Vesti

Mihalkov na Kustendorfu

15. januar 2015.
SEEcult.org
Mihalkov na Kustendorfu
Mihalkov na Kustendorfu

Ruski reditelj Nikita Mihalkov biće gost osmog Međunarodnog filmskog i muzičkog festivala Kustendorf, na kojem su najavljeni i reditelji Andrej Končalovski, stariji brat Mihalkova, te Alfonso Kuaron i Bertran Tavernije.

Mihalkov će na osmom Kustendorfu u Drvengradu prikazati film “Sunčanica”, čija je svetska premijera bila u oktobru 2014. u Beogradu, a održaće i radioniocu sa mladim filmskim stvaraocima, saopštili su organizatori.

Oskarovac Mihalkov, jedan od najpoznatijih ruskih filmskih autora i glumaca, dugogodišnji je prijatelj reditelja Emira Kusturice, osnivača i direktora festivala Kustendorf, koji će od 21. do 26. januara, uz takmičarski program studentskih filmova, prikazati i neka od najbolјih novih ostvarenja etabliranih autora, među kojima su i Roj Anderson i Adilkan Jeržanov.

Končalovskom je posvećen program “Retrospektiva velikana”, koji obuhvata njegove sovjetske i američke filmove “Pomahnitali voz” (1985), “Romansa o zaljubljenima” (1974) i “Marijini ljubavnici” (1984).

Uz reditelje Mihalkova, Končalovskog, Kuarona i Tavernijea, na osmom Kustendorfu biće i predsednica Britanskog filmskog instituta Amanda Nevil, meksičko-američki filmski producent Aleks Garsija i francuska filmska producentkinja Klodi Osar, kao članovi međunarodnog žirija takmičarskog programa. Nagradu za najbolju fotografiju “Vilko Filač” dodeliće švedski direktor fotografije mađarskog porekla Ištvan Borbaš i srpski direktor fotografije Goran Volarević.

Mihalkov je više puta gostovao u Srbiji, a u oktobru je odabrao Beograd za svetsku premijeru filma “Sunčanica”, koja je održana u prepunom Sava centru, u prisustvu mnogobrojnih ličnosti iz sveta filma, javnog i političkog života. Iako ulaznice nisu bile u zvaničnoj prodaji, Sava centar je bio krcat, a Mihalkov je ispraćen ovacijama, posle tročasovnog filma čija se radnja događa 1920. godine na Krimu.

Film “Sunčanica” zasnovan je na delima nobelovca Ivana Bunjina (pripovetka Sunčanica i dnevnička proza Prokleti dani). Priča je satkana od kontrasta – sećanja na sjaj 1907, sa jedne i mračnih, tragičnih događaja iz 1920, kada je Rusija bila razorena revolucijom i građanskim ratom, s druge strane. Ražalovani oficir, belogardejac, naslućujući sudbinu, priziva u sećanje trenutke bezuslovne sreće: parobrod na Volgi i jedan kratki lјubavni susret.

Mihalkov je izjavio da je “Sunčanica” ratni film, ali nije film o ratu, već o lјudima koji se pitaju kako je moglo da dođe do toga da braća počnu da ubijaju jedan drugog.

Poluostrvo Krim, koje je 2014. godine odlučilo da se otcepi od Ukrajine i pripoji Rusiji, biće sledeća stanica novog filma Mihalkova, čime se, kako je rekao, zatvara simboličan krug.

Rođen 1945. godine u Moskvi, Mihalkov je učio glumu u dečjem studiju Moskovskog umetničkog teatra i kasnije u Šukinovoj školi Vahtangovog pozorišta. Uz nastavak glumačke karijere, upisao se u Svesovjetski državni institut kinematografije (sada poznat kao Gerasimov institut kinematografije), gde je studirao režiju kod Mihaila Roma, koji je bio profesor i njegovom bratu Andreju Končalovskom.

Postao je poznat kao glumac već sa 19 godina, zahvaljujući filmu "Šetajući Moskvom”. Nakon toga je glumio u više od 20 filmova, a 1977. napravio je prvi režiserski uspeh, film “Nezavršeni komad za mehanički pianino” (Неоконченная пьеса для механического пианино). Zasnovan na komadu Čehova “Platonov”, taj film osvojio je prvu nagradu na Filmskom festivalu u San Sebastijanu.

Međunarodnu reputaciju Mihalkov stekao je svojim drugim ostvarenjem “Rob ljubavi” (Раба любви) 1976. godine.

Kombinujući nekoliko kratkih Čehovljevih priča, 1987. godine režirao je film “Crne oči” (Очи чёрные), u kojem glumi Marčelo Mastrojani. Film je doživeo uspeh i pohvale, a Mastrojani je dobio nagradu za najboljeg glumca u Kanu i nominovan za Oskara. Narednim filmom “Urga” (1992), Mihalkov je osvojio Zlatnog lava u Veneciji i bio je nominovan za Oskara za najbolji strani film.

Najpoznatiji film Mihalkova do danas je “Varljivo sunce” (Утомлённые солнцем) iz 1994. godine, koji obrađuje napetu atmosferu za vreme Staljinovih čistki.

Varljivo sunce” dobio je Gran pri u Kanu i Oskara za najbolji strani film, kao i još drugih priznanja, a do 2000. godine imao je najveću zaradu među istočnoevropskim filmovima.

Ogroman uspeh imao je i film “Sibirski berberin”, nakon kojeg se Mihalkov uključio u politički život Rusije, kao i u organizaciju Moskovskog filmskog festivala. Filmu se vratio 2007. godine ostvarenjem “12”, a zatim je snimio “Varljivo sunce 2”. Film “12” dobio je 2008. godine nagradu publike u Karlovim Varima, a iste godine je bio nominovan za Oskara za najbolji strani film, dok je 2007. godine bio u trci za Zlatnog lava u Veneciji.

Osmi Kustendorf organizuje preduzeće Rasta international, a kao i proteklih godina, održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

Festivalski sajt je http://kustendorf-filmandmusicfestival.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno u PRILOGU.

(SEEcult.org)

Tagovi