Kampanja protiv privatizacije filmskog kataloga Avala filma završava se 21. aprila podnošenjem peticije sa više od 2.000 potpisa Vladi Srbije, a u klubu Čekaonica biće održane i poslednje projekcije nekih od kultnih filmova tog nekada najvećeg filmskog studija na Balkanu. Budući da je za 22. april zakazana aukcijska prodaja Avala filma i da postoji realna opasnost gubitka filmskog blaga, finansiranog društvenim sredstvima, u Novom bioskopu Zvezda biće održana tribina o daljim potezima.
Aukcijska prodaja Avala filma, koju je za 22. april u podne zakazala Agencija za privatizaciju, postala je izvesna 13. aprila, do kada su, pravno gledano, prigovor na prodaju mogli da podnesu stečajni dužnik i poverioci.
Ekipa filma “Cinema Komunisto” Mire Turajlić, koji se bavi sudbinom Avala filma, pokrenula je 13. aprila internet kampanju “Grad izubljenih filmova” i onlajn peticiju koju je potpisalo više od 2.000 ljudi, među kojima su i Radivoje Andrić, Srđan Keča, Srđan Dragojević, Stefan Arsenijević, Goran Gajić, Milena Dragićević Šešić, Jesper Osmund, Bojana Andrić, Hanka Kastelicova (HBO Europe), Jovo Bakić, Svetlana Popović, Tue Steen Muller, Feđa Stojanović, Igor Štiks, Miroljub Vučković, Bojana Maljević, Velja Pavlović, Jasmila Žbanić, Srbijanka Turajlić, Goran Radovanović, Vladimir Blaževski, Jurica Pavičić, Zoran Popović, Aleksandar Sedlar…
Kampanja je realizovana u partnerstvu s portalom agitpop.me, kao i posredstvom sajta "Cinema Komunisto” i društvenih mreža, u cilju informisanja javnosti o opasnostima prodaje filmskog kataloga Avala filma.
S obzirom na to da se kampanja “Grad izgubljenih filmova” bavi prevashodno pravima na filmove, koja će biti bezobzirno prodata uz samo preduzeće, organizovane su i bioskopske projekcije ostvarenja nastalih u Avala filmu. Budući da bi to mogao da bude poslednji put da je moguće iskoristiti pravo na gledanje filmova finansiranih od društvenog novca, niz tih događaja nazvan je simbolično “Poslednja projekcija". Izbor lokacija na kojima su održane poslednje projekcije Avalinih filmova nije bio slučajan, već je, prema navodima organizatora, ujedno predstavljao spontano mapiranje alternativnih bioskopa koji to postaju svojim izborom, uključivši se u kampanju za koju smatraju da je važna u smislu stopiranja trenda da se kulturne vrednosti zemlje degradiraju van svih granica – bilo da se to odnosi na bioskope, prodaju kulturne baštine ili generalno na nepostojanje kulturne politike.
U kampanju su se tako uključili Kulturni centar Pančevo, Kulturni centar Rex, Ustanova kulture Parobrod, projekat Cinemala, Čekaonica i Novi bioskop Zvezda.
U Čekaonici će 21. aprila od 18 sati biti održan i poslednji serijal “poslednjih projekcija” kultnih filmova Avala filma – “Prekobrojna” (1962) Branka Bauera, ”Skupljači perja" (1967) Aleksandra Saše Petrovića, te "Dečko koji obećava" (1981) Miloša Miše Radivojevića.
U Novom bioskopu Zvezda 22. aprila u 19 sati biće održana tribina na kojoj će biti predočene poslednje informacije o prodaji Avala filma i razmotreno šta i kako dalje činiti. Između ostalih, govoriće i direktor Jugoslovenske kinoteke Radoslav Zelenović, reditelj Goran Marković, autor filmova produciranih od Avala filma, rediteljka Mina Đukić (Novi bioskop Zvezda), Marko Miletić (kampanja “Stop privatizaciji")... Pozvani su i predstavnici Agencije za privatizaciju, a moderatorka razgovora biće rediteljka filma “Cinema komunisto” Mila Turajlić, inicijatorka kampanje "Grad izgubljenih filmova".
Kampanja “Grad izgubljenih filmova” podrazumevala je desetodnevno odbrojavanje do zakazane aukcijske prodaje Avala filma u vidu svakodnevnog objavljivanja novih materijala koji predstavljaju omaž Avala filmu i ujedno podsećaju javnost na to šta će 22. aprila izgubiti.
Akcenat kampanje nije na “političko/proceduralnom” delu priče o prodaji Avala filma, već je koncept zasnovan na činjenici da je to preduzeće od osnivanja 1946. godine proizvelo gotovo polovinu svih jugoslovenskih filmova.
Arhiva Avala filma, međutim, ne postoji - nikada o njoj nije objavljena ni jedna monografija, knjiga, bilo šta.
U želji da podsete javnost na kultna ostvarenja Avala filma, kampanja “Grad izgubljenih filmova” podrazumevala je onlajn prikazivanje inserata koji su montirani uz dodavanje informacija o njihovom festivalskom životu i uspesima.
"Ovaj film finansiran je od društvenih sredstava. Vaša prava na ovaj film biće prodata na aukciji, 22. aprila 2015, u sklopu prodaje Avala filma", rečenica je kojom su završavani klipovi o kultnim filmovima avala filma, poput klasika “Zvužduk u 8”, “Veliki i mali”, “Prekobrojna”…
Pružena je mogućnost javnosti i da poslednji put zaviri u filmski grad – objavljivanjem kratkih onlajn montažnih sekvenci koje su posebno pravljene za potrebe kampanje, i to od materijala snimljenog za dokumentarni film "Cinema Komunisto". Te sekvence dočaravaju poslednje dane Avala filma i gledaoce vode u ekskluzivni, iako poslednji obilazak različitih filmskih sektora Avala filma (funduse kostima i rekvizite, filmsku laboratoriju, dekor i scenografiju).
Inicijatori kampanje “Grad izgubljenih filmova” pozvali su i javnost da se pridruži u stvaranju onlajn muzeja uspomena na Avala film - slanjem slika, suvenira i sećanja, a tekstovi ljudi čije je delovanje obeležilo rad tog filmskog studija ili pak smatraju da je očuvanje filmske baštine veoma važno, objavljivani su svakodnevno. Tekstove o Avala filmu poslali su, između ostalih, kompozitor Zoran Simjanović, reditelj Branko Baletić, generalni direktor Avala filma 1986-1990, scenarista i glumac Dimitrije Vojnov, reditelji Goran Marković, Dejan Karaklajić, Zoran i Svetlana Popović, scenograf Miljen Kreka Kljaković, i istoričar filma Daniel Rafaelić. Kampanji “Grad izgubljenih filmova” doprineli su i portali H-alter, Kontrapress, Beforeafter i SEEcult.org
Povodom prodaje Avala filma, i Jugoslovenska kinoteka zatražila je od Privrednog suda u Beogradu da se filmski fond Avala filma izuzme od prodaje tog preduzeća kako bi se sačuvala producentska i druga prava. Oglasilo se i Udruženje filmskih umetnika Srbije (UFUS) koje smatra da nisu istrošeni svi modeli sprečavanja prodaje Avala filma, a kao najoptimalniji vidi pripajanje dela resursa tog preduzeća Filmskom centru Srbije, zbog čega je pozvalo Ministarstvo kulture i informisanja da se angažuje.
Potencijalni kupac, prema saznanjima "Danasa", jeste konzorcijum Filmski put, iza kojeg stoji francuski i američki kapital, kao i neke banke. Ta kompanija jedina je položila depozit neophodan za učešće u liticaciji, a na to se odlučila na osnovu "najavljenog zakona o poreskim olakšicama za strane producente ukoliko snimaju u Srbiji".
(SEEcult.org)