Vesti

Majska okupacija Gugenhajma

2. maj 2015.
SEEcult.org
Majska okupacija Gugenhajma
Majska okupacija Gugenhajma

Gugenhajm u Njujorku ponovo se suočio sa privremenom okupacijom umetnika i aktivista koji traže bolje uslove za radnike koji će učestvovati u izgradnji ogranka tog muzeja u Abu Dabiju, a prvomajskim protestom izrazili su solidarnost i sa radnicima širom sveta.

Grupa umetnika i aktivista, uključujući članove organizacije G.U.L.F. (Gulf Ultra Luxury Faction), koja je već organizovala slične proteste, spustila je u atrijum Gugenhajma veliki padobran sa natpisom “Meet Workers Demands Now”, zahtevajući sastanak sa upravom povodom radnih uslova u Abu Dabiju. U određenom trenutku sa galerija na višim spratovima muzejske zgrade bačeno je na hiljade flajera inspirisanih aktuelnom izložbom japanskog konceputalnog umetnika Ona Kavare (Kawara, 1933-2014), a taj prizor, kako je preneo Hyperallergic, oduševio je pojedine turiste koji su se zatekli u Gugenhajmu u vreme okupacije.

Iako je muzejsko obezbeđenje ubrzo uništilo veliki protestni baner, demonstrantima je dozvoljeno da ostanu da sede u muzejskom atrijumu. Stiglo je bilo i nekoliko pripadnika njujorške policije, koji su preneli učesnicima protesta stav muzejske uprave da mogu da ostanu, ali da neće biti dozvoljen ulazak novih demonstranata.

Ispred Gugenhajma takođe je demonstrirala grupa aktivista, čiji su protesti zbog najavljene izgradnje muzejskog ogranka na ostrvu Sadijat u Abu Dabiju počeli u februaru 2014. godine.

Muzej je posle izvesnog vremena zatvorio vrata za posete, a protest je završen posle više od pet sati, kada je petnaestak preostalih učesnika izašlo iz zgrade i pročitalo zahteve koji se odnose na dnevne zarade, rešavanje pitanja dugova i garantovanje prava na samoorganizovanje.

“Danas smo uspešno okupirali muzej našim telima i glasovima, unutra i spolja. Uprava Gugenhajma radije bi zatvorila muzej na čitav dan nego što bi razgovarala sa kritičarima. Nismo došli da zatvorimo muzej, već da tražimo sastanak sa Odborom poverilaca i nadamo se da će se uskoro i desiti”, poručili su učesnici protesta u deklaraciji nakon završetka akcije.

Ponovivši tri ključna zahteva, istakli su i da je protest organizovan na Međunarodni praznik rad, 1. maj, radi skretanja pažnje na to što radnicima u Abu Dabiju nije dozvoljeno da se organizuju radi eventualnog štrajka, jer bi u tom slučaju bili uhapšeni, prebijeni ili deportovani.

Učesnici protesta izrazili su solidarnost i sa svim ostalim radnicima koji se bore da prežive širom sveta, uključujući muzejske čuvare, koji zarađuju 11 dolara na dan, ili čuvare zemljišta, koji zarađuju devet dolara na sat, što je ispod minimuma za život u Njujorku.

Organizatori protesta zahvalili su i Inicijativi za jugoazijsku solidarnost (SASI), Alijansi taksista, organizacijama Desis Rising Up and Moving (DRUM), Guerrilla Girls i Mahina Movement, poručujući da predstoje nove akcije i da ponašanje Gugenhajm muzeja i ignorisanje kriticizma samo doprinosi rastu tog pokreta.

     Projektovani izgled zgrade Gugenhajma u Abu Dabiju

Protestne aktivnosti povodom izgradnje Gugenhajmovog krila u Abu Dabiju odvijaju se intenzivno i na društvenim mrežama na internetu (#GuggOccupied).

Fondacija Solomon R. Gugenhajm, koja rukovodi njujorškim muzejem i planiranom franšizmom u Abu Dabiju, izrazila je u saopštenju razočaranje akcijom demonstranata zbog koje je Muzej bio primoran da zatvori vrata i odvrati na hiljade ljudi da obiđu izložbe.

Gugenhajm fondacija saopštila je da su se njeni predstavnici već nekoliko puta sretali sa organizatorima protesta, pokušavajući da uspostave komunikaciju.

“Delimo njihovu zabrinutost za radne uslove radnika u Zalivu, ali ovakve aktivnosti ne idu na ruku saradnji i dobroj volji za dalje promene tog ekstremno složenog geopolitičkog pitanja”, poručila je Gugenhajm fondacija, napominjući i da izgradnja muzeja u Abu Dabiju još nije počela, niti je izabran izvođač radova.

Gugenhajm u pripremi tog procesa, kako je navedeno, sarađuje s partnerima iz Kompanije za razvoj turizma i investicije (TDIC) i drugim nadležnim i zainteresovanim stranama u i izvan Ujedinjenih Arapskih Emirata kako bi se poboljšali radni uslovi radnika.

Gugenhajm fondacija navela je i da traži razumne i proverljive akcije od samog početka projekta u Abu Dabiju, a kao dokaz za to iznela je tvrdnju da je pozitivno doprinela politici zapošljavanja TDIC-a.

“Značajan i dokumentovan progres je učinjen na više planova, uključujući uslove smeštaja radnika i  zdravstvene zaštite, kao i pitanja mogućnosti ulaganja žalbe i zadržavanja pasoša”, poručila je Gugenhajm fondacija, uverena da projekat izgradnje muzeja u Abu Dabiju predstavlja mogućnost za "dinamičnu kulturnu razmenu i priliku za inkluzivniji i širi pogled na istoriju umetnosti".

Gugenhajm je saopštio i da njegovi napori zahtevaju vreme da bi postali realnost.

Prvi protest u Gugenhajmu povodom izgradnje muzeja u Abu Dabiju održan je u februaru 2014. godine, kada je grupa od nekoliko desetina umetnika i aktivista okupirala privremeno taj muzej. Učesnici protesta odlučili su da privremeno okupiraju Gugenhajm u vreme kada ta muzej ima više posetilaca nego inače, odnosno kada dozvoljava ulaz po principu “daj-šta-daš” - umesto ulaznice koja košta oko 20 dolara.

*Foto: G.U.L.F.

(SEEcult.org)

Tagovi