Vesti

Četvrt veka Koreografskih minijatura - RestART

23. decembar 2021.
SEEcult.org
25. FKM
25. FKM

Jubilarni, 25. Festival koreografskih minijatura (FKM), pod sloganom RestART, predstavlja u takmičarskom programu devet predstava umetnika iz Srbije i regiona, od kojih će najbolje biti proglašene na finalnoj večeri 23. decembra na sceni “Raša Plaović” Narodnog pozorišta u Beogradu.

U organizaciji Udruženja baletskih umetnika Srbije, 25. FKM sloganom “RestART” šalje motivacionu poruku umetnicima da je neophodno stvarati, te da su okolnosti pandemije, u kojima smo se zatekli poslednje dve godine, zapravo opomena na značaj i bitnu ulogu umetnosti u životu. FKM podseća i da smo “svi željno upijali onlajn sadržaje i iščekivali povratak u pozorišne sale, muzeje, bioskope, galerije. Sada, da vidimo šta je ostalo od umetnosti – rest(art), ili kako pokrenuti stvaralaštvo iznova – gde, kada i kako pritisnuti dugme”, saopštili su organizatori, povezujući restart sa 25. festivalskim izdanjem i novim ciklusom koji sledi.

Takmičarski program obuhvata minijature “Hibrid” Marine Aranitović, “2Funny4” Katarine Ilijašević, “Switch” Staše Kukić, “Laska” Nevene Antić, “Iz drugog ugla” Anđele Žugić i Predraga Dedića i “Ekologija odnosa” Mine Ćirić iz Srbije, te “Raw” Ivane Balabanove iz Severne Makedonije, “Frontpage” Dore Šesto i Dore Sarikaya iz Hrvatske/Turske, te “Doomsday” Luke Ostreža iz Slovenije.

Koreografi iz Srbije i regiona će se na finalnoj takmičarskoj večeri svojim desetominutnim delima nadmetati za festivalske nagrade, a o pobednicima će odlučiti stručni žiri - umetnici sa značajnim profesionalnim domenima i biografijama: balerine Narodnog pozorišta u Beogradu Ivana Savić Jaćić i Silvija Džunja Ćirić, te koreografi i igrači Miloš Isailović i Uroš Petronijević, kao i reditelj Aleksandar Nikolić. Pored tri glavna festivalska priznanja, koja podrazumevaju i novčanu nagradu, za najinventivnijeg umetnika tu je plaketa “Aleksandar Izrailovski|, zatim nagrada žirija kritike i nagrada publike za takmičare koji poberu najveće simpatije i dobiju najveći aplauz.

Žiri kritike čine teatrološkinja i pozorišna kritičarka dr Ana Tasić, novinarka rubrike Kultura u dnevnom listu "Politika" Biljana Lijeskić i balerina Narodnog pozorišta u Beogradu i saradnica izdavačke delatnosti UBUS-a
Iva Ignjatović.

Podrška domaćim autorima ogleda se u nagradi “Ohrabrenje” koja podrazumeva promociju i produkcijsku podršku UBUS-a za realizaciju celovečernje predstave nagrađenom koreografu.

Van konkurencije u programu 25. FKM su koreografske minijature “Ever since my house burned down I see the moon more clearly” Marije Obradović i video rad “O ljubavi” Aleksandre Arizanović – dobitnica nagrade “Ohrabrenje” 2020.

Poslednje dve godine, zbog izuzetno nepovoljnih uslova za stvaralaštvo i izvođačke umetnosti, Direkcija FKM-a uvela je finansijki stimulans za finaliste iz Srbije, kao vid podrške i dodatne motivacije.

FKM je u protekle dve i po decenije bio polazna tačka mnogim debitantima,  sada aktuelnim i ostvarenim koreografima koji stvaraju u zemlji i inostranstvu poput Isidore Stanišić, Dalije Aćin, Bojane Mladenović, Sanje Ninković, Aleksandra Ilića... Misija FKM-a kroz sve godine bila je i ostala promocija novog koreografskog stvarlaštva i umetničke igre. Po tome je taj festival jedinstven u Srbiji i njegov značaj je upravo u tome što pruža priliku umetnicima da iskažu svoje ideje kao autori koreografskih dela.

Festival koreografskih minijatura realizuje se uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Sekretarijata za kulturu Beograda.

Festivalski sajt je fkmbelgrade.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Tagovi