Književni klub Booksa u Zagrebu posvetio je prvi nastavak ciklusa “Književnost, između” u ovoj godini promociji knjige “Kad je cvetala vutra (...i pucale tikve)” Srđana Điđija Markovića iz Beograda, koji će predstaviti u razgovoru sa publikom i svoju knjižaru i izdavačku kuću Utopia, te prikazati delove filma “Chant Down Babylon” koji je snimio 2006. na Jamajci.
Marković je vlasnik knjižare Utopia koja je specijalizovana za knjige, ploče, filmove i stripove, a živeo je i radio i u Njujorku i Londonu, te boravio na Jamajci, što je opisao i u knjizi “Kad je cvetala vutra (...i pucale tikve)”.
Markovićev prvenac, po uzoru na slavni roman Dragoslava Mihailovića “Kad su cvetale tikve”, opisuje mangupske događaje na Dušanovcu krajem 70-ih i početkom 80-ih godina, kao i uticaj koji su pank-rok i rege muzika, uz pojavu psihoaktivnih supstanci, imali na razbuđivanje tog nekada radničkog predgrađa u Beogradu. Marković je proširio svoja sećanja i na Njujork, London i Jamajku, gde je periodično živeo i radio narednih decenija.
Marković u knjizi, koju je opisuje i mnogobrojne poznate i nepoznate ličnosti iz sveta muzike sa kojima je ukrstio puteve. O nekima ne skriva oduševljenje, ali i razočaranje.
Tokom razgovora sa Dunjom Kučinac iz Bookse, Marković će prikazati i inserte iz dokumentarnog filma “Chant Down Babylon”, koji je Dilana Harveja (Dylan Harvey), čiji je bio producent i glavni protagonista, a snimljen je 2006. u jamajčanskom gradiću Očo Rios i govori o destrukciji zakasnelog kapitalizma i rasta duhovnosti koja joj se suprotstavlja.
Rastafarijanski duh osetiće i publika Bookse, budući da će Marković zaršiti književno veče izborom dab i rege muzike.
Razgovor sa Markovićem biće prilika za detaljan uvid ne samo u beogradsku, već i u globalnu nezavisnu muzičku, kulturnu i društvenu scenu koju Marković opisuje i u knjizi kroz događaje u rasponu od Njujorka do Londona i Jamajke, ali i Maroka, Irana, Turske, Sirije, Jordana, Mongolije, Indije, Kine… koje je proputovao tokom protekle decenije.
Marković je radio i kao organizator muzičkih festivala, uključujući prvo i po mnogima najbolje izdanje Exita 2001. godine. U Njujorku je studirao filmsku produkciju i vodio nezavisni filmski studio, kao i prodavaonicu ploča “St. Marx Music”.
“Književnost, između” u Booksi je serija tribina koja se bavi odnosom književnosti i drugih umetnosti, pre svega muzike, a ime je dobila prema knjizi Ante Perkovića “Rundek, između”. Rundek je, inače, bio prvi gost tribine “Književnost, između” koju vodi Dunja Kučinac.
(SEEcult.org)