Vesti

Svetski intelektualci protiv revizionizma Hasanbegovića

24. maj 2016.
SEEcult.org
Svetski intelektualci protiv revizionizma Hasanbegovića
Svetski intelektualci protiv revizionizma Hasanbegovića

Grupa istaknutih evropskih i svetskih intelektualaca poručila je da u Evropi nema mesta politici koju zastupa hrvatski ministar kulture Zlatko Hasanbegović, koga je optužila za istorijski revizionizam i osporavanje temeljnih evropskih vrednosti.

U otvorenom pismu javnosti, koje je objavio francuski Liberasion, više od 20 teoretičara, filozofa, umetnika, istoričara, književnika i političara, među kojima su i radikalni levičari i konzervativci, opisalo je Hasanbegovića kao istorijskog revizionistu i apologetu kolaboracionističkog ustaškog režima za vreme Drugog svetskog rata.

Optužujući Hrvatsku da odstupa od temeljnih vrednosti Evropske unije, potpisnici su naveli da nova hrvatska vlada ne poštuje obaveze koje ima kao članica EU, navodeći kao primer niz izjava Hasanbegovića u vezi sa ustaškim režimom i negiranjem značaja antifašizma koji je svojevremeno opisao kao floskulu. Podsećajući i na žrtve ustaškog režima i posebno na strahote koncentracionog logora Jasenovac, u kojem je ubijeno najmanje 83.000 Srba, Jevreja, Roma, kao i bosanskih Muslimana i Hrvata, potpisnici pisma naveli su da je taj logor, nazvan balkanskim Aušvicem, bio pritom samo simbol užasa koje su kolaboracionističke vlasti NDH počinile na mnogim drugim mestima masovnih zločina.

Ministar Hasanbegović, kako su konstatovali, pokušava da diskredituje borbu protiv fašizma, osporavajući temeljne istine i vrednosti u Evropi.

Navodeći da Hasanbegović nije izabran na osnovu stručnosti u području kulture, već zbog promovisanja ideologije koju zastupa, potpisnici pisma naveli su da na to ukazuju i prvi koraci koje je preduzeo po dolasku na čelo Ministarstva kulture, počev od ukidanja Komisije za neprofitne medije, preko otpuštanja novinara HRT-a koji mu nisu naklonjeni, do pritisaka na članove Agencije za elektronske medije i ignorisanja problema na koje je u tom pogledu ukazao i OEBS.

Ustajući u odbranu zajedničkih evropskih vrednosti, potpisnici pisma poručili su da je neprihvatljivo da država članica EU zastupa bilo kakvu ekskluzivnu ideologiju i promoviše istorijski revizionizam.

“Moramo mobilisati svoje snage kako bi obuzdali takva kretanja u Hrvatskoj koja su deo zabrinjavajućeg trenda u Centralnoj i Istočnoj Evropi”, poručili su potpisnici pisma, pozivajući na zajedničko delovanje protiv ideologije i revizionizma koje zastupa Hasanbegović, jer takvim stavovima, kako su naglasili, nema mesta u Evropi i Hrvatskoj.

“To nije pitanje mišljenja ili političkog senzibiliteta, već izraz naše posvećenosti fundamentalnim vrednostima na kojima je zasnovan evropski projekat”, poručili su potpisnici pisma, koje bi trebalo da bude začetak šire akcije protiv politike koju zastupa Hasanbegović.

Među prvim potpisnicima su: italijanski pisac i nobelovac Dario Fo, italijanski filozof i radikalni levičar Antonio Negri, konzervativni francuski filozof Alen Finkelkro, američka filozofkinja i profesorka Berklija Džudit Batler (Judith Butler), bivša kanadska premijerka Kim Kembel (Campbell), bivši španski ministar spoljnih poslova Migel Angel Moratinjos (Miguel Ángel Moratinos), profesor filozofije na univerzitetima u Parizu i Londonu Etjen Balibar (Etienne Balibar) iz Francuske, belgijska profesorka političke teorije na Univerzitetu Vestminster Šantal Muf (Chantal Mouffe), sociološkinja i profesorka na Univerzitetu Kolumbija i Londonskoj školi ekonomije Saskia Sasen (Saskia Sassen), američka filozofkinja i feministkinja Nensi Frejzer (Nancy Fraser), kao i lovci na naciste Beata i Serž Klarsfeld.

Pismo su potpisali i bosanskohercegovački reditelj i oskarovac Danis Tanović iz BiH, direktor Inicijative mladih za ljudska prava u Hrvatskoj Mario Mažić i hrvatska glumica Urša Raukar, koja je i među pokretačima inicijative Kulturnjaci 2016 za smenu Hasanbegovica, koju je podržalo više od 4.200 kulturnih radnika i umetnika u Hrvatskoj, kao i brojni intelektualci iz regiona, Evrope i sveta. 

Hasanbegović je imenovan za ministra kulture u ime HDZ-a uprkos burnim reakcijama u javnosti koje su prethodile formiranju nove hrvatske vlade krajem januara ove godine.

*Foto: Izjava Hasanbegovića na zgradi Ministarstva kulture Hrvatske - jedna od akcija Queer Zagreb sezone

(SEEcult.org)

Tagovi