Vesti

Pobednici 10. Kustendorfa

20. januar 2017.
SEEcult.org
Pobednici 10. Kustendorfa
Pobednici 10. Kustendorfa

Filmovi mladih reditelja iz Izraela, Danske i Švajcarske osvojili su glavne nagrade desetog Međunarodnog filmskog i muzičkog festivala Kustendorf u Drvengradu, koji je prikazao u konkurenciji više od 20 ostvarenja mladih autora iz 19 zemalja, uz dela renomiranih reditelja.

Zlatno jaje dobio je Mihael Alalu iz Izraela za film “Trn” koji, prema rečima predednice žirija Gling Jan iz Kine, ima “besprekornu naraciju i jedinstven razvoj lika”, omogućavajući gledaocima da razumeju “svu apsurdnost i lepotu lјudskih osećanja”.

Pobednički film desetog Kutendorfa, za koji je Alalu napisao i scenario, govori o 30-godišnjaku koji voli da izlazi i uživa u životu u Tel Avivu, ali sesve menja kada sazna da njegova bivša devojka ima novog dečka. Duboke ljubavne rane primoravaju ga na neverovatne poteze kako bi je ponovo pridobio.

Srebrno jaje dobila je Tone Otili iz Danske za film “Lulu u stvarnom životu” koji, prema obrazloženju žirija, “uspešno predstavlјa usamlјenu i prkosnu devojku koja u dodatnoj dimenziji stvarnosti, na internetu, traži lјubav i saosećanje koje joj ne pruža naš trodimenzionalni univerzum”.

Glavnu junakinju maltretiraju u školi, a internet je jedino mesto na kojem se oseća bezbedno i preko kojeg se i zabavlja sa dečkom. Sebastijan, međutim, želi da se sretnu i u realnom svetu, ali Lulu se plaši, posebno kada za njenu tajnu vezu saznaju devojke koje je maltretiraju.

Treću nagradu, Bronzano jaje, dobio je švajcarsko-argentinski film “Niz grloMatea Garilјa, koji je zaslužio priznanje “igrom na tankoj liniji između fikcijskog i dokumentarnog, uz neverovatnu usresređenost na detalјe”, kako je naveo u obrazloženju žiri koji su, uz kinesku književnicu i scenaristkinju Glin Jan, činili i reditelj Nikola Ležaić iz Srbije i advokat u industriji zabave Kristijan Valsamidis.

Gariljo u filmu “Niz grlo” opisuje život jedne porodice u Buenos Ajresu, nedaleko od legendarnog stadiona kluba Boka Juniors, koja zbog prodaje falsifikovanih ulaznica za fudbalske utakmice, stalno dolazi u sukob sa korumpiranom policijom. Dok porodica sve više tone u podzemni svet, majka uzalud pokušava da je održi na okupu…

Na završnoj ceremoniji deetog Kutendorfa, osnivač i direktor tog festivala, reditelj Emir Kusturica, uručio je novoustanovljenu nagradu za najpoetičniji film bugarskom režiseru Nikolaju Todorovu za film “Pre sna”.

Kusturica je izdvojio iz takmičarskog programa i filmove “SmrzavanjeNelisije Lou i “Oj, KrajinoSaše Karanovića, koji su na njega ostavili snažan utisak.

Specijalna nagrada uručena je Aliju Asgariju i Farnuš Samadi za film “Tišina”.

Nagrada “Vilko Filač” za najbolјu fotografiju dodeljena je Andreju Majki za film “Prvi”.

Žiri koji su činili Mišel Amatje i Ištvan Borbaš istakao je da je to film u kojem “fotografija omogućava sadejstvo poruke filma i vizuelnih elemenata”.

“Taj film je vizuelna poezija. Rad koji odbacuje izveštačene stavove i iskazuje veliko tehničko znanje”, istakao je žiri.

Učesnicima takmičarskog programa uručene su diplome, a festival je zvanično zatvorio Kusturica, čiji je film “Na mlečnom putu” imao srpsku premijeru na Kustendorfu, a najavljen je i na otvaranju 45. Festa.

Zvezda desetog Kustendorfa bio je filipinski reditelj Lav Dijaz, kome je uručena nagrada za buduće filmove, a isto priznanje dobio je i domaći scenarista Gordan Mihić, kome je priređena retrospektiva.

Među gostima Kustendorfa, koji su 14. januara otvorili Dijaz i ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević, bio je i ruski pisac, scenarista i glumac Zahar Prilepin, glumica Viržin Efira iz filma “U krevetu sa Viktorijom” rediteljke Žustin Trije, te reditelj Džang Jang, koji je u programu Savremene tendencije predstavio film “Duša na struni” i održao završnu radionicu.

Kustendorf se održava u organizaciji Kusturičinog preduzeća “Rasta internacional”, a kao i prethodnih godina, pokrovitelj je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.Takođe, pokrovitelj Kustendorfa je i ruska kompanija Gazprom Neft.

(SEEcult.org)

Tagovi