Izložba francuske umetnice Louise Drulhe “Kritički atlas interneta” u riječkoj galeriji Filodrammatica nudi hipoteze o mogućem izgledu prostora interneta, zasnovane na digitalnoj arhitekturi i konceptualnoj primeni uprostorenja, praćenoj vizuelnim elementima poput crteža, shema, objekata, 3D modela i videa.
Kroz seriju od 15 hipoteza, “Kritički atlas interneta” koristi prostornu analizu kao ključ za razumevanje problematike društvenih, političkih i ekonomskih pitanja o internetu. Uz atlas, koji je vizuelno oblikovan kao publikacija sa mogućnošću neograničenog broja formata, autorka predstavlja od 16. marta u Filodrammatici i video rad “Blockchain, arhitektura kontrole?” koji se na bazi prostorne analize bavi društveno-političkom problematikom tehnologije blockchaina.
Teorijsko i vizuelno istraživanje o mogućem prostornom obliku interneta autorka je sprovela prilikom izrade diplomskog rada na pariskoj École nationale supérieure des arts décoratifs, a istraživanje je pretočila u formu atlasa, smatrajući je “primerenim alatom za izgradnju prostora misli”.
Izgrađeni prostor “Kritičkog atlasa interneta” je neopipljiv - to je jedinstveni računarski kod s beskrajnim brojem mogućnosti prikaza - od ekrana, preko papira, do izložbenog prostora. Autorka je krenula od premise o neograničenosti formata na kojoj počiva način prikazivanja web stranica, razvijajući je dalje putem eksperimentalnog dizajna knjige s mnoštvom formata.
Autorka je vizuelni izgled Atlasa oblikovala pomoću skupa smernica za ispis pomoću CSS-a (Cascade Style Sheets) – kompjuterskog stilskog jezika koji se koristi za definisanje načina prikaza teksta ili drugih elemenata koji su oblikovani pomoću prezentacijskog jezika HTML. Pri osmišljavanju vizuelnog dizajna atlasa krenula je od postavke da se u internet pretraživačima prikaz web stranice automatski generiše, s obzirom na format. Time je atlas oblikovala kao publikaciju s neograničenim brojem formata, kako na mreži (web stranica), tako i na papiru (knjige, plakati).
Svoje pionirsko iskustvo kartografkinje interneta Louise Drulhe je pobliže opisala u intervjuu za časopis Furtherfield, u kojem je istakla da je “način na koji danas pristupamo reprezentacijama Zemlje doista magičan. Google omogućuje jednostavan pristup izuzetno preciznoj reprezentaciji Zemlje putem satelitskih snimaka i karti… No za teritoriju interneta stvar je sasvim suprotna. (…) Volela bih videti kako bi izgledao Google street view interneta”.
Rođena 1990. godine, Louise Drulhe je diplomirala na pariskoj École nationale supérieure des arts décoratifs. Izlagala je na samostalnim izložbama u La Paillasseu (Pariz, 2016), iMAL centru za digitalne kulture i tehnologije (Brisel, 2016), na 10. Međunarodnom bijenalu dizajna u Sent-Etjenu (2017) i u Bibliotei Univerziteta Paris Diderot (2017). Učestvovala je i na grupnim izložbama u nekoliko pariskih galerija.
Trenutno se bavi mapiranjem internet mreže zahvaljujući devetomesečnoj umetničkoj rezidenciji pri inovativnoj platformi Lafayette Plug and Play u Parizu.
Louise Drulhe će održati stručno vođenje kroz izložbu u Filodrammatici 17. marta.
Izložbu organizuje Drugo more, a biće otvorena do 7. aprila u Filodrammatici.
Program su podržali: Zaklada Kultura nova, Ministarstvo kulture Hrvatske i Grad Rijeka – Odsek za kulturu.
(SEEcult.org)