U uži izbor za NIN-ovu nagradu za 2015. godinu ušlo je 12 romana, među kojima su tri dosadašnjih dobitnika, ali i tri debitantska.
Petočlani žiri, kojim predsedava Božo Koprivica, dobio je na čitanje čak 179 naslova, objavio je NIN u novom broju.
Među naslovima u užem izboru su tri romana dosadašnjih dobitnika – “Las Sans Pareille” (Agora) Milisava Savića, koji je dobio NIN-ovu nagradu 1991. za “Hleb i strah”, ali ju je vratio, zatim “Islednik” (Laguna) Dragana Velikića, koji je 2007. nagrađen za “Ruski prozor”, te “Anđeo atentata” (Laguna) Svetislava Basare, koji je 2009. dobio NIN-ovu nagradu za “Uspon i pad Parkinsonove bolesti”.
U uži izbor nisu ušli romani još dvoje dobitnika NIN-ove nagrade koji su bili među 38 naslova u širem izboru – “Sonata za lošeg čoveka” (Vulkan) Aleksandra Gatalice (dobitnika 2012. za Veliki rat) i “Sedam života princeze Smilje” (Vukotić media) Gordane Ćirjanić (Sve što oduvek želiš, 2012).
Među romanima u užem izboru za 62. NIN-ovu nagradu su i tri debitantska romana – Vladimir Tabasević, inače najmlađi autor u trećem krugu, nominovan je za roman “Tiho teče Misisipi” (Studio Znak), Ljubomir Koraćević za “Lager” (Književna opština Vršac) i Dejan Tiago-Stanković za “Estoril” (Geopoetika).
U užem izboru su i romani dve autorke – “Park Logovskoj” Dane Todorović (geopoetika) i “Rajska vrata” Ljubice Arsić (Laguna), te romani “I noć se uvukla u njegovo srce” Đorđa Pisareva (Agora), “Osama” Vladimira Kecmanovića (Laguna), “Republika Ćopić” Vuleta Žurića (Službeni glasnik) i “Putnikova ciglana” Radovana Belog Markovića (Srpska književna zadruga).
Ime dobitnika NIN-ove nagrade biće poznato 18. januara, na osnovu odluke žirija koji, uz Koprivicu, čine i Mihajlo Pantić, Jasmina Vrbavac, Tamara Krstić i Zoran Paunović.
Ove godine je žiri dobio gotovo šest puta više romana nego što ih je bilo sredinom 50-ih, kada je NIN-ova nagrada ustanovljena.
Tako je 1956. godine, kada je NIN-ovu nagradu dobio jedini dosadašnji trostruki dobitnik Oskar Davičo, objavljeno 29 romana, a dve godine kasnije, kada je Branko Copić nagrađen za “Ne tuguj, bronzana stražo”, bilo ih je 34. Šezdesete ih je bilo svega 17, a 1971. godine, kada je nagrađen Miloš Crnjanski za “Roman o Londonu”, objavljeno je “više od 40 novih naslova”. Kada je Koprivica, aktuelni predsednik žirija, 1990. godine takođe bio među kritičarima koji su dodelili nagradu Miroslavu Josiću Višnjiću, objavljeno je bilo gotovo 60 romana.
I prošle godine, kao i nekoliko prethodnih, dodelu NIN-ove nagrade obeležila je hiperprodukcija koja nije donela i pobolјšanje kvaliteta srpske književne scene.
NIN-ovu nagradu za 2014. godinu dobio je Filip David za roman “Kuća sećanja i zaborava”, u izdanju Lagune, za koji je kasnije dobio i regionalnu nagradu "Meša Selimović" za najbolji roman objavljen u 2014.
U konkurenciji za NIN-ovu nagradu za 2014. godinu bilo je oko 160 naslova, a u najužem izboru bili su i romani "Sabo je stao" Ota Horvata (KCNS) i "Životinjsko carstvo" Davida Albaharija (Čarobna knjiga), koji je dobio NIN-ovu nagradu za “Mamac” (1996).
NIN-ova nagrada je od 1954. godine do raspada Jugoslavije dodeljivana piscima sa celog prostora bivše države.
Prema pravilima ustanovljenim 2011. godine, u konkurenciji mogu biti romani objavljeni na srpskom jeziku bez obzira na mesto izdavanja.
Jedini trostruki laureat NIN-ove nagrade je Oskar Davičo, a dvostruki su Dobrica Ćosić, koji je i prvi dobitnik, i Živojin Pavlović.
NIN-ova nagrada iznosila je 2014. godine milion dinara, a sponzor je bila Pošta Srbije. Nagrade se dodeljuje i uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
Dobitnici NIN-ove nagrade od 1954. do 2015.
(SEEcult.org)