Teoretičar umetnosti Miško Šuvaković iz Beograda održaće 9. januara u Ljubljani predavanje “Alternativne taktike u svakodnevnom životu”, u okviru izložbe Tadeja Pogačara u Muzeju savremene umetnosti Metelkova (MSUM).
Kada je bivša konzervativna britanska premijerka Margaret Tačer sloganom “There is no alternative” (TINA) poručila da (neo)liberalni koncept u savremenom globalnom svetu nema alternativu, diskurs o alternativi je, kako navodi Šuvaković, izmešten iz dominantnog političkog mišljenja u polje filozofske margine i transponovan u polje estetskog ili umetničkog kritičkog delovanja. Umetnost i filozofija su koncept alternative preuzeli kao funkcionalni modalitet otpora, subverzije i kritike dominantnih javnih politika i ekonomije. Isključivanje alternative kao realne političke opcije unutar javne sfere društva omogućio je njeno reontologizovanje u umetnosti i marginalnim kritičkim filozofskim ili političkim raspravama.
Umetničko delo Pogačara sa konceptima aproprijacije, parazitizma, aktivizma i dokumentarizma unutar lokalne svakodnevnice, Šuvaković vidi kao važan oblik reontologizacije koji umetnička praksa obnavlja zarad budućnosti koju tek treba dosegnuti u prevazilaženju totalne savremene krize i odsustva vidljive alternative. Šuvaković zato Pogačarevo delo naziva “reontologijazacijom alternative”, postavljajući pitanje: “Šta bi bila alternativa danas?”
T. Pogačar, School's Out, instalacija, 1997.
Šuvaković je doktorirao na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, a predaje estetiku i teoriju umetnosti na Fakultetu muzičke umetnosti i na Interdisciplinarnim studijama Univerziteta umetnosti u Beogradu, te drži gostujuća predavanja na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu. Od 1975. do 1980. bio je član konceptualne Grupe 143, a do 1982. do 1989. član neformalne Zajednice za istraživanje prostora. Od 2000. sarađuje s platformom Teorija koja hoda. Objavio je niz publikacija na srpskom, hrvatskom, slovenačkom i engleskom jeziku.
Predavanje Šuvakovića u MSUM, koje će biti održano na srpskom jeziku, deo je serijala “Kratka škola parazitizma” u okviru Pogačareve izložbe “Brda i doline i rudna bogatstva”, a organizovano je u saradnji sa Galerijom P74.
Izložba Pogačara, čiji je kustos Igor Španjol, otvorena je u MSUM do 8. februara. Izložba daje retrospektivan pogled na Pogačareve radove i aktivnosti njegovog Muzeja savremene umetnosti P.A.R.A.S.I.T.E. u proteklih nekoliko decenija.
(SEEcult.org)