Film “Strahinja Banović” reditelja Stefana Arsenijevića o migrantima trijumfovao je na 55. Međunarodnom filmskom festivalu u Karlovim Varima, osvojivši Gran pri – Kristalni globus za najbolji film, nagradu za najboljeg glumca – Ibrahima Komu, te specijalno priznanje žirija za fotografiju Jelene Stanković.
Arsenijevićevom filmu - modernoj adaptaciji narodne epske pesme “Banović Strahinja”, smeštene u savremeni kontekst izbegličke krize, dodeljene su i dve nezvanične nagrade - Ekumenskog žirija i mreže evropskih prikazivača Europa Cinemas Label.
Arsenijević i slavni američki glumac Itan Houk, scenarista i reditelj, dobitnik nagrade predsednika KVIFF-a Jiržija Bartoške
Film “Strahinja Banović” (As Far As I Can Walk) imao je svetsku premijeru u Glavnom programu 55. KVIFF-a, u konkurenciji je bio sa još 11 ostvarenja iz celog sveta.
Glavni junak filma “Strahinja Banović” je mladi migrant iz Afrike koji je, u želji da se što bolje uklopi u novu sredinu, uzeo srpsko ime Strahinja. Sa ženom Ababuo on živi u izbegličkom kampu u Krnjači, dok novi talas izbeglica iz Sirije, među kojima je i harizmatični Ali, ne unese nemir u njihov život.
Osim francuskog glumca Ibrahima Kome, u filmu igraju i austrijska glumica Nensi Mensa Ofei i sirijski glumac Maksim Kalil. Značajna uloga pripala je i srpskom glumcu Nebojši Dugaliću. Sve statiste i pojedine manje uloge u filmu igraju pravi migranti iz više izbegličkih kampova u Srbiji.
Ekumenski žiri istakao je u obrazloženju nagrade da “Strahinja Banović” priča “veliku i humanu ljubavnu priču, balansirajući između realne dokumentaristike i vanvremenske poezije. Reč je o filmu koji govori o teškom iskustvu migracija, sa epskom dimenzijom koja se na kraju pretvara u priču o strasti”.
Žiri Europa Cinemas, koji je ocenjivao 20 filmova iz glavnog takmičarskog programa i selekcije Istočno od Zapada (East of The West), istakao je da je “Strahinja Banović” odlična prezentacija migracija kao jednog od najvećih problema današnjice.
“Žiri Europa Cinemas zaljubio se u priču filma, koja kombinuje tradicionalnu poeziju i savremena pitanja. Mladi reditelj, Stefan Arsenijević, slika život migranata tačno i istinito, i svako se može poistovetiti sa intimnim borbama u odnosu dva glavna lika. Vrednujemo ovaj film zbog njegove izvrsne slike, koja istančano podupire poruku filma. Takođe smo očarani zanimljivom glumom glumaca, i smatramo da film ima veliki potencijal da se 'obrati' različitim publikama u Evropi, putem svog jakog, dubokog i emocionalnog jezika”, navedeno je u obrazloženju.
Uticajni filmski časopis “Varajeti” opisao je Arsenijevićev film kao “iznenađujuću i uzbudljivu kombinaciju srpske srednjevekovne epske pesme, ljubavnog trougla i priče o migrantima”.
Film je nastao u koprodukciji Srbije, Francuske, Bugarske, Luksemburga i Litvanije. Srpski producent je Miroslav Mogorović ispred kuće Art & Popcorn u saradnji sa Cinnamon Filmom, a snimljen je uz podršku Filmskog centra Srbije, fonda Eurimaž Saveta Evrope, Filmskog fonda Luksemburga, Francuskog nacionalnog centra za film, Bugarskog nacionalnog filmskog centra, Litvanskog filmskog centtra i potprograma Media programa Kreativna Evropa.
Ovo je prvi put posle 20 godina da je Srbija imala predstavnika u konkurenciji za glavne nagrade prestižnog češkog festivala.
Međunarodni distributer filma je beogradska kompanija Soul Food Films.
*Foto: film servis Festivala Karlovi Vari
(SEEcult.org)