Vesti

(ne)ovenčane heroine

12. januar 2015.
SEEcult.org
(ne)ovenčane heroine
(ne)ovenčane heroine

Predstava “(ne)ovenčane” o dve nedovoljno slavljene heroine Prvog svetskog rata – Britanki Flori Sends i Srpskinji Milunki Savić, biće premijerno izvedena 13. januara u Londonu, čime počinje tradicionalna manifestacija “Srpski mesec u Velikoj Britaniji”.

Britansko-srpska predstava o Flori Sends – jedinoj ženi sa Zapada koja se borila u Velikom ratu, i Milunki Savić iz Srbije, koja je najodlikovanija žena u istoriji ratovanja, biće premijerno izvedena u Kraljevskoj centralnoj školi za govor i dramu u Londonu, najavio je Srpski siti klub, čija je to prva pozorišna produkcija.

Koristeći memoare i biografije dve heroine, originalne video i audio zapise i oslanjajući se na “DevetstopetnaestuBranislava Nušića, uz improvizacije glumaca, komad “(ne)ovenčane” ispituje način na koji su, u potrazi pojedinca za slobodom, lični i nacionalni motivi međusobno isprepletani. Takođe, istražuje u kojoj meri ženski pragmatizam ponekad može da nađača patriotski idealizam.

Rediteljka Maja Milatović-Ovadia naglašava da je to proces koji će ostati otvoren za kasnije dorade i razvoj, a da su interaktivnost, fleksibilnost, dinamičnost i nadasve kreativnost, glavne odlike tog projekta.

Komad se izvodi na engleskom jeziku, a kreativni tim, pored rediteljke, čine i dramaturg Duška Radosavljević, video dizajner Mafalda Kruz, dizajner zvuka/kompozitor Džon Mekleod, kostimografkinja Snežana Nikolić i glumačka ekipa: Lora Harling, Piter Rendal, Kristina Katalina, Vesna Vujat i Darko Barić.

Glumica Vesna Vujat kaže da, imajući u vidu mnogobrojna obeležavanja Prvog svetskog rata, iznenađuje činjenica da je “požrtvovanje velikog broja žena prošlo skoro neprimećeno”.

“Čini se da se spomen odaje isključivo muškom junaštvu, pritom skoro glorifikujući rat, a povremeno marginalizujući civile – s tog aspekta, drago mi je što sam imala prilike da se upoznam sa nekim manje zastupljenim uglovima posmatranja ove teme”, navela je ona.

Projekat je podržan od britanske ambasade u Beogradu i srpske u Londonu, u okviru programa obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata.

U okviru manifestacije “Srpski mesec u Velikoj Britaniji”, koja će trajati od 13. januara do 28. februara, predviđen je niz koncerata, izložbi, radionica i literarnih, ali i sportskih događaja u sedam gradova.

Publika će, između ostalog, moći da prisustvuje Svetosavskoj akademiji 5. februara, te gostovanju novinarke Olje Bećković u zgradi britanskog parlamenta 12. februara.

Manifestacija “Srpski mesec u Velikoj Britaniji” održava se od 2009. godine, a organizuju je brojne organizacije i pojedinci, među kojima su Srpski siti klub, Ambasada Srbije u Britaniji, Srpska pravoslavna crkva, Srpski savet, Srpsko društvo i mnogi drugi.

Srpski siti klub je nezavisna i nepolitička organizacija u Londonu, stvorena da podstiče interese društva srpskih profesionalaca. Cilj te organizacije je da obezbedi mrežu kontakata svim Srbima koji žele da naprave karijeru u londonskom sitiju, a u poslednjih nekoliko godina i za one koji žele da se vrate u Srbiju. Srpski siti klub osnovalo je krajem 90-ih nekoliko entuzijasta srpskog porekla zaposlenih u londonskim finansijskim institucijama. Njihova ideja je bila da ožive neformalan klub koji bi okupio mlade srpske profesionalce koji žive i rade u Velikoj Britaniji. Od 2004. godine broj članova Kluba se uvećava i trenutno ih ima više od 1.700. Članovi su uglavnom locirani u Londonu, gde rade u raznim delatnostima kao naučnici, doktori, bankari, inženjeri, predavači, državni službenici… Srpski siti klub je pokrenuo projekat “povratak stručnjaka” kroz koji omogućava srpskim profesionalcima da se vrate u Srbiju.

(SEEcult.org)

Tagovi