskog programa igranog filma, kako je ranije saopšteno, predsedavaće nagrađivana glumica Jasna Đuričić iz Srbije, koja igra glavnu ulogu u ratnoj drami “Quo Vadis, Aida?” Jasmile Žbanić o Srebrenici, a pridružiće joj reditelj i scenarista Mike Cahill, rediteljka i scenaristkinja Lili Horvát, umetnička direktorka Međunarodnog filmskog festivala u Beču Viennale Eva Sangiorgi, te izvršni direktor u Austrijskoj filmskoj komisiji Martin Schweighofer.
Za razliku od prošle godine, 27. SFF biće održan od 13. do 20. avgusta u fizičkom prostoru, a među gostima je najavljen nemački reditelj Vim Venders kome je dodeljeno Počasno Srce Sarajeva u znak priznanja za izuzetan doprinos filmskoj umetnosti. U okviru programa “Posvećeno” (Tribute to) biće prikazana retrospektiva njegovih odabranih filmova, a Venders će održati masterklas. SFF je najavio i posebnu projekciju novorestaurisane verzije Vendersovog filma “Hotel od milion dolara” koji je 2000. godine osvojio Srebrnog medveda na Berlinskom festivalu.
Prvi put će biti dodeljena nagrada Srce Sarajeva za TV serije, a u konkurenciji je 16 produkcija sa prostora bivše Jugoslavije. Najviše nominacija (po pet) imaju serije “Grupa” (Srbija) Uroša Tomića i Dragana Đurkovića, te “Porodica” (Srbija) Bojana Vuletića, a u konkurenciji su i “Jezero” (Slovenija), “Klan” (Srbija), “Kosti” (Bosna i Hercegovina i Srbija), “Novine”, 3. sezona (Hrvatska) i “Tajkun” (Srbija). Za najbolju komediju nominovane su četiri serije: “Crno-beli svet”, 4. sezona (Hrvatska), “Dnevnik velikog Perice” (Hrvatska), “Mama i tata se igraju rata” (Srbija) i “Zlatni dani” (Srbija).
Srce Sarajeva za najbolji igrani film SFF-a 2020. godine osvojila je drama “Egzil” Visara Morine o sredovečnom kosovskom Albancu u Nemačkoj koji se oseća diskriminisanim zbog etničkog porekla, dok je za režiju nagrađen Ru Hasanov iz Azerbejdžana za film “Unutrašnje ostrvo”. Nagrade 26. SFF-a dodeljene su virtuelno, uz nadu organizatora, ali i laureata i članova žirija, da će SFF 2021. godine biti održan uživo, u fizičkom prostoru.
(SEEcult.org)