Zaječarska gitarijada, najdugovečniji rok festival na prostoru bivše Jugoslavije, predstavlja i u 49. izdanju – od 29. jula do 1. avgusta – bogat program na pet bina, uključujući nastupe 14 polufinalista, revijalne koncerte muzičkih zvezda iz regiona i šire, te raznovrsne prateće sadržaje kojima promoviše gitarsku muziku i rokenrol kulturu.
U takmičarskom programu 49. Gitarijade učestvuje 14 bendova iz Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Slovenije i Srbije.
Najviše bendova u polufinalu je iz Srbije: M.E.C.E, Jenner i Svemirci (Beograd), HiQulus (Novi Sad), Y.O.X. (Valjevo), Hurleur (Negotin) i Krstaši (Kraljevo), dok iz BiH učestvuju: Sinovi (Lukavac) i Robin hudovi (Banjaluka), iz Hrvatske: Das Rage (Vukovar), Wind Stain (Čakovec) i Syleth (Rijeka), iz Slovenije Up N’ Downs, a iz Bugarske grupa Merian (Plovdiv)
Polufinaliste će ocenjivati žiri na čijem je čelu beogradski muzičar Branimir Lokner, a članovi su Dragiša Radulović, Nenad Kuzmić, Marko Ranđelović, Dušan Hedl (Slovenija), Dragutin Matošević (BiH), Igor Polak (Hrvatska), Panta Džambazoski (Makedonija) i Vasko Gromkov (Bugarska).
Gitarijada počinje tradicionalnom dodelom ključa Grada Zaječara “rokonačelniku” ovogodišnje manifestacije – frontmenu niške grupe Galija Nenadu Milosavljeviću, te uručivanjem memorijalne nagrade “Kostadin Kostadinović – Čauš” rok novinaru i muzičaru Vladimiru Jankoviću Džetu iz Beograda.
Svečano će biti otkrivena i tabla povodom preimenovanja Ulice 4. jul u Ulicu Kostadina Kostadinovića Čauša, producenta i osnivača Gitarijade koja je uz njegovo rukovodstvo postala jedna od najznačajnijih rok manifestacija na prostoru bivše Jugoslavije, ali i Balkana.
Prve festivalske večeri na Rock bini nastupiće Darko Rundek Cargo Trio, Gibonni i Vlatko Stefanovski, Nikola Vranjković, Giga Groovy Going Group i pobednici 48. Gitarijade - bend D Zoo.
Među učesnicima revijalnog programa Gitarijadi najavljeni su i Laibach, Dubioza Kolektiv, Guano Apes, Hard Time, Električni orgazam, Van Gogh, Kerber, Galija, Therapy?, Generacija 5, Ðura i mornari…
Sastavni deo 49. Gitarijade je i 19. Moto skup, na čijoj će bini biti održano više od 10 koncerata.
Guitar Art bina obuhvata majstorske radionice Daniela Markesa, Bogdana Pejića i Miroslava Tadića u Muzičkoj školi “Stevan Mokranjac” o brazilskoj muzici i improvizacijama na električnoj gitari, odnosno o klasičnoj gitari i etno i flamenko gitari. Markes će i nastupiti u pešačkoj zoni, kao i Beltango Trio.
Na bini World Music, na centralnom gradskom trgu, 30. jula nastupiće Đura i mornari, a potom bend Vrane kamene, dok će 31. jula, u okviru novog programa “Sharing Culture”, Makedonija predstaviti svoju nacionalnu kulturu, muziku, kulturno nasleđe… nakon čega sledi koncert grupe Kora. Za 1. avgust najavljena je prezentacija muzike i kulture Indonezije, uz koncert Miroslava Tadića i braće Teofilović.
U okviru programa “Gitarijada Visual”, 30. jula biće otvoren 10. Međunarodni salon rok fotografije, kao i izložba fotografija “Iz zlatnog rudnika Zorana Trbojevića”, a 31. jula izložba ilustracija iz knjige “Ilustrovani rokenrol vodič” Davida Vartabedijana.
Novina Gitarijade je 3D Art Festival, uz učešće umetnika iz Bugarske i Srbije čija će se dela naći na javnim prostorima u Zajecaru u 3D formatu (na platou Trga oslobođenja kod česme, na platou ispred zgrade Osnovnog suda, fasadi sedišta Gitarijade i na zidu zgrade Nacionalne agencije za regionalni razvoj).
Učesnici su: Dejan Sotirović (kustos projekta), Aleksandar Milovanski (koorganizator), slikari Aleksandar Petrov, Petar Iliev, Nikoli Atanasov, Braniša Đorđević, Zoran Milićević i Aleksandar Cvetković, te dizajner Zoran Cvetković.
U okviru pratećeg programa “Gitarijada Free Zone”, u bašti lokala “Irish Pub Rivendell” najavljene su tribine i promocije. Član žirija 49. Gitarijade Dragutin Matošević govoriće 30. jula na temu “Barikada sajtova i trenutno stanje BiH rocka”, a iste večeri biće prikazan i film o grupi Limunovo drvo autora Branka Radakovića, te održana promocija izdavačke kuće Croatia Records. Za 31. jul najavljena je promocija albuma “Naivno srce” benda Scarlet Notes iz Zadra, kao i albuma “Rocknroll” hrvatske grupe Hard Time, te kompilacije hrvatskog hard-roka i hevi-metala i knjige “BG – blues / Najveće tajne i misterije Srbije” Aleksandra Saše Ignjatovića. Za 1. avgust predviđena je promocija “Sveta kompjutera” i partnerskog nikšićkog festivala Bedemfest. Biće održana i tribina “Frontrock supkulturni azil”, na kojoj će govoriti Dušan Hedl, član žirija 49. Gitarijade.
Vladimir Janković Džet, dobitnik memorijalne nagrade “Kostadin Kostadinović – Čauš” za izuzetan doprinos afirmaciji muzičkog stvaralaštva mladih
Zaječarskoj gitarijadi prethodio je program “Warm Up” na gradskom trgu, u okviru kojeg je od 25. jula održano više od deset koncerata za “zagrevanje” publike, zaključno sa bendom Texas Flood i pobedničkim sastavom 46. Gitarijade Bas i stega. Prethodnih dana nastupili su i Rocktori, Ivana Bogosavljević, Ivan Čikarić, Ivan Petković, Milan Kostić, Momčilo Moša Radenković i Ž-dur, kao i Memento, Bele Najk čarape, ULIX, VIS Novi Dan, Persona Non Grata, School Bus i Good Ol Bastads.
Prošle godine, na 48. Gitarijadi, čiji je “rokonačelnik” bio Bruno Langer, basista i jedan od članova prve postave Atomskog skloništa, gostovao je i Vlada Divljan (1958-2015), što je bio jedan od poslednjih većih nastupa tog prerano preminulog beogradskog muzičara.
Gitarijada u Zaječaru je najstariji festival neafirmisanih rok bendova, čija istorija datira s kraja 60-ih godina 20. veka, kada su se na temeljima svetske produkcije na ovim prostorima pojavili prvi rok sastavi, stekavši veliku popularnost među mladima. Po ugledu na Gitarijadu, koja je 1966. godine održana u Beogradu, u manjim gradovima širom zemlje osnovane su slične manifestacije. Na inicijativu lokalnih bendova, nastao je i festival u Zaječaru, koji je u početku organizovan dva puta godišnje.
Krajem 70-ih i i početkom 80-ih, Gitarijada je od lokalnog festivala prerasla u najznačajniji festival demo bendova u regionu.
Tokom višedecenijskog trajanja, Gitarijada je afirmisala mnoge domaće bendove, koji su na samom početku muzičke karijere, kao pobednici ili učesnici, snimili prva izdanja i dobili odgovarajuću medijsku podršku.
Za razliku od sličnih manifestacija koje su u međuvremenu nastajale i nestajale, zaječarska Gitarijada je, uz uspone i padove, odolela izazovima vremena, pre svega zahvaljujući doslednosti u očuvanju autentičnog identiteta, kao i podršci državnih i lokalnih vlasti i brojnih donatora, sponzora i medija.
Ulaz na sve programe 49. Gitarijade je besplatan.
Festivalski sajt je gitarijada.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)