Udruženje filmskih umetnika Srbije (UFUS) smatra da nisu istrošeni svi modeli sprečavanja prodaje “Avala filma”, a kao najoptimalniji vidi pripajanje dela resursa tog preduzeća Filmskom centru Srbije (FCS), zbog čega poziva Ministarstvo kulture i informisanja da se u tom smislu angažuje.
Tri dana uoči zakazane aukcijske prodaje “Avala filma”, UFUS je podsetilo 19. aprila u saopštenju da namera države da proda to filmsko preduzeće nije novijeg datuma, već je samo pukom slučajnošću, odnosno zbog zamršene vlasničke strukture, izbeglo do sada sudbinu “Beograd filma” i “Dunav filma”, koji su u procesu “plјačkaške privatizacije” na neslavan i žalostan način nestali sa kulturne mape Srbije.
UFUS stoga ukazuje, kao što je to činilo i pre deset godina prilikom pokušaja prve prodaje “Avala filma”, ali i pre četiri godina, kada je to preduzeće otišlo u stečaj, da “svi modaliteti transformacije i spasa ‘Avale filma’ ni izdaleka nisu iscrpeni”, već se o njima nikada i nije javno razgovaralo na kreativan i odgovoran način.
“Upravo zbog toga je u ovome trenutku nedovolјno boriti se za spas, izuzeće iz prodajne mase, samo filmskog fonda ‘Avale filma’, nego još uvek ima opravdanog razloga da se - ako ne u celosti, onda bar pojedini resursi ‘Avala filma’ najpre sačuvaju od prodaje, a kasnijim transformacijama vlasničke strukture akcionarskog vida (gde bi država zadržala većinski deo akcija) i malim ulaganjima, ti resursi revitalizuju i samim tim opstanu kao tehnička baza srpskog filma i kinematografije”, ocenio je UFUS.
Kao najoptimalniji vid te transformacije, UFUS je podsetilo da je još 2011. godine predlagalo da se ispitaju sve zakonske i druge mogućnosti pripajanja dela resursa “Avale filma” FCS-u, ustanovi preko koje se i inače odvija budžetsko finansiranje kinematografije u Srbiji, a koje je i samo u permanentnom provizorijumu (sa direktorom u v.d. statusu od svog osnivanja 2005. do danas).
Na taj način bi, prema mišljenju UFUS-a, postojanje FCS-a bilo dodatno osmišlјeno, a što je najvažnije - proizvodnja filma bi u Srbiji na taj način manje koštala.
“Novac koji država Srbija odvaja za kinematografiju više se ne bi odlivao van zemlјe, što se sada čini, zbog nepostojanja tehničkih uslova za završnu obradu filma u nas, nego bi ostajao u zemlјi. Da ne govorimo o mogućnostima dalјe zarade u pružanju usluga stranim koprodukcijama itd. Ali sve ovo zahteva, pre svega, institucionalno angažovanje Ministarstva kulture Republike Srbije, koje nažalost, sebe proglašava nenadležnim po ovom pitanju, što je u formalnom smislu možda i tačno, ali čije je angažovanje ovde, suštinski više nego neophodno”, navelo je UFUS.
Prodaja “Avala filma” zakazana je za 22. april, a tim povodom i ekipa filma “Cinema Komunisto” pokrenula je kampanju “Grad izgubljenih filmova” na društvenim mrežama i onlajn peticiju za zaštitu filmova nastalih u tom preduzeću, među kojima su i “Slavica”, “Skupljači perja”, “Saša”, “Nevinost bez zaštite”, “Dečko koji obećava”, “Ljubavni život Budimira Trajkovića” i mnogi drugi.
Povodom najavljene prodaje “Avala filma”, Jugoslovenska kinoteka zatražila je od Privrednog suda u Beogradu da se filmski fond tog preduzeća izuzme od prodaje kako bi se sačuvala producentska i druga prava.
Najveća opasnost prilikom prodaje “Avala filma” je to što će potencijalni kupac producentskih prava moći da traži negative kako bi od njih napravio nove nosače slike i zvuka, ili nešto drugo - da bi vratio novac koji je uložio, smatra Kinoteka.
(SEEcult.org)