Vesti

Oporavak srpskog filma

4. februar 2016.
SEEcult.org
Oporavak srpskog filma
Oporavak srpskog filma

Filmski centar Srbije (FCS) planira u toku februara i marta čak sedam konkursa za sufinansiranje, u ukupnom iznosu od 267,5 miliona dinara, a u drugoj polovini godine namerava da za neke kategorije raspiše još jedan konkurs.

Konkurs za manjinske koprodukcije, za koje će biti izdvojeno 30 miliona dinara, već je objavljen, a slede 15. februara konkursi za razvoj scenarija (2,5 miliona), proizvodnju kratkih igranih filmova (šest miliona) i završne studentske filmove (četiri miliona).

Najveći konkurs – za sufinansiranje proizvodnje domaćih dugometražnih igranih i dokumentarnih filmova, čiji je fond 198 miliona dinara, biće objavljen 29. februara. Upravo u toj oblasti planiran je još jedan konkurs, uz otprilike istu sumu, do kraja godine.

Sredinom i krajem marta biće raspisani konkursi za razvoj tehničke baze, pred-digitalizaciju i digitalizaciju bioskopa (16 miliona), kao i za razvoj projekata domaćih dugometražnih filmova (11 miliona).

U planu su i konkursi za stimulaciju distribucije, gledanosti i kvaliteta, zatim za eksperimentalne, filmove sa zahtevnim sadržajem i video art, za animirane, kratke dokumentarne filmove i za završetak projekata.

Direktor FCS-a Boban Jevtić kaže da se krenulo sa kategorijom manjinske koprodukcije kako bi se izašlo u susret kolegama u regionu.

“Ne postoji pravilo o reciprocitetu, ali se producenti posebno iz komšiluka pozivaju na to. Srpski filmovi su do sada više dobijali od fondova u regionu, nego što smo mi ulagali u koprodukcije. To bi trebalo da se promeni i ja se nadam još jednom konkursu u toj kategoriji do kraja godine”, rekao je Jevtić na konferenciji za novinare 4. februara u FCS-u.

Istučući da je važno da se ponovo uspostave te veze, podsetio je da će u okviru industrijskog programa predstojećeg 44. Festa (od 4. do 6. marta) biti pozvani direktori regionalnih fondova.

“Na istom skupu tema će biti saradnja televizija. Bio sam u Sloveniji, Hrvatskoj i Crnoj Gori. Postoji veliki interes za to”, rekao je Jevtić i pomenuo aktuelnu saradnju HRT-a i RTS-a na seriji o Tinu Ujeviću.

Te aktivnosti su omogućene povećanjem budžeta FCS-a, koji je od Ministarstva za kulturu i informisanje Srbije dobio za 2016. godinu ukupno 600 miliona dinara.

Jevtić računa i na druge izvore finansiranja, na osnovu zakona o audiovizuelnim delatnostima, koji je u pripremi i trebalo bi da zameni Zakon o kinematografiji.

“Ideja je da svi koji imaju interes od srpskog filma – svi emiteri, uključujući javni servis, internet provajderi, kablovski operateri i drugi, izdvajaju veoma mali procenat budžeta - od 0,3 do 0,8 posto, i to bi trebalo da ide direktno u budžet FCS-a”, rekao je Jevtić.

Jevtić je dodao da je tekst zakona završen, sada se prevodi radi slanja u Brisel i mogao bi da bude usvojen do kraja godine.

“Svesni smo da je naplata od emitera dug proces. U Hrvatskoj su čak morali da se tuže oko toga. Međutim, važno je da taj proces započnemo”, istakao je Jevtić.

FCS sredstva očekuje i po osnovu poreskih olakšica za strane producente koji snimaju u Srbiji. Uredba je doneta, ali se čeka da “proradi”, a trenutno se piše pravilnik.

Pored toga, FCS 4. marta otvara kancelariju za potprogram Mediji evropskog programa Kreativna, čiji je Srbija novi član.

Za autore i producente je važno što će moći da konkurišu i ako njihov projekat nije dobio podršku u zemlji.

“Budžet Medija programa je čak 800 miliona evra, ali su uslovi prilično komplikovani, aplikacije idu i na 30 stranica. FCS je za Kancelariju angažovao ljude koji su stručni u tome, a imaće i dodatni trening na predstojećem Berlinalu”, najavio je Jevtić.

Inače, FCS je pripremio svoj novi sajt, koji treba da proradi do kraja meseca. Autori su Zoran Janković i Đorđe Bajić, a biće spoj esnafskih obaveštenja, informacija, intervjua, kritka i filmofilije. Domaći filmovi će se pratiti u svim fazama, od pretprodukcije do kraja rada, a što je posebno važno - dvojezično (na srpskom i engleskom), tako da će moći da ih prate i strani producenti.

(SEEcult.org)

Tagovi