Vesti

Prvo su došli po Asanža…

15. jun 2016.
SEEcult.org
Prvo su došli po Asanža…
Prvo su došli po Asanža…

Globalni događaj “Prvo su došli po Asanža”, koji slavi uzbunjivače i slobodu izražavanja, biće održan 19. juna istovremeno u deset gradova širom sveta u trenutku kada započinje peta godina od kada je osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž u azilu u ekvadorskoj ambasadi u Londonu. Beograd je među gradovima koji učestvuju u tom globalnom događaju, tokom kojeg će se Asanž obratiti video linkom i publici novog izdanja Filozofskog teatra u Narodnom pozorištu.

Asanž će se uživo obratiti javnosti iz ambasade Ekvadora, koja je pod policijskom opsadom.

Među učesnicima tog globalnog događaja najavljeni su i Peti Smit, Brajan Ino, Pi Džej Harvi, Laibach, Noam Čomski, Janis Varufakis, Ai Vejvej, Vivijan Vestvud, Majkl Mur, Ken Louč, Slavoj Žižek, Edgar Moren, Bernard Stigler, Franko Bifo Berardi, Baltazar Garzon, Ejmi Gudman, Ignjacio Ramonet, Kris Hedžes, Žan Mišel Žar, Evgenij Morozov, Angela Rihter, predstavnik UN Alfred de Zajas

Simultani događaji u Centru “Pompidu” u Parizu, teatrima “Folksbine” u Berlinu i “Bozar” u Briselu, Circulo de Bellas Artes u Madridu, na Nedelji mode u Milanu, kao i u Narodnom pozorištu u Beogradu, započeće “Asanžovu nedelјu” koja obuhvata i događaje u Nјujorku, Kitou, Buenos Ajresu i Montevideu.

U Bozaru će biti pokretači pokreta DiEM25 (Democracy in Europe Movement) bivši grčki ministar finansija Janis Varufakis i hrvatski filozof Srećko Horvat, koji je i inicijator Filozofskog teatra.

Prvo su došli po Asanža, onda su došli po Čelzi Mening, onda su došli po Edvarda Snoudena… Ko je sledeći? To pitanje postavljaju organizatori globalnog događaja, podsećajući da se 19. juna navršava 2.022 dana od kada je Asanž zatočen bez ikakve optužbe.

Iako je Radna grupa UN za nezakonita pritvaranja nedavno zaključila da je Asanž protivpravno pritvoren, a više od 500 organizacija za ljudska prava, pravnih stručnjaka i profesora, bivših zvaničnika UN i nobelovaca potpisalo pismo švedskoj i britanskoj vladi sa zahtevom da ispoštuju odluku UN i puste ga na slobodu, Asanž i dalje živi u ekvadorskoj ambasadi u Londonu u strahu da bi mogao da bude izručen SAD.

Uskraćivanje njegove slobode, kako je navedeno, dešava se u kontinuitetu od 7. decembra 2010. godine, kada je prvobitno uhapšen u Britaniji.

Britanski reditelј Ken Louč, ovogodišnji dobitnik Zlatne palme u Kanu, ističe da se priklјučio tom događaju zato što je britanski “pravni sistem izmanipulisan i drži jednog hrabrog čoveka u izolaciji”. Louč smatra i da svi koji brinu za slobodu informisanja treba da insistiraju da se pretnje protiv Asanža povuku.

“Mora mu se omogućiti da napusti svoje sklonište, bez straha da će ga deportovati ili isporučiti onima koji mu žele zlo”, poručio je Louč.

Publika će u Narodnom pozorištu u Beogradu moći da prati događaj od 20.30 časova. Pored direktnog uklјučenja Asanža, imaće priliku uživo da čuje i postavi pitanja Vikiliksovoj advokatkinji Renati Avili sa kojom će razgovarati Maja Pelević.

Događaj će moći da se prati i na sajtu freeassangenow.org

Više informacija o Asanžovom pritvoru moguće je naći na justice4assange.com

(SEEcult.org)

Tagovi