Vesti

Jedinstvo u mnoštvu

14. mart 2016.
SEEcult.org
Jedinstvo u mnoštvu
Jedinstvo u mnoštvu

Izložba “Od apstrakcije do figuracije” grupe poljskih umetnika, pripadnika različitih generacija i poetika, kojima je zajednički specifičan pristup mediju grafike, virtuoznost i istraživački pristup realizaciji umetničkog dela, biće otvorena 17. marta u Galeriji Centra za grafiku u Beogradu.

Predstaviće se umetnici iz Lođa Miroslav Pavlovski (Mirosław Pawłowski, 1957), Pavel Kvijatovski (Paweł Kwiatkowski, 1981), Tomaš Kukavski (Tomasz M. Kukawski, 1957) i Zbinjek Janaček (Zbyněk Janáček, 1957).

Prema navodima Kvijatovskog, izložba “Od apstrakcije do figuracije” predstavlja “živ dokaz” verodostojnosti pojma “jedinstvo u mnoštvu” koji je još pre pola veka osmislio Vitkjevič (Sve čini jedinstvo. Između tebe i čitavog postojanja nema jaz koji stoji između celine i dela).

Glavni motivi izložbe su suprotnost i dvojnost, mnoštvo i različitost.

Prikazuje pre svega predstavu različitih pristupa umetnosti i oblicima izražavanja.

Radovi svakog umetnika se odlikuju osobenim stilskim i formalnim odlikama, i što je čak značajnije, prisustvom njihovih jedinstvenih umetničkih ličnosti, temperamenata i individualnosti. Izložba se može razumeti kao putovanje koje počinje minimalističkim geometrijskim apstrakcijama Zbinjeka Janačeka. Potom se nastavlja simboličkim i metaforičkim linorezima Tomaša Kukavskom, te grafikama Miroslava Pavlovskog i njegovih zagonetnih, uzdržanih i dehumanizovanih, ali višeznačnih lica/maski. Na kraju tog putovanja su printovi sa prikazima modernog čoveka Pavela Kvijatkovskog, koji su najrealističniji od svih u toj grupi izloženih dela.

Ono što povezuje sva ta dela su umetničke grafike – jedinstven fenomen na polju savremene umetnosti. Jedinstvo postoji i zahvaljući činjenici da su Kukavski, Pavlovski i Kvijatkovski duboko ukorenjeni u tradiciji poljske umetničke grafike, dok je Janacek snažno povezan sa poljskom zajednicom grafičkih umetnika.

Izložba će biti otvorena u Galeriji centra za grafiku do 29. marta.

(SEEcult.org)

Tagovi