Vesti

Identitet Šugavog papagajčića

30. novembar 2016.
SEEcult.org
Identitet Šugavog papagajčića
Identitet Šugavog papagajčića

Insitut Servantes u Beogradu obeležio je 200 godina od objavljivanja prvog hispanoameričkog romana “El Periquillo Sarniento” meksičkog pisca Hosea Hoakina Fernandesa de Lisardija otvaranjem izložbe “Identitet Šugavog papagajčića” sa radovima studenata Filološko-umetničkog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu.

Jubilej romana “El Periquillo Sarniento” (Šugavi papagajčić) poslužio je kao inspiracija za književno-umetnički projekat “Šugavi papagajčić: pikaro iz Meksika u svetu umetnosti”, čiji je cilj preispitivanje odnosa umetnosti i književnosti isticanjem različitih načina prikazivanja iste teme. Rezultat projekta je izložba sačinjena od 20 studentskih radova, koja je u galeriji Instituta Servantes otvorena do 20. decembra.

“Kako roman ’El Periquillo Sarniento’ još uvek nije preveden na srpski jezik, studenti Odseka za primenjenu i likovnu umetnost nisu bili u mogućnosti da se direktno upoznaju sa ovim delom. Zbog toga je sa njima organizovan niz zanimljivih susreta na kojima se razgovaralo o tome koji je roman u pitanju, u kojem kontekstu je nastao, ko je bio njegov autor, koje su teme i ideje izražene u romanu”, kazala je na otvaranju izložbe prof. dr Mirjana Sekulić sa Katedre za hispanistiku FILUM-a, saopštio je Insitut Servantes. “Tako se kao najznačajnija u romanu iskristalisala ideja identiteta, kako ličnog, tako i nacionalnog identiteta Meksika s početka XIX veka”, dodala je ona.


 Đorđe Slavković

Studenti su bili podstaknuti da razmišljaju o ovoj temi i da, polazeći od romana “El Periquillo Sarniento”, svoje razmišljanje pretoče u najrazličitije umetničke forme. Susret sa tim književnim delom starim dva veka doneo im je nova iskustva, tvrdi profesorka Milena Belenzada sa Odseka za primenjenu i likovnu umetnost FILUM-a.

“Ono što je bilo posebno zanimljivo jeste to da su studenti odmah uočili da je ovaj roman veoma savremen, da opisuje i prikazuje u romanu nešto što je sasvim moguće primeniti na našu današnjicu”, navela je Milena Belenzada i dodala da se iz toga iskristalisala tema identiteta, nacionalnog i ličnog.

Inspirisani De Lisardijevim romanom, studenti su na temu ličnog i kolektivnog identiteta napravili 15 radova zahvaljujući kojima su, kroz različite umetničke forme, postigli da meksički pikar i dalje luta kroz svet umetnosti.

Ambasada Meksika u Srbiji, uz čiju je saradnju izložba organizovana, uručila je autorima izloženih radova poklone i zahvalnice zbog toga što su, svako na svoj način, osvetlili ovaj važan jubilej.

Organizatori izložbe su Filološko-umetnički fakultet Univerziteta u Kragujevcu i Institut Servantes u Beogradu, u saradnji sa ambasadom Meksika u Srbiji.

(SEEcult.org)

Tagovi