Biseri srpske kinematografije iz fonda Jugoslovenske kinoteke biće prikazani, uz izbor savremene filmske produkcije, na Danima srpskog filma u Zagrebu od 3. do 7. aprila u bioskopu Tuškanac.
Na programu su prvi srpski igrani film “Karađorđe” iz 1911. godine (Život i dela besmrtnog vožda Karađorđa), u režiji Čiča Ilije Stanojevića, kao i “Grešnica bez greha” (1930) Koste Novakovića i “Nevinost bez zaštite” (1942) Dragoljuba Aleksića.
Kako tim povodom ističe ugledni hrvatski filmski kritičar i teoretičar Nenad Polimac, srpska kinematografija jedina u regiji poseduje dobro sačuvana ostvarenja nastala u razdoblju do Drugog svetskog rata.
Možete to proveriti na DVD-ima i blu-rej diskovima koje redovno izdaje Jugoslovenska kinoteka, poručuje Polimac i dodaje da je taj fascinantni uvid u daleku prošlost plod pomnog pretraživanja zbirki starih filmova privatnih kolekcionara, kao i dobre saradnje sa drugim svetskim kinotekama.
Polimac ocenjuje i da nije slučajno što su na Danima srpskog filma najdragoceniji naslovi upravo iz tih godina.
Iz perioda socijalističke Jugoslavije uvršteni su popularni filmovi “Maratonci trče počasni krug” Slobodana Šijana i “Specijalno vaspitanje” i “Nacionalna klasa” Gorana Markovića, kao i “Plastični Isus” nedavno preminulog reditelja Lazara Stojanovića.
Od novije produkcije odabrani su “Tilva Roš” Nikole Ležajića, “Vlažnost” Nikole Ljuce, “Travelator” Dušana Milića, “Otvorena” Momira Miloševića, “S/Kidanje” Koste Đorđevića, “Praktični vodič kroz Beograd sa pevanjem i plakanjem” Bojana Vuletića i “Inkarnacija” Filipa Kovačevića.
Dani srpskog filma u Zagrebu “važna su dopuna slici srpskog filma koji stiže na naš repertoar, a ta je kinematografija neusporedivo poticajnija no što se to da naslutiti po programu domaćih multipleksa”, ocenio je Polimac.
Manifestaciju organizuje Hrvatski filmski savez u saradnji sa ambasadom Srbije u Zagrebu, Filmskim centrom Srbije, Jugoslovenskom kinotekom, Srpskim narodnim vijećem i Zagreb Film Festivalom.
Program Dana srpskog filma nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)