Vesti

Jubilarni, 50. Bitef

13. jul 2016.
SEEcult.org
Jubilarni
Jubilarni

Jubilarni, 50. Beogradski internacionalni teatarski festival (Bitef) prikazaće u glavnom programu 12 predstava iz devet zemalja – od regiona preko Evrope do Kine i Libana, prema izboru umetničkog direktora Ivana Medenice i selektorke Anje Suše, a biće održan od 24. septembra do 2. oktobra na više scena u Beogradu pod sloganom “Na leđima mahnitog bika” koji ukazuje na današnje nevesele prilike u Evropi i poziva na ispitivanje njihovih uzroka. U okviru 50. Bitefa, biće održan i 28. Kongres Međunarodne asocijacije pozorišnih kritičara (IATC).

Tematsko-problemska linija 50. Bitefa odnosi se na katastrofu izbeglica, zatvaranje granica, podizanje zidova, evropski izolacionizam, neokolonijalni odnos zapadne prema drugim kulturama i društvima, ali predstave ne tretiraju te teme samo na direktan način, već ih i istražuju, problematizuju i osvetljavaju njihove uzroke, rekao je Medenica 13. jula na konferenciji za novinare u Skupštini grada Beograda, koja je osnivač Bitefa.

Obrazlažući programski koncept i selekciju, koju potpisuje sa Anjom Suša, Medenica je podsetio da se Beograd - u vreme kada su Mira Trailović i Jovan Ćirilov osmislili Bitef, nalazio između Istoka i Zapada, te je postao mesto susreta umetnika iz ideološki podeljenog sveta. Danas je ponovo između - sada severa i juga, bogatih i siromašnih, limes kojim prolazi more očajnih izbeglica, rekao je Medenica.

“Svedoci smo da je bik koji na svojim leđima nosi Evropu - pomahnitao. Ipak, Anja i ja smatramo da društvene okolnosti ne treba da budu frustracija, već podsticaj da Beograd ponovo bude mesto susretanja, razmene i solidarnosti između različitih kultura”, rekao je Medenica, koji je ranije već predstavio deo programa Bitefa u Berlinu, i u Rijeci.

U skladu sa koncepcijom 50. Bitefa, zastupljene su predstave libanskih, kineskih, afričkih, singapurskih i indonežanskih umetnika, a drugi razlog za selekciju, kako je rekao Medenica, jeste želja da se Bitef vrati svom izvornom međunarodnom karakteru, prevazilazeći evropski okvir koji је dominiraо poslednjih godina

Na svečanom otvaranju 25. septembra u Narodnom pozorištu u Beogradu nastupiće Plesno pozorište Tao iz Pekinga sa predstavom savremene igre “6 & 7”, koju koreografski potpisuje Tao Je.

Burg teatar iz Beča učestvuje sa “Urnebesnom tamom” prema tekstu mlade zvezde Volframa Loca, u režiji Dušana Davida Paržižeka, a iz Berlina dolazi Šaubine am Leniner Plac sa predstavom “Saosećanje. Povest o mašinkama”, čiji je autor i reditelj Milo Rau, te produkcija Gintersdorfer/Klasen, koji zajedno potpisuju režiju predstave “Ambasador: Nemačko-zapadnoafrički komad sa pevanjem”.


  Kineska predstava 6 & 7, Tao Jo

Najavljena je i produkcija Čoja Kafaija (Nemačka/Singapur) “Softmachine: Rianto + Sijao Ke x Cihan”, u režiji Kafaija.

Bitefova predstava biće “Sloboda je najskuplja kapitalistička reč” srpskih autorki Maje Pelević i Olge Dimitrijević, koje su projekat realizovale nakon turističke posete Severnoj Koreji.

Ešel 1:1 iz Pariza izvešće “Svitu br. 2”, čiji koncept potpisuju kolektiv Enciklopedija reči i Žoris Lakost, koji je i kompozitor i reditelj.

Stanica Servis za savremeni ples iz Beograda izvešće predstavu “Samo mojeAne Dubljević i Igora Koruge.

Produkcija Rabija Mruea iz Bejruta gostuje predstavom “Jašući oblak”, čiji je Mrue autor i reditelj.


  Burg teatar iz Beča, Urnebesna tama

Na programu su i “RodoljupciNarodnog pozorišta u Beogradu, prema tekstu Jovana Sterije Popovića, u režiji Andraša Urbana, a u završnici, 2. oktobra, HNK Ivana pl. Zajca iz Rijeke izvešće predstavu “Nad grobom glupe Evrope” prema tekstu Sebastijana Horvata i Milana Markovića Matisa, u režiji Horvata.

Kao prolog, 24. septembra u Bitef teatru Teatr Polski iz Bidgošća (Poljska) izvešće predstavu “Kantor Downtown”, koja se bavi kultnom predstavom Tadeuša KantoraMrtvi razred”, učesnicom 10. Bitefa. Autori su Jolanta Janičak, Joana Krakovska, Magda Mošijevič i Viktor Rubin.

Medenica je podsetio da je, uz kulturnu raznovrsnost i društvenu osvešćenost, određujuća odlika Bitefa od početka bilo traganje za novim pozorišnim tendencijama. Dok je 60-ih i 70-ih godina 20. veka dosta lako mogao da se razlikuje umetnički novum od tradicionalnih formi, Medenica je rekao da je danas, kada je i postmoderna već prohujala, to mnogo teže. Istakao je da Bitef, međutim, ne sme da ustukne, već treba da stalno preispituje samu mogućnost mišljenja novuma u savremenom teatru i izvođačkim umetnostima.


  Teatr Polski, Kantor Downtown

Ispitivanje novih pozorišnih tendencija na 50. Bitefu, kako je najavio Medenica, odnosiće se na osvešćivanje činjenice da je u savremenoj umetnosti sve prisutnija hibridizacija formi, žanrova i stilova, pa će na programu biti projekti iz oblasti dramskog pozorišta, savremenog plesa, dokumentarnog teatra, predavanje-performans, video instalacija...

U tom smislu biće održana konferencija u okviru kongresa IATC-a na temu “Novo i globalno pozorište: Između komodifikacije i umetničke nužnosti”.

Predsedavaće Savas Patsalidis (Grčka), glavni i odgovorni urednik časopisa Critical Stages, a uvodničari će biti ugledni teatrolozi Erika Fišer Lihte (Nemačka) i Žorž Bani (Francuska).

Medenica je naglasio da će se ideja novuma artikulisati i na simboličkom planu, jer u glavnom programu jubilarnog Bitefa neće biti stranih reditelja i koreografa koji su već učestvovali, nego samo novih autorskih imena. Sećanja na dugu, prebogatu i nemerljivo značajnu istoriju Bitefa, kako je dodao Medenica, ostvariće se u pratećim programima, uz konferencije, tribine, čak četiri izložbe… Funkciju “omaža” ima i predstava iz prologa “Kantor Downtown”.

Povodom jubileja, biće organizovana međunarodna konferencija “Bitef i kulturna diplomatija: pozorište i geopolitika”, kojom će predsedavati profesorka Milena Dragićević Šešić sa Fakulteta dramskih umetnosti.


  HNK Ivana pl. Zajca iz Rijeke, Nad grobom glupe Evrope

Koselektorka Suša izjavila je da je priprema jubilarnog izdanja bila svojevrsan izazov, jer je teško kada festival traje pola veka ponuditi nešto još svečanije nego inače.

“Bitef sam uvek, još dok sam bila samo publika, tretirala kao veliku svečanost. U 50 godina njegovog trajanja tu se moglo videti sve ono što je obeležilo savremeno pozorište i što je ušlo u teatarske enciklopedije”, rekla je Anja Suša, koja je podsetila da ju je u selektorski tim pozvao još 2006. godine jedan od osnivača i dugogodišnji umetnički direktor Bitefa Jovan Ćirilov, te potvrdila ranije objavljenu odluku da se “posle divnih i teških deset godina” povuče sa tog mesta nakon jubilarnog izdanja festivala.

Sekretar za kulturu Beograda Vladan Vukosavljević istakao je da je 50. Bitef veliki datum i da pola veka tradicije govori u prilog činjenici koliko su značajni teatarski poslenici sa entuzijazmom, ljubavlju i trudom uspevali da Beograd desetak dana svake jeseni bude evropska pozorišna prestonica. 

“Bitef je, naročito prvih decenija, bio prozor u svet, a danas je možda i ogledalo, u simboličkom smislu, da vidimo gde je naš pozorišni život, da se samerimo sa svetom i da nešto naučimo”, rekao je Vukosavljević, ocenivši da je program 50. Bitefa izuzetno dobro koncipran i da će biti jedan od najznačajnijih u poslednjoj dekadi. Kao posebno važno, istakao je kongres sa više od sto najznačajnijih pozorišnih kritičara iz celog sveta.

Grad Beograd izdvojio je za Bitef maksimalno moguću sumu - 20 miliona dinara, uz osam miliona za kongres IATC-a, rekao je Vukosavljević i zahvalio Ministarstvu kulture i informisanja Srbije koje je dalo 15 miliona, kao i ambasadama i stranim kulturnim centrima koji su pomogli sa još dva miliona.


   Stanica, Samo moje

Ministar kulture Ivan Tasovac istakao je da je Bitef primer institucije koja diše sa vremenom, a da ove godine nudi umetnički i produkciono relevantnu manifestaciju.

“50. Bitef je veliki jubilej i praznik. Obaveza je naše generacije da oda počast onima koji su ga stvarali, a zatim čuvali i branili, čak i kada ga je bilo teško braniti”, rekao je Tasovac, pominjući i 50 generacija publike koja je “uvek bila bitan motor - i kada aplaudira, i kada negoduje”.

Bitef je, kako je rekao, i u prvom, i u drugom slučaju postizao svoj cilј, a to je da niko ne sme da ostane ravnodušan. “Ne dozvoliti da publika ostane ravnodušna je preduslov da na pravi način edukujete novu publiku”, istakao Tasovac.

Tasovac je primetio da je važno što dolazak vrhunskih umetnika i njihov susret sa publikom, kao i sa domaćim umetnicima i institucijama, znači razmenu iskustava i otvara mogućnosti saradnje. Bitef istovremeno, uz negovanje vrhunskog kvaliteta, mora preduzimati i rizike, predstavljati nove produkcije i nove forme, rekao je Tasovac.

“Bitef je više od festivala. Bitef 21. veka vidimo i kao prostor za reformu našeg pozorišnog života”, izjavio je Tasovac.

Novina Bitefa je da će predstave biti igrane u dva termina (od 19.30 i 21.30 sati), koji ravnopravno čine glavni program, a uvedeni su radi lakše orijentacije publike. Predstave u prvom terminu pripadaju velikoj festivalskoj ili repertoarskoj produkciji, iza njih stoje poznati teatri, trupe i u svetu nagrađivani umetnici, a one kasnije uveče su nešto kamernije, više eksperimentalne i otkrivaju za ovu sredinu manje poznate autore i trupe.

Predstave će biti igrane u Bitef teatru, Narodnom pozorištu, Jugoslovenskom dramskom, Atelјeu 212, Domu omladine, Pozorištu na terazijama i u Madlenianumu.

Vizuelni dizajn za 50. Bitef uradila je agencija New Moment, prema idejnom rešenju pobednice konkursa Jane Miševe iz Makedonije. Ona je kreirala plakate koji kombinuju glavu bika i ljudska lica u tri verzije, uslovno rečeno - afričko, azijsko i evropsko lice.

Festivalski sajt je bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org za kulturu jugoistočne Evrope.

(SEEcult.org)

Tagovi