Vesti

9. Festival tolerancije

11. april 2015.
SEEcult.org
9. Festival tolerancije
9. Festival tolerancije

Festival tolerancije u Zagrebu predstavlja od 12. do 18. aprila više od 60 filmova koji afirmišu različitost, uz koje nudi i izložbe, koncerte, diskusije i druge programe kojima će pokušati da unapredi svest o važnosti dijaloga i još jednom podseti na strahote holokausta.

Među 67 igranih, dokumentarnih i animiranih filmova najavljeni su Oskarom nagrađeni kratki igrani film “Poziv” (Mat Kirkby i James Lucas), zatim “Not Anymore: Priča o revoluciji” (Matthew Van Dyke), koji je osvojio čak 80 nagrada, “Slobodan pad” (Stephan Lacant), dokumentarac “Živi iznutra” (Michael Rossato-Bennett), pobednik Sandensa…

Na svečanom otvaranju u bioskopu “Europa” biće prikazani hrvatski kratki animirani film “Bečka krv” (Zlatko Bourek) i “Walesa: čovek nade” kojim je režiser Andžej Vajda (Andrzej Wajda) prikazao život Leh Velese.

Program 9. Festivala tolerancije – Festivala jevrejskog filma (JFF) nudi i mini- retrospektivu mađarskog oskarovca i reditelja Ištvana Saba (Istvan Szabo) koji dolazi u Zagreb 18. aprila na projekciju svog filma “Životna odluka”. Biće prikazani i njegovi filmovi “Vrata” o odnosu dve žene na različitim društvenim polovima, sa Helen Miren u glavnoj ulozi, te “Mefisto” koji je 1981. nagrađen Oskarom za najbolji strani film.

       Ištvan Sabo, Vrata

Ovogodišnje izdanje JFF-a obeležiće i dva istorijska jubileja - 70 godina od oslobođenja Aušvica i 20 godina od genocida u Srebrenici.

Tim povodom, sarajevski umetnik Tarik Samarah predstavlja do 18. aprila na bilbordima projekat “1945 – 1995 – 2015”, nazvan prema godinama oslobođenja Aušvica i godini zločina u Srebrenici.

      Tarik Samarah, Srebrenica

Osim filmskog programa u bioskopima Tuškanac i Europa, JFF nudi i izložbe, koncerte, diskusije, program “Edukacijska jutra”, te Festival market – okupljanje predstavnika uglednih domaćih i svetskih festivala.

Prateći program počeo je 10. aprila otvaranjem dve izložbe u Gliptoteci HAZU - fotografske “Prince Soniyiki – Integracija azilanta u hrvatsko društvo”, organizovane u saradnji s UNHCR-om, te foto konkursa  “Susreti kultura”, u saradnji sa Austrijskim kulturnim forumom.

Uoči početka JFF-a, u Italijanskom institutu za kulturu otvorena je i izložba Donate Pizzi “Intolerance Zero”.

       Ye Shanghai

Prošlogodišnji novitet “Festival market” ugostiće šest festivala – (Jameson CineFest, MIX Copenhagen, Kino Otok – Izola Cinema, Cinedays, 2ANNAS i Filmsku reviju FRKA), a otvoriće ga u prostoru Mađarskog instituta direktor Hrvatskog audiovizuelnog centra Hrvoje Hribar.

Ovogodišnji novitet su diskusije, a teme su “Balkanizacija: sistemsko stvaranje slabih državica”, “Identitet, kultura i nasleđe: poslednja smetnja kapitala”, “Izraelsko-palestinski odnos: suživot DA ili NE”, “Integracija Roma: dvosmerna ulica”, “Fenomen sapunica: tiha ženska revolucija” i “Čovek današnjice: zver ili obnavljač”.

U saradnji sa EUNIC-om, 17. aprila biće održan okrugli sto na temu “Dijalog ipak funkcioniše – kako kulturni i religijski dijalog formira stabilno društvo u Evropi”.

Muzički program 9. Festivala tolerancije obuhvata nastupe mađarskog Bogdan Norbert trija, multimedijalni performas “Ye Shanghai” italijanskog vizuelnog umetnika Roberta Paci Dala, te minhenskog bas dua Schlachthofbronx, uz pomoć Whateverest DJ-eva, CFSN-ovog phillipea i bečkog Kibbutz Kluba.

Predsednik JFF-a Branko Lustig, koji je kao dete preživeo Aušvic i Bergen-Belzen, a tokom uspešne producentske karijere dobio je dva Oskara (za Šindlerovu listu i Gladijator), ponovo će edukovati publiku o holokaustu. Za to je odabrao i prigodan film “Belle i Sébastien” (Nicolas Vanier).

Lustig je nedavno, inače, izazvao veliku medijsku pažnju izjavom o hapšenju gradonačelnika Zagreba Milana Bandića koje je uporedio sa holokaustom. Ubrzo se izvinio, navodeći da je njegovo poređenje određenih društvenih događanja današnje političke situacije u Hrvatskoj i progona Jevreja bila ishitrena i potpuno neprimerena, zbog čega mu je iskreno žao.

“Nije mi bila namera na bilo koji način umanjiti, povrediti ili uvrediti žrtve holokausta, mračnog perioda ljudske povesti o kojem previše znam, i zbog kojeg sam svoj život posvetio širenju reči oprosta i tolerancije. Moji saradnici u Hrvatskoj i svetu znaju da sve što sam radio i postigao tokom celog svog života radio sam isključivo iz srca i bio večni borac za prava onih koji su u datoj situaciji najugroženiji, bez obzira ko oni bili. I mada nikad u životu nisam požalio što sam sledio svoje srce, sada u ovom za mene turbulentnom razdoblju, obuzet emocijama, potpuno sam neprimereno reagovao”, naveo je 82-godišnji Lustig povodom izjave koju je dao prilikom potpisivanja peticije “Stop političkom hapšenju”, povodom Bandićevog slučaja.

Ulaz na sve programe Festivala tolerancije, osim na koncerte, besplatan je.

Festivalski sajt je jff-zagreb.hr, a program se nalazi i u Kalendaru portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno u PRILOGU.

(SEEcult.org)

Tagovi