Vesti

Bravo! najbolji na 9. VFF-u

29. avgust 2015.
SEEcult.org
Bravo! najbolji na 9. VFF-u
Bravo! najbolji na 9. VFF-u

Film “Bravo!” (Aferim!) rumunskog reditelja Radua Žudea (Jude) o ropskom položaju Roma u 19. veku proglašen je najboljim dugometražnim igranim filmom devetog Vukovar Film Festivala (VFF), a posebno priznanje dobila je hrvatska drama “Imena višnje” Branka Šmita (Schmidt).

Žiri devetog VFF-a, koji je završen 29. avgusta, nagradio je Žudeov film za “izuzetno inventivan umetnički pristup” kojim je sa svojom ekipom oživeo na filmskom platnu svet ne tako davne istorije Podunavlja, odnosno Rumunije, u intrigantnoj priči u kojoj vrlo upečatljivo tematizuje vekovne korene nekih od suštinskih problema ondašnjeg, ali i današnjeg društva – rasne i nacionalne netrpeljivosti. Predočavajući život tog doba kroz bogatstvo uverljivih detalja, te prožimajući vrlo ozbiljan zaplet sjajno odmerenom notom crnog humora, Žude je stvorio film koji će se dugo pamtiti, istakao je žiri, koji su činili Pjer Žalica, Igor Saračević i Areta Ćurković.

Bravo!” je treći film 38-godišnjeg Žudea, koji je izazvao kontroverzne reakcije u Rumuniji jer se na specifičan način bavi zabranjenom temom iz nacionalne istorije - robovlasničkim društvom i Romima. Radi se o crno-belom filmu, stilski i žanrovski vesternu s duhovitim elementima, u kojem su dvojica predstavnika zakona angažovana od vrlo ugledne osobe da mu pronađu i dovedu odbeglog Roma, roba koji je imao seksualnu aferu s njegovom suprugom. Iako je na Berlinalu nagrađen za režiju i dobio pohvale svetske kritike, deo javnosti u Rumuniji bio je ogorčen jer se Žude usudio dirnuti u neugodnu temu iz prošlosti – odnos prema romskoj manjini u 19. veku.


     Bravo!

Posebno priznanje za dugometražni igrani film dobila je hrvatska drama “Imena višnje” u režiji Branka Šmita (Schmidt) o dvoje staraca koji se vraćaju u svoje selo nakon što su obnovili ratom razrušenu kuću kako bi nastavili život tamo gde je nasilno bio prekinut.

Šmit je nagrađen za suptilan “rediteljski vez mikrohirurgije ljudske duše kojim se u naizgled ispraznoj, ustajaloj stvarnosti orkanski otkrivaju ponori skrivene ljudske drame, delikatno sugerišući pozitivan stav da nada i svetlost uvek postoje”.

    Imena višnje

Najboljim dokumentarnim filmom proglašen je rumunski  “Toto i njegove sestreAleksandra Nanaua o deci koja pokušavaju da očuvaju porodicu za vreme zatvoreništva njihove majke. Nanau se istakao "rediteljskim pristupom i istrajnim praćenjem likova u situacijama koje bi za većinu ljudi bile nepodnošljive".

Nanauov film, proglašen najboljim dokumentarcem i na nedavnom 21. Sarajevo Film Festivalu, donosi na filmsko platno “dvoje maloletnih heroja koji će, nadamo se, i u stvarnom životu uspeti pobediti krug siromaštva, kriminala i ovisništva. Filmu i njegovim protagonistima želimo sve najbolje”, poručio je žiri, koji su činili Robert Tomić Zuber, Đelo Hadžiselimović i Dana Budisavljević.

     Toto i njegove sestre

Žiri je odgledao 15 dokumentaraca u konkurenciji u kojima je, kako je naveo, video mnogo zanimljivog - od dalekih zemalja sa kojima danas svim delimo sudbinu globalizacije i bankarskih malverzacija, do popularne kulture i vrhunski snimljenih filmova čiji kadrovi oduzimaju dah.

Posebno priznanje VFF-a dobio je dokumentarni film “Pola stoleća diska” reditelja Zvonimira Rumboldta.

Najboljim kratkometražnim igranim filmom proglašen je “Art” u režiji Adriana Sitarua, nagrađen za “ingeniozno i vrlo duhovito preispitivanje etičnosti u filmskom stvaralaštvu, odnosno granica do kojih autori mogu ići u bavljenju nekim vrlo osetljivim društvenim temama”.

     Art

Posebno priznanje za kratkometražni igrani film dobio je “Ostajemo na vezi” u režiji Jana Zabeila, nagrađen za “inventivan pristup filmskoj naraciji u kratkoj formi kojom se pokazuje da vreme snažne filmske metafore nikada nije prošlo”.

Nagradu “Krsto Papić” za životno delo dobila je proslavljena hrvatska glumica Vera Zima.

(SEEcult.org)

Tagovi