Vesti

Otvoren upozoravajući 54. i 55. Bitef

16. septembar 2021.
SEEcult.org
54-55. bitef
54-55. bitef

Beogradski internacionalni teatarski festival (Bitef) počeo je 15. septembra predstavom “Tragovi” čuvenog belgijskog koreografa Vima Vandekejbusa i njegove kompanije Ultima vez, koja je deo tematske linije posvećene klimatskim promenama kao jednom od najurgentnijih ekoloških problema današnjice, na šta je upozorila i proslavljena glumica Svetlana Bojković otvarajući dvostruko festivalsko izdanje, objedinjeno sloganom “Na ivici budućnosti”.

“Stigli smo do crvenog alarma za celo čovečanstvo zbog opasnosti od klimatskih promena, zagađenja, uništenja ekosistema i ogromne opasnosti od prirodne kataklizme svetskih razmera. Na sve ovo, kako je rekla, pojavila se i pandemija izazvana virusom COVID-19 koja je, kako se veruje, nastala između ostalog, i kao rezultat poremećaja ekosistema”, poručila je Svetlana Bojković, koja je bila proteklog vikenda i jedna od glavnih govornica “Ekološkog ustanka” protiv plana o dolasku kompanije Rio Tinto u Srbiju.

Navodeći da je sve to dramatično promenilo naše živote i da je “na pomolu razgradnja čovekove ličnosti”, Svetlana Bojković konstatovala je da su ljudi uznemireni,da se insistira na takozvanoj novoj realnosti, ukinuta su druženja, uvedena je fizička distanca, dok se lek još ne zna, osim vakcina koje još uvek nisu pouzdana zaštita.

U tom kontekstu, istakla je značaj pozorišta zarad higijene duha i negovanja kritičkog pogleda na stvarnost.

“Došli smo do toga da je pored prirode, nažalost, zagađen i javni prostor, što posebno otežava ljudsku komunikaciju i otvara vrata najgorim osobinama u ljudskoj prirodi. Ali, ne sme se nikako zanemariti higijena ljudskoga duha. Pozorište, koje je kao jako otporna biljka opstalo hiljadama godina, oduvek je bilo, kako kaže umetnički direktor Bitefa Ivan Medenica, mesto kritičkog i provokativnog ispitivanja sveta u kome živimo”, istakla je Svetlana Bojković, dodajući da su najurgentniji ekološki i srodni problemi današnjice, koji su u fokusu dvostrukog izdanja Bitefa - i globalnog, i lokalnog karaktera.

“Dragi gosti Bitefa, hvala vam što ste nam došli sa svojim predstavama jer tako znamo da smo zajedno u svojoj umetnosti i borbi za bolji svet. Hvala i vama, draga publiko na poseti. Velika mi je čast da 54. i 55. Bitef proglasim otvorenim”, poručila je Svetlana Bojković u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, u prisustvu mnogobrojnih ličnosti javnog i političkog života, kao i predstavnika diplomatskog kora.

I novi šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, ambasador Emanuele Žiofre, naglasio je značaj Bitefovog bavljena ekološkim temama.

Slogan 54-55. BItefa “Na ivici budućnosti”, kako je istakao, značajan je jer se bavi temama kao što su klimatske promene i gubitak biodiverziteta, što su ozbiljne pretnje na koje bi trebalo ukazati.

“EU predvodi ovu debatu i odlučna je da ovu temu vidi ne samo kao problem, već i da kolektivno deluje u njegovom prevazilaženju, zajedno sa Srbijom i ostatkom sveta. I divno je što se festivali kao što je Bitef uključuju u debatu, jer kultura i kreativnost imaju ključnu ulogu u tome”, poručio je Žiofre i izrazio nadu da će se dugogodišnja saradnja sa Bitefom nastaviti.

Ivan Medenica, Emanuele Žiofre, Svetlana Bojković i Miloš Latinović

Povodom podrške Delegacije EU u Srbiji Bitefu, organizovana je i izložba “Priroda u pozitivu” EU info centra, a zvanicama se obratio i umetnički direktor i selektor Bitefa Ivan Medenica, koji je koncipirao program dvostrukog festivalskog izdanja u tematskom rasponu od najurgentnijih ekoloških problema današnjice do projekcije “sveta posle”, odnosno posthumanizma i transhumanizma, u kojem čovek više neće biti u centru svega.

Svečanom otvaranju Bitefa prisustvovali su, između ostalih, i gradski sekretar za kulturu Beograda Ivan Karl, pomoćnica ministarke kulture Danijela Vanušić,ambasadori Belgije Konrad Adam, Austrije Nikolas Luteroti, Španije Raul Molina, Italije Karlo Lo Kašo, Velike Britanije Šan Meklaud, Bugarske Petko Dojkov… direktori stranih kulturnih centara u Srbiji Stanislas Pjere (Francuski institut), Jozef Angel (Servantes), Adrijan Fajks (Austrijski kulturni forum), Robero Cinkota (Italijanski Institut za kulturu), Milan Lučić iz Britanskog saveta, rektorka Univerziteta umetnosti u Beogradu Mirjana Nikolić i drugi gosti, među kojima su bili i umetnici, filozofi, aktivisti i teoretičari iz gotovo svih krajeva sveta.

Bitef je 2020. godine odložen zbog pandemije korona virusa, a kako je na otvaranju dvostrukog festivalskog izdanja konstatovao konferansije Miloš Milovanović, tada se nije moglo ni zamisliti da će biti održan u uslovima koji su komplikovaniji nego prošle godine.

Pogoršana epidemiološka situacija delimično je poremetila i program dvostrukog Bitefa, budući da su otkazane predstave “Pluća” Slovenskog narodnog gledališca iz Ljubljane, u režiji Žige Divjaka, te “Neprijatelj naroda” slavnog Tomasa Ostermajera i Šaubin teatra iz Berlina.

Glavni program 54/55. Bitefa obuhvata sada 12 predstava iz devet zemalja, a publika će do 25. septembra moći da prisustvuje i mnogobrojnim pratećim programima.

Odluku o najboljim među 12 predstava glavnog programa doneće međunarodni, i to ženski žiri, čija je predsednica Šermin Langhof, umetnička direktorka pozorišta “Maksim Gorki” iz Berlina, a članice: kritičarka i profesorka Lucia van Heteren (Holandija), teatrološkinja i profesorka Agata Juniku (Hrvatska), kritičarka i novinarka Sesilija Đurberg (Švedska) i rediteljka Jovana Tomić (Srbija).

Već drugog festivalskog dana, 16. septembra, uz reprizu predstave “Tragovi”, počinje i festival savremenog cirkusa Cirkobalkana predstavom “Kretanje” Rona Berija i Itamara Glukmana, a biće održano i novo izdanje Filozofskog teatra, u okviru kojeg će filozof Srećko Horvat voditi razgovor sa Želimirom Žilnikom na platou ispred Bitef teatra.

Horvat će biti i među učesnicima međunarodne ekološke konferencije “Sedimo na grani: solidarnost ili sunovrat”, na kojoj se od 17. do 19. septembra očekuju i filozof Franko Berardi Bifo iz Italije, Boris Buden iz Nemačke, belgijski pozorišni umetnik i koreograf Vim Vandekejbus, umetnik Janez Janša iz Slovenije, reditelj Haris Pašović iz Sarajeva...

Program Bitefa realizuje se uz poštovanje svih mera zaštite od koronavirusa, pa je i broj ulaznica koji je pušten u prodaju u skladu sa aktuelnom epidemijskom situacijom. U slučaju nepovoljne situacije i promene mera, Bitef zadržava pravo izmene programa i uslova određenih prilikom kupovine ulaznica. To znači da može doći do izmena u numeraciji kupljenih ulaznica ili poništavanja ulaznica uz povraćaj novca.

Eventualne promene biće blagovremeno objavljene, a organizatori apeluju na visok nivo individualne odgovornosti i solidarnosti svakog pojedinca. “Računamo na vaše razumevanje i strpljenje kako bismo svi bili bezbedni i sigurni”, poručio je tim Bitefa.

Festivalski sajt je bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

*Intervju sa Ivanom Medenicom povodom 54/55. Bitefa

*Foto: Bitef/JK Media

(SEEcult.org)

Tagovi