Razgovor posvećen liderstvu u kulturi biće održan 8. februara u Kulturnom centru Grad, a okupiće profesionalce iz Srbije, regiona i Evrope, koji će predočiti svoje stavove o tom pitanju, te ukazati na izazove sa kojima se lideri u kulturi danas susreću.
U razgovoru će učestvovati: kustoskinja i bivsa direktorka Narodnog muzeja u Beogradu Tatjana Cvetićanin, koja je i predsednica Odbora Balkanske muzejske mreže u Beogradu, direktorka fondacije Kulturanova iz Hrvatske Dea Vidović, menadžerka organizacije Natverkstan iz Geteborga Karin Dalborg, te nezavisni stručnjak za nasleđe i jedna od osnivača Clore Leadership programa u Velikoj Britaniji Karen Knajt. Razgovor će moderirati Višnja Kisić, jedna od osnivača i menadžerka za razvoj Kreativnog mentorstva, suorganizatora te diskusije.
Uvodna izlaganja iz ličnih perspektiva i profesionalnih iskustava ponudiće i alumniji i saradnici Kreativnog mentorstva i Balkanske muzejske mreže: predavač na UNESCO Katedri za kulturni menadžment Goran Tomka, kreativna direktorka Miksera Maja Lalić, Nana Radenković iz dizajn inkubatora Nova Iskra, te Mia David, predavač na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, koordinatorka za međunarodnu saradnju i projekte Muzeja istorije Jugoslavije Katarina Živanović i direktorka GI Group HR Solutions Olga Svoboda.
U razgovoru “Liderstvo u kulturi danas: pogledi, osobenosti, izazovi i potrebe” čuće se pogledi, mišljenja i stavovi koje profesionalci u domenu kulture imaju kada se govori o liderima i liderstvu. Takođe, biće reči o izazovima sa kojima se lideri u kulturi susreću i steknu konstruktivni uvidi u potrebe i mogućnosti za profesionalni razvoj u tom polju.
Pitanje uloge kulture i liderstva u kulturi u današnjem društvu, kako su naveli organizatori, blisko je povezano sa umetničkim inovacijama, slobodom izražavanja i korišćenjem kulture za preispitivanje aktuelnih društvenih i političkih pojava.
Ujedno, pitanje liderstva u kulturi izaziva i oprečne reakcije.
Neki uzdižu društvenu ulogu liderstva u kulturi, smatrajući je pogonom napretka i razvoja kulturnog sektora ("kreiranje radova, projekata i produkcija koje prikazuju spektar različitih mišljenja, osećanja i iskustava i donose energiju ekonomiji i širem društvu"). S druge strane, postoje i protivljenja korišćenju pojma liderstvo u oblasti kulture, smatrajući da je to deo uvođenja neoliberalne i kapitalističke logike u polje kulture i umetnosti.
Program se realizuje u partnerstvu Kreativnog mentorstva, Balkanske muzejske mreže i organizacije Natverkstan iz Švedske, uz podršku Švedskog instituta.
Po završetku debate zvanično će biti otvoren konkurs za treću generaciju učesnika programa “Kreativno mentorstvo” koji traje do kraja februara. Više informacija moguće je naći na sajtu kreativnomentorstvo.com
(SEEcult.org)