Niz objekata u Savamali srušeno je na volšeban način, što je izazvalo burne reakcije u javnosti, a posebno informacije da su maskirane osobe u noći 25. aprila lišavale slobode kretanja i maltretirale građane na uglu Hercegovačke i Mostarske ulice. Tim povodom se gradonačelniku Siniši Malom obratio 27. aprila poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, koji je saopštio da je neprihvatljiv i "potpuno neadekvatan" odgovor koji je u međuvremenu dobio od gradonačelnika da u tim aktivnostima “nisu učestvovale nadležne gradske službe”.
Navodeći da je neprihvatljivo da gradska vlast smatra dovolјnim da o događaju takve vrste i sa takvim posledicama obavesti javnost o tome da ona ne zna ništa, osim da “nisu učestvovale nadležne gradske službe”, Šabić je naglasio u saopštenju da je posebno neprihvatlјivo da “u vezi sa pravom javnosti da zna sve informacije o tom ružnom događaju gradonačelnik upućuje Poverenika ‘da se obrati nadležnima’”.
Poverenik je naveo i da je već obavio razgovore i sa ministrom unutrašnjih poslova i sa državnom tužitelјkom i od njih dobio uveravanja da će u okviru svojih nadležnosti preduzeti sve mere za rasvetlјavanje tog slučaja. Takođe, istakao je da bi gradska vlast, nezavisno od njegovog poziva i od toga šta će preduzeti MUP i Tužilaštvo, “morala biti svesna činjenice da građanima, u čije ime vrši vlast i raspolaže komunalnom policijom, ona sama duguje neuporedivo više informacija od te da o događaju koji je krajnje zabrinjavajući, i sa stanovišta zakonitosti i sa stanovišta lјudskih prava, ona ‘nije učestvovala’”, navedeno je u saopštenju na sajtu poverenika.
Gradonačelnik Siniša Mali naveo je prethodno u odgovoru povereniku da “nijedna gradska služba nije postupala navedene večeri, niti su predstavnici neke od gradskih službi bili na terenu te večeri na navedenoj lokaciji”.
“Dakle, potvrđujem da Grad Beograd nema nikakve veze sa događajem o kome ste obavešteni od građana. Lično smatram da navodi iz Vašeg dopisa upućuju na to da je potrebno obratiti se državnim organima u čijoj je isključivoj nadležnosti postupanje po ovakvim informacijama”, naveo je Mali u odgovoru Šabiću, preneo je Beoinfo.
Poverenik je pismom gradonačelniku prethodno pozvao gradske vlasti da objave sve relevantne informacije o okolnostima pod kojima je u noći 25. aprila izvedeno rušenje dela Savamale na prostoru koji se nalazi na uglu Hercegovačke i Mostarske ulice.
Poverenik je naveo da je dobio od građana informacije da je tridesetak lјudi, koji su bili maskirani, sa "fantomkama" na glavama i naoružani palicama, sprovelo sa tri bagera rušenje objekata koje su koristili privatni korisnici u površini od oko 1000 kvadratnih metara. Prethodno su, kako je navedeno u pismu, vezali noćnog čuvara i oduzeli mu mobilni telefon.
Prema istim informacijama, policija, iako pozvana, odbila je da izađe na uviđaj, upućujući građane na komunalnu policiju, uz obrazloženje da je komunalna policija u tom rušenju i učestvovala. Komunalna policija je, s druge strane, demantovala navode policije, naveo je poverenik u pismu Malom, u kojem je naglasio da je od velikog javnog značaja da gradske vlasti objavlјivanjem informacija otklone dileme u vezi sa tim događajem, a da - ukoliko se potvrde sumnje u nezakonito postupanje, odnosno kršenje lјudskih prava, preduzmu mere protiv odgovornih aktera.
Povodom interesovanja javnosti za nova rušenja na istoj destinaciji, uključujući centar za prihvat izbeglica “Miksalište”, poverenik je pozvao gradske vlasti da ubuduće informacije o rušenjima objavlјuju na proaktivnoj osnovi.
Rušenje objekata u Savamali izazvalo je veliko interesovanje i na društvenim mrežama, a posebno svedočenje muzičara Miloša Đorđevića koji je na svom Fejsbuk profilu objavio da su ga ljudi sa maskama držali i maltretirali na parkingu blizu Savanove i Savamale, gde je parkirao auto posle svirke.
U međuvremenu je 27. aprila srušeno i “Miksalište”, kroz koje je od avgusta 2015. godine prošlo više od 110.000 izbeglica sa Bliskog Istoka, a i proteklih dana ih je bilo po nekoliko stotina dnevno, uprkos tome što je zvanično zatvorena tzv. balkanska ruta.
Prema navodima organizacije Mikser, koja je inicirala i vodila sa volonterima “Miksalište”, rušenje tog prihvatnog centra za izbeglice naloženo je zbog projekta “Beograd na vodi”.
“Mi i dalje ne verujemo da je tako nešto moguće, čak i u zemlji Srbiji. Pokušali smo da razumemo, shvatimo, odakle ta brzina, odakle i zašto ta i tolika čizma, gde smo to mi pogrešili baveći se humanitarnim radom. Još pre par meseci smo samoinicijativno najavili da ćemo se seliti sa ove lokacije, početkom juna, pokušavajući da razumemo tajanstveni projekat ‘Beograd na vodi’, i njegove zakonitosti. Pokušali smo da izbegnemo slučaj ‘Dvorištance’, da elegantno povučemo i napravimo neko novo Miksalište negde drugde, bez preteće senke velikog projekta”, naveo je u saopštenju direktor Miksera Ivan Lalić.
*Foto: Miksalište
(SEEcult.org)