Umetnici Igor Eškinja, Neli Ružić i Vesna Mačković dobitnici su T-HTnagrade@MSU.hr, koja je svečano dodeljena 22. marta u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu, a predstavlja najznačajniji otkupni vid podrške savremenoj umetnosti u Hrvatskoj.
U konkurenciji oko 40 umetnika, Eškinja je dobio prvu nagradu u iznosu od 50.000 kuna - za rad “Arhitektura optimizma”, koji predstavlja, kako je navedeno u obrazloženju, suptilan prikaz i originalan komentar društveno-političkih pojava tranzicije u Hrvatskoj.
Umetnik zapažene međunarodne karijere, Eškinja na jedinstven način koristi vizuelni materijal snimljen u riječkim stambenim naseljima nastalim 70-ih godina, te u pariskom predgrađu Vitri Sur Sen. Obe urbanističke celine su velike spavaonice izgrađene u vreme visokog modernizma. U riječkoj se stanovništvo kontinuira¬no smanjuje, a pariska je vitalna i živa. Propast industrije, jednog od glavnih pokretača privrednog i društvenog razvoja grada, kao rezultat loše politike, te mutnih poslova tranzicije i privatizacije u 90-im, ostavlja nesagledive posledice na stanovnike, ali i na urbanu sliku grada. Ono što je nekada bilo znak napretka i prosperiteta, sada deluje uznemirujuće zbog ispražnjenosti i zapuštenosti. Fragmente preuzete iz stvarnosti Eškinja transponuje u novu vizuelnu situaciju, visoko estetizovanim jezikom, utišanom gestom.
Igor Eškinja, Arhitektura optimizma
Druga nagrada, u iznosu od 45.000 kuna, pripala je Neli Ružić za rad “Stolen Future” – intevenciju realizovanu u sklopu građanske kampanje za zaštitu trogirskog motela istaknutog arhitekte Ivana Vitića, usredsređenu na devastiranu arhitekturu pomoću medija svetla. Različitim bojama umetnica je osvetlila otvore šest zapuštenih bungalova po kojima je Motel Trogir naročito poznat. Minimalističkim i nadasve poetičkim gestom, intervenisala je u povesne ostatke modernističke arhitekture, simbole turističkog i privrednog prosperiteta, a danas ruševine modernističkih utopija. Na originalan način Neli Ružić je, kako je naveo žiri, istakla potrebu obnove zapuštenih i zaboravljenih arhitektonskih ostvarenja socijalističkog modernizma, te osećanje praznine sadašnjosti, stanje odsutnosti i propadanja. Svetlo je nakratko stvorilo privid svečanosti i prisutnosti, mogućnosti ostvarenja izgubljenih potencijala.
Neli Ružić, Stolen Future
Treća nagrada, uz iznosu od 40.000 kuna, dodeljena je Vesni Mačković za “Pozdrav”.
Vesna Mačković doselila se u Sisak 1990. godine, kao 15-godišnjakinja, ali su joj bolest i izolovanost onemogućili da uspostavi komunikaciju s gradom i stanovnicima. Nakon 13 godina, izlazi iz izolacije, ali u gradu su potpuno nove okolnosti - grad je opustošen ratom, industrija je uništena i teške privredne okolnosti izazivaju depresiju i prazninu kod sugrađana. Odlazak iz tog grada doneo joj je kratkotrajno olakšanje, ali je i dalje razmišljala o građanima i njihovim životnim sudbinama.
Performansom koji izvodi u prostoru napuštene Željezare Sisak, ponovno se vraća, ali samo kako bi pokazala da se mogu prevladati poteškoće i privremena ograničenja.
Vesna Mačković, Pozdrav
“Suočila nas je sa ličnim telesnim ograničenjima, ali i snagom da ih odlučnošću duha prevlada i krene dalje, ne obazirući se na prošlost i trenutne poteškoće. Mesto napuštene železare, mizanscen je njenog potresnog i dubokog obračuna sa svim ‘duhovima’ iz prošlosti, kako na ličnoj, tako i kolektivnoj razini. Zaključak priče je katarzično oslobađanje kroz težak put vlastitog sazrevanja i rasta. Iako na trenutke uznemirujuća, svakog dotiče snagom istine i iskrom nade”, navedeno je u obrazloženju.
Posebna priznanja dodeljena su za izuzetna ostvarenja: Tanji Dabo, Ladi Sega i umetničkom dvojcu Borku Vukosavu i Marini Paulenko.
Eškinji je nagradu uručila zamenica gradonačelnika Zagreba Vesna Kusin, koja je poželela da za desetu godišnjicu T-HTnagrade@msu bude organizovana izložba svih radova koji su postali deo zbirke MSU-a.
Neli Ružić nagradu je uručila direktorka korporativnih komunikacija T-HT-a Nina Išek Međugorac, koja je naglasila da kompanija Hrvatski Telekom prepoznaje prave vrednosti i zato već godinama podržava savremenu umetnost. Vesni Mačković nagradu je uručila direktorka MSU Snježana Pintarić.
Na deveti konkurs za THTnagradu@MSU.hr pristigla su bila 172 rada, od kojih je stručni žiri odabrao 38 za izložbu i trku za tu najprestižnije otkupnu nagradu za recentno vizuelno umetničko stvaralaštvo.
Eškinja je, uz Jelenu Blagović i Gorana Petercola, učestvovao po pozivu.
Radove je odabrao međunarodni stručni žiri, koji su činili, uz Snježanu Pintarić (predsednica), i kustos Rainald Schumacher (Office for Art) iz Berlina, nezavisni kustos Marco Scotini iz Milana, fotografkinja Sandra Vitaljić, profesorka Akademije dramske umetnosti u Zagrebu, muzejska savetnica, pomoćnica direktorke i voditeljka Odeljenja zbirki i Zbirke skulptura MSU-a Nataša Ivančević.
Izložba je otvorena u MSU do 26. marta, a publika ima priliku da izabere i svog laureata koji će dobiti 10.000 kuna, dok će najsrećniji posetilac dobiti tablet.
*Foto: MSU
(SEEcult.org)